Jak zablokować duży szydełkowy koc w 3 prostych metodach?

Wiedza o tym, jak zablokować duży szydełkowy koc, który zrobiłeś, uratowałaby piękną pracę, którą poświęciłeś przez ostatnie kilka dni.

Blokowanie koca szydełkowego również nie jest takie trudne, ponieważ wymaga jedynie użycia szpilek do ustawienia go na miejscu, maty blokującej i odrobiny wody do jej zwilżenia.

Jak zablokować duży szydełkowy koc w 3 prostych metodach?

Zablokowany koc szydełkowy wygląda bardziej profesjonalnie. Blokowanie pomaga w jego kształtowaniu i niwelowaniu napięcia na całym produkcie. Jednak wybór metody blokowania wymaga większej ostrożności.

Użycie losowej metody blokowania może zrujnować twoją figurę, jeśli nie będziesz ostrożny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który sposób będzie dla Ciebie najlepszy!

Jak prawidłowo zablokować duży szydełkowy koc

Blokowanie natrysku

Blokowanie natryskowe (lub zimne) to najprostszy sposób blokowania szydełka. Wszystko czego potrzebujesz to ręcznik lub mata blokująca i butelka ze spryskiwaczem.

 • Krok 1. Połóż ręcznik lub matę blokującą płasko na stole. W przypadku większego kawałka możesz potrzebować wielu ręczników lub mat.
 • Krok 2. Ułóż koc na ręczniku i ułóż go tak, jak chcesz. Następnie przypnij rogi koca do ręcznika i umieść szpilkę co dwa do trzech cali na krawędziach, aby zablokować go na miejscu.
 • Krok 3. Równomiernie spryskaj koc wodą, na tyle, aby go zwilżyć. Wszystko, co pozostaje do zrobienia, to wysuszenie na powietrzu, co może zająć do dwóch godzin.
 • Krok 4. Aby przyspieszyć ten proces, możesz skierować wentylator na koc.

Blokowanie na mokro

Blokowanie na mokro obejmuje wodę, podobnie jak metoda natryskowa. Jednak zamiast spryskiwać cały koc trzeba zanurzyć w wodzie.

 • Krok 1. Napełnij czystą wannę wodą i zanurz w niej szydełkowy koc. Pozostaw w wodzie do 10 minut, upewniając się, że włókna całkowicie wchłonęły wodę i rozluźniły się.
 • Krok 2. Po 10 minutach wyciągnij koc z wody i połóż go na kilku kawałkach materiału lub ręczników. Weź kolejny ręcznik i połóż go na kocu.

Proces ten jest niezbędny do usunięcia nadmiaru wody, co również przyspieszy proces suszenia. W każdych okolicznościach nie wykręcaj koca, ponieważ grozi to uszkodzeniem przędzy.

 • Krok 3. Po usunięciu nadmiaru wody połóż koc na suchych ręcznikach lub matach blokujących i rozłóż go płasko. Przypnij rogi koca i umieść jedną szpilkę co 2 do 3 cali na krawędzi. Pozwól mu usiąść i wyschnąć na powietrzu.

Proces suszenia trwa kilka godzin. Może być dłuższa lub krótsza niż pierwsza metoda, w zależności od tego, ile nadmiaru wody wydostałeś.

Blokowanie pary

W przeciwieństwie do dwóch pierwszych metod, blokowanie pary wykorzystuje inne narzędzie: albo steamer do ubrań lub żelazko w ustawieniach pary.

 • Krok 1. Nie kładź żelazka ani steamera bezpośrednio na kocu, ponieważ intensywne ciepło może zniszczyć delikatny projekt. Zamiast tego umieść go nad kocem w odległości około jednego do trzech cali.
 • Krok 2. Połóż koc na ręczniku lub macie blokującej. Przypnij koc do ręcznika lub maty i umieść szpilkę co 2 do 3 cali na krawędziach.
 • Krok 3. Używając żelazka lub steamera do ubrań, najedź na koc, aby go zwilżyć. Zatrzymaj się wokół obszaru przez dwie do trzech sekund, zanim przejdziesz do następnej części koca.
 • Krok 4. Ostrożnie rozciągnij wybrzuszenia i zmarszczki, uważając, aby nie ciągnąć zbyt mocno. Jeśli pociągniesz zbyt mocno koc, może to poluzować szwy.
 • Krok 5. Potem pozostaje tylko wysuszyć koc. Ponieważ używałeś pary, proces suszenia mógł zająć od około 30 minut do godziny.

Jak wybrać metodę, której użyć?

Wybór metody zależy od materiału użytego do szydełka. Na przykład użycie metody parowej na delikatnej przędzy może potencjalnie uszkodzić koc.

Włókna naturalne, takie jak wełna, alpaka i bawełna, można zablokować metodą natryskową lub metodą na mokro. Zablokowanie tych włókien spowodowałoby ich rozkwit i wypełnienie luk w szwach.

W przypadku przędzy akrylowej blokowanie wodą może nie być idealne, ponieważ przędza akrylowa nie nasiąka wodą. Możesz użyć do tego metody parowej.

Chociaż blokowanie włóczki akrylowej nie jest trwałe, zalecamy wykonanie tego mimo wszystko, ponieważ efekt będzie wyglądał ładniej.

W przypadku jedwabiu blokowanie wymaga dużej ostrożności. Dzieje się tak, ponieważ materiał jest zbyt delikatny i nie może wytrzymać zbyt dużej ilości wody lub ciepła.

Jeśli masz wątpliwości co do materiału, którego używasz, możesz zapoznać się z instrukcją prania dołączoną do włóczki.

Jeśli twoja przędza lub włókno nie ma instrukcji, zaleca się utworzenie próbki. Próbka jest jak mniejsza wersja projektu. Lepiej jest uszkodzić swoją próbkę, niż uszkodzić swój 40-godzinny koc szydełkowy!

Wniosek

Szydełkowanie to forma sztuki, która jest czasochłonna i żmudna, ale bardzo satysfakcjonująca. Dzięki niemu możesz stworzyć duże koce, a nawet ubrania dla swoich bliskich.

Jednak szydełkowanie to delikatna sztuka. Umiejętność prawidłowego zablokowania dużego szydełkowego koca może zaoszczędzić ci kłopotów z jego ponownym wykonaniem. Usuń ryzyko i stres, że ciężka praca nagle skurczy się na twoich oczach, stosując proste metody powyżej.