Jak zablokować szydełkowy koc? 3 kroki dla początkujących

Możesz nauczyć się blokować koc szydełkowy w trzech prostych krokach. Ale dlaczego miałbyś zawracać sobie głowę blokowaniem swojego projektu? Blokowanie to doskonały ostatni krok, aby szydełkowane koce zachowały swój kształt.

Jeśli właśnie wykonałeś szydełkowany koc, czas nauczyć się również tej umiejętności. Porozmawiamy również o innej metodzie, abyś mógł wybrać najlepszą dla siebie. Dobrze to przeczytałeś; w tym artykule dowiesz się również, jak zablokować parą koc szydełkowy.

Jak zablokować szydełkowy koc? 3 kroki dla początkujących

Jak łatwo zablokować szydełkowy koc

1. Wypierz koc

Ponieważ główna koncepcja blokowania wykorzystuje wodę do kształtowania szydełkowanego projektu, pierwszym krokiem jest pranie koca. Możesz namoczyć go w chłodnej wodzie lub skorzystać z pralki przy delikatnym ustawieniu. Uważaj na materiał swojego koca, ponieważ niektóre, takie jak włókna naturalne, najlepiej dokładnie namoczyć.

Czy do namaczania koca trzeba używać detergentu? Blokowanie niekoniecznie wymaga detergentu, ale jeśli chcesz, możesz dodać do wody niewielką ilość łagodnego mydła. Jest to również okazja, aby Twój koc lepiej pachniał, zwłaszcza gdy szydełkowany projekt jest prezentem.

2. Usuń nadmiar wody

Po namoczeniu szydełkowego koca delikatnie wyciśnij nadmiar wody. Możesz ściskać koc rękoma, jeśli wyżymanie jest zbyt mocne dla projektu. Aby dodatkowo upewnić się, że na materiale nie pozostała woda, połóż koc na ręczniku i owiń go wokół koca.

Ponownie osusz koc i w razie potrzeby użyj innego ręcznika. W tym momencie nie musisz przekręcać szydełkowego koca, ponieważ możesz zniszczyć strukturę. Powstrzymaj się również od rozciągania.

3. Połóż koc płasko i wysusz

Na koniec osusz koc na płaskiej powierzchni kilkoma ręcznikami lub matą blokującą, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Wygładź koc, aby dokładnie wyschł, ponieważ ta pozycja będzie wyglądać po wyschnięciu. W tym miejscu blokowanie pomaga zmienić kształt szydełkowego koca, ponieważ można ponownie wyrównać krawędzie.

Skoro o tym mowa, to jest czas, w którym można przypiąć każdy róg i krawędź koca. W sklepach rzemieślniczych można znaleźć specjalne klipsy do blokowania, ale wystarczą szpilki odporne na rdzę. Pozostaw koc na co najmniej jeden dzień, aby upewnić się, że całkowicie wyschnie przed wyjęciem szpilek.

Jak zablokować szydełkowy koc na parze?

1. Przypnij koc na ręcznikach

Oprócz bardziej tradycyjnej metody blokowania opisanej powyżej, możesz również użyć żelazka parowego na kocu szydełkowym. Zacznij od przypięcia koca do ręczników na jego rogach i krawędziach. Nie ma potrzeby rozciągania koca, ale brzegi powinny być proste i nawet przy szpilkach.

2. Paruj na kocu

Obróć żelazko parowe, aby rozgrzać je do średniego ustawienia. Po zakończeniu możesz rozpocząć parowanie koca w odległości 3 cali, aby go zwilżyć. Poruszaj żelazkiem w górę iw dół koca bez bezpośredniego kontaktu, aby uniknąć stopienia materiału.

3. Niech koc ostygnie

Po zakończeniu pozwól kocowi szydełkowemu ostygnąć przez pół godziny, a następnie usuń szpilki. Ogólnie rzecz biorąc, szybszą i wygodniejszą metodą może być blokowanie pary w kocu szydełkowym. Głównym czynnikiem, na który trzeba uważać, jest odległość od koca, ponieważ ciepło może stopić niektóre materiały.

Czy blokowanie szydełka jest trwałe?

Blokowanie szydełka jest trwałe, jeśli używałeś metody pary. Wręcz przeciwnie, spryskanie projektu szydełkowego wodą lub moczenie go w wodzie jest tylko tymczasowe. Będziesz musiał ponownie zablokować swój projekt szydełkowy tą samą metodą po pewnym czasie, gdy krawędzie się zwijają.

Jest jednak pewien haczyk polegający na blokowaniu pary. Pamiętaj, że ciepło pary utrwali włókna, w zależności od materiału przędzy. W związku z tym możliwe jest również, że projekt szydełkowy zachowa swoje wyniki lub za bardzo się udrapuje, jeśli źle go wyparujesz.

Jak sprawić, by mój szydełek położył się na płasko?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których twój projekt szydełkowy nie będzie leżał płasko, jest zwijanie się krawędzi. Możesz rozwiązać ten problem, blokując, ale mogą być też inne powody, dla których szydełko nie pozostanie płaskie. Na przykład zadaj sobie pytanie, czy twoje szwy są zbyt ciasne.

Nie chwytaj zbyt mocno szydełka lub włóczki, aby ściegi nie kończyły się ciasno. A mówiąc o haczyku, upewnij się, że używasz odpowiedniego rozmiaru włóczki. W niektórych przypadkach użycie większego rozmiaru haczyka pomaga rozluźnić tkaninę, dzięki czemu szydełkowy projekt będzie łatwo leżał płasko.

Czy muszę blokować szydełko?

Najlepiej byłoby zablokować szydełko, aby uzyskać bardziej wykończony i schludny wygląd, zwłaszcza gdy krawędzie są nierówne lub podwinięte. Nie musisz od razu próbować blokowania pary, jeśli uważasz to za zbyt ryzykowne. Bezpiecznym sposobem jest spryskanie szydełka wodą, a później może nawet łatwiej będzie obszyć lub zszyć projekt.

Wniosek

Jeśli chcesz, aby koc leżał płasko lub zszywał go znacznie łatwiej, spróbuj go zablokować. Właśnie nauczyłeś się, jak łatwo zablokować koc szydełkowy za pomocą moczenia lub gotowania na parze. Ta ostatnia jest bardziej trwała podczas moczenia szydełka w wodzie lub spryskiwania może wymagać późniejszego ponownego zablokowania.