Jak wymienić kawałek uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej: 4 proste kroki

Wiedza o tym, jak wymienić kawałek uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej, może pomóc w szybkim rozwiązaniu problemu.

Płyta gipsowo-kartonowa uszkodzona przez wodę niekoniecznie wymaga wymiany. Możesz go uratować w zależności od ilości penetracji wody i tego, jak natychmiast rozwiążesz sytuację.

Jak wymienić kawałek uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej: 4 proste kroki

Co należy wiedzieć przed naprawą uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej

Uszkodzenia płyt kartonowo-gipsowych przez wodę mogą pochodzić z różnych źródeł w domu i wokół niego. Źródła sięgają od drobnych incydentów, które można łatwo naprawić i wysuszyć, po silne przemoczenie, które powoduje znaczne nasycenie i poważne uszkodzenia w obrębie ścian.

Niezależnie od źródła, z uszkodzeniom spowodowanym przez wodę należy postępować natychmiast i we właściwy sposób. Mokra płyta gipsowo-kartonowa, jeśli nie jest kontrolowana, może powodować niebezpieczne zawalone sufity i toksyczne uszkodzenia pleśni i pleśni.

Zawsze określaj źródło wody i zatrzymuj je tak szybko, jak to możliwe. Przed próbą osuszenia lub naprawy płyty gipsowo-kartonowej należy to zakończyć.

Oznaki uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej

Uszkodzenie przez wodę jest zwykle wskazówką, że Twoja płyta gipsowo-kartonowa wymaga wymiany. Z drugiej strony, uszkodzona przez wodę płyta gipsowo-kartonowa nie zawsze jest łatwa do zidentyfikowania.

Możesz jednak sprawdzić kilka rzeczy, aby ustalić, czy Twoja płyta gipsowo-kartonowa wymaga szybkiego wyschnięcia, czy całkowitej wymiany.

Gdy płyta gipsowo-kartonowa wchłania zbyt dużo wody, z czasem ulega zniekształceniu. Sprawdź śruby i śruby otaczające płytę gipsowo-kartonową, aby sprawdzić, czy się poluzowały.

Jeśli Twoja płyta gipsowo-kartonowa wydaje się gąbczasta lub bardziej miękka niż zwykle, jest to kolejna oczywista oznaka uszkodzenia przez wodę. Pleśń może rozwinąć się w ciągu kilku dni, jeśli woda dostanie się do płyty gipsowo-kartonowej.

W takim scenariuszu będziesz musiał zatrudnić wykonawcę, aby go wymontował i wymienił. Poniżej przedstawiono niektóre sytuacje, które wymagają wymiany płyt kartonowo-gipsowych:

1. Mocne moczenie

Jeśli Twój dom został zalany, prawdopodobnie Twoja płyta gipsowo-kartonowa pochłonęła znaczną ilość wody. W takim przypadku przywrócenie płyty gipsowo-kartonowej do poprzedniego stanu jest niemożliwe.

Gdy wysoce nasycona płyta gipsowo-kartonowa nie jest obsługiwana, może się wygiąć, a nawet zawalić. W rezultacie wymiana płyt kartonowo-gipsowych jest najlepszym wyborem, aby zachować integralność strukturalną domu.

2. Tłumienie światła

Chociaż płyta gipsowo-kartonowa nie jest najbardziej wodoodpornym materiałem, może przetrwać niewielkie ilości wilgoci. Z drugiej strony wszelkie wycieki należy szybko usunąć.

Możesz użyć ręcznika kuchennego, aby wytrzeć wodę z powierzchni i małego wiatraczka, aby przyspieszyć proces suszenia.

3. Plaga pleśni

Chociaż niewielkie uszkodzenia wody mogą nie być głównym problemem, pleśń i pleśń mogą szybko rozwijać się na wilgotnych ścianach. Pleśń może stwarzać poważne problemy zdrowotne dla każdego, kto mieszka w Twoim domu, w tym bóle głowy, letarg i problemy z oddychaniem.

Zanieczyszczony obszar pojawi się jako małe czarne kropki na powierzchni ściany. Jeśli zauważysz pleśń na płycie gipsowo-kartonowej, musisz natychmiast skontaktować się z profesjonalistą, aby ją wymienić.

Jak naprawić zniszczoną przez wodę płytę gipsowo-kartonową

Uszkodzenia spowodowane przez wodę w twoich ścianach mogą spowodować poważne uszkodzenia, które będą wymagały rozległych napraw. Musisz znać ostrzeżenia o problemie z wilgocią w twoim domu, aby go naprawić, zanim się pogorszy.

Poniżej znajdują się kroki, jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę gipsowo-kartonową:

Krok 1. Oczyść obszar

Nasączone wodą meble i materiały budowlane należy usunąć. Usuń również mokry dywan lub wyściółkę lub przynajmniej odciągnij ją, aby podłoga mogła wyschnąć.

Krok 2. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas usuwania płyt kartonowo-gipsowych należy nosić maskę i rękawiczki, ponieważ niektóre starsze mieszanki spoinowe zawierają azbest. Dodatkowo, przed rozerwaniem materiału ściennego, usuń wszystkie nienaruszone gniazda elektryczne.

Najpierw wyłącz wyłączniki. Wyjmij i wyrzuć wyloty, jeśli zostały zalane.

Krok 3. Wyeliminuj uszkodzone materiały

Usuń materiał ścienny do czterech stóp, jeśli poziom wody jest mniejszy niż dwie i pół stopy. Przydaje się to przy wymianie całych arkuszy płyt kartonowo-gipsowych.

Usuń materiał ścienny do wysokości ośmiu stóp lub złącza sufitowego, w zależności od tego, co jest wyższe, jeśli poziom wody jest wyższy niż dwie i pół stopy.

Sprawdź ściany, jeśli nie wiesz, jaki jest poziom wody. Usuń wszelkie płyty gipsowo-kartonowe, które są uszkodzone, pękające lub zwisające.

Jeśli jednak jest tylko wilgotny, a źródło wody jest czyste, powinieneś być w stanie go wysuszyć.

W zależności od ilości szkód spowodowanych przez wodę może być konieczne usunięcie uszkodzonych słupków ściennych, podłóg, szafek i sufitów. Nadszedł czas na wycięcie uszkodzonej płyty gipsowo-kartonowej.

Przeczytaj poniższy artykuł o tym, jak później naprawić uszkodzone przez wodę drzwi.

Krok 4. Osusz ściany uszkodzone przez wodę

Rozpocznij osuszanie obszaru otaczającego i wewnątrz ściany. Otwórz okna i drzwi i użyj wysokowydajnych dmuchaw i osuszaczy.

Zwiększ ruch powietrza za ścianami za pomocą wentylatorów i pozostaw je włączone przez co najmniej dwa dni, aby umożliwić dokładne wyschnięcie kołków i podłogi. Niezwykle ważne jest, aby nie przebijać ścian.

Takie podejście nie pomaga w osuszaniu ściany. Ponadto utrudnia to renowację płyt kartonowo-gipsowych.

Krok 5. Dezodoryzuj i dezynfekuj

Użyj chemicznego środka dezynfekującego, aby zapobiec rozwojowi pleśni i zarazków między ścianami. Należy unikać wybielacza, ponieważ nie zapobiega tworzeniu się pleśni.

Aby pozbyć się silnych zapachów, używaj ozonatora przez co najmniej osiem godzin. Podczas pracy ozonatora prosimy o opuszczenie obszaru.

Wymiana kawałka uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej

Krok 1. Zmierz rozmiar otworu, aby określić, ile należy wyciąć ze świeżej płyty gipsowo-kartonowej. Owiń cztery klipsy do płyt kartonowo-gipsowych wokół otworu i przymocuj je wkrętem do płyt kartonowo-gipsowych.

Krok 2. Następnie włóż kawałki płyt kartonowo-gipsowych i przymocuj je za pomocą klipsów do płyt kartonowo-gipsowych. Unikaj nadmiernego dokręcania wkrętów do płyt kartonowo-gipsowych.

Krok 3. Aby zintegrować go z istniejącą płytą kartonowo-gipsową, użyj taśmy do płyt kartonowo-gipsowych i masy szpachlowej. Na koniec, aby uzyskać gładką powierzchnię ściany, wielokrotnie przeszlifuj powierzchnię.

Krok 4. Ostatnim krokiem w naprawie uszkodzonej przez wodę płyty gipsowo-kartonowej jest jej pomalowanie. Upewnij się najpierw, że masa szpachlowa jest sucha, ponieważ będzie zawierała dużo wilgoci.

Aby pomóc uszczelnić obszar, pomaluj ścianę podkładem, a następnie pomaluj całą ścianę, aby zapewnić jednolity kolor.

Jeśli Twoja ściana ma tapetę, zapoznaj się z tym artykułem, jak wymienić zniszczoną przez wodę tapetę, aby dowiedzieć się więcej.

Wniosek

Woda może uszkodzić Twój dom, zwłaszcza jeśli ściany ulegną zawilgoceniu. W rezultacie płyta gipsowo-kartonowa zaczyna się pogarszać.

Teraz wiesz, jak wymienić kawałek uszkodzonej płyty gipsowo-kartonowej, możesz teraz zacząć naprawiać uszkodzoną płytę gipsowo-kartonową, wykonując czynności opisane powyżej.