Jak wykryć pleśń za ścianami: 5 czynników do rozważenia

Pleśń jest ogromnym problemem dla Twojego domu i może być szkodliwa dla Twojej rodziny. Jak wykryć pleśń za ścianami? Cóż, dokładnie o tym będziemy rozmawiać.

Masz właściwy artykuł do przeczytania, więc trzymaj się mocno, ponieważ dajemy Ci najlepsze sposoby wykrywania pleśni za ścianami. Możesz również zapoznać się z tym powiązanym artykułem o tym, jak usunąć pleśń ze ścian wewnętrznych.

Jak wykryć pleśń za ścianami: 5 czynników do rozważenia

5 najczęstszych przyczyn wzrostu pleśni

Woda w fundamentach, powodzie, przecieki dachowe, przeciekające rury oraz niska wilgotność i wentylacja to pięć najbardziej typowych źródeł pleśni.

1. Woda fundamentowa

Zwracaj uwagę na gromadzenie się wody wokół fundamentów domu. Jeśli jest dużo wody, może to spowodować problemy z fundamentem Twojej nieruchomości.

Gromadzenia wody deszczowej na fundamencie domu można uniknąć, pochylając podwórko na zewnątrz od fundamentu. Wilgotne piwnice to kolejny czynnik w tym samym duchu. Piwnice zazwyczaj nie mają odpowiedniej wentylacji.

Sugeruje to, że piwnice mogą mieć wyższą wilgotność lub poziom wilgoci niż inne pomieszczenia w domu. Ponadto piwnice są często zimniejsze, co oznacza, że ​​występuje więcej kondensacji, co prowadzi do problemów związanych z wilgocią i piwnicą.

2. Zalanie

Pleśń może być również spowodowana zalaniem. Problemy z czyszczeniem pleśni mogą być trudne do uniknięcia, jeśli Twoja nieruchomość została zalana.

Twój dom będzie mokry i wyschnięcie może zająć trochę czasu. Wysuszenie domu może zająć tygodnie.

Oznacza to, że pleśń ma dużą szansę na rozwój. Pamiętaj, że rozwój pleśni zajmuje tylko dwadzieścia cztery godziny.

3. Przeciekający dach

Nieszczelności dachu, takie jak wycieki rur na poddaszu, mogą pozostać niewykryte, dopóki nie utworzy się pleśń. Regularnie sprawdzaj strych pod kątem przecieków, aby utrzymać go w dobrym stanie. Uważaj na mokre plamy, szczególnie na suficie tuż przed strychem.

4. Rury przeciekają

Najbardziej typowym źródłem powstawania pleśni jest wylewanie się wody z rury. Najgorszą formą wycieku jest ten, którego nie widać, na przykład nad sufitem lub wewnątrz ściany. Ukryte wycieki powodują powstawanie pleśni, która może już się rozprzestrzenić.

5. Niska wilgotność

Pleśń może rosnąć w słabo wentylowanym domu. Niewystarczająca wentylacja powoduje powstawanie kieszeni wilgotnego, stojącego powietrza, co sprzyja rozwojowi pleśni. Wilgotność wytwarzana jest przez parę wodną i parującą wodę. Musi to utrzymywać zrównoważony poziom wilgoci, aby powietrze mogło wyjść na zewnątrz.

Pamiętaj, że pleśń może rosnąć tylko w określonych warunkach. Obejmuje to wystarczająco dużo czasu na wzrost, wilgotność, wycieki wody lub inne źródła wilgoci, temperaturę, ciemność, źródło pożywienia, takie jak bawełna, płyty gipsowo-kartonowe lub drewno, oraz zarodniki pleśni.

Wykrywanie pleśni za ścianami

Pleśń może również objawiać się łuszczoną tapetą. Podczas gdy w przypadku tapety nie da się uniknąć zarysowań i przebarwień, nietypowe anomalie powierzchni lub łuszczenie, takie jak trzeszczenie lub bulgotanie, mogą wskazywać na wilgoć na ścianie.

Pamiętaj, że wilgoć jest zawsze niezawodnym prekursorem pleśni. Zwróć szczególną uwagę na wszelkie zniekształcone obszary, które wydają się wilgotne.

Możesz zapobiec tworzeniu się pleśni w systemach chłodzenia lub ogrzewania, regularnie je sprawdzając. Ciemna fuga między płytkami łazienkowymi to kolejna oznaka pleśni w domu.

Nawet jeśli ten rodzaj jest najprawdopodobniej nieszkodliwy, powodzie w sąsiednim pokoju lub nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna mogą rozwinąć bardziej trującą odmianę grzyba, którą mogą usunąć tylko profesjonaliści. Próbka wysłana do testów powie Ci, czy Twój prysznic jest bezpieczny w użyciu.

Pleśń może być również winna, jeśli masz wcześniej istniejące problemy z oddychaniem, które wydają się nasilać po dłuższym spędzeniu czasu w domu. Wiele powszechnych pleśni domowych nie dotyka osób, które nie mają problemów z oddychaniem.

Może jednak zaostrzyć astmę u osób, które już ją mają. Jeśli Twoje trudności z oddychaniem nasilają się bez wyraźnej przyczyny, rozważ przeprowadzenie inspekcji pleśni i wizytę u lekarza. Możesz zobaczyć ten powiązany artykuł o tym, jak pozbyć się pleśni na ścianach z bloczków betonowych.

Pleśń może mieć różne kolory, tekstury i kształty. Mogą wydawać się kapiącą, zielonym szlamem lub szarym puchem, który wydaje się łagodny. Jeśli masz łuszczącą się farbę na ścianach lub wyjątkowo wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu, sprawdź, czy nie ma podwójnych nieszczelności rur.

Pleśń może być źródłem zapachu stęchlizny w twoim domu, nawet jeśli przeprowadziłeś gruntowne sprzątanie. Jeśli w jednej części domu lub w rogu pokoju występuje silniejszy zapach, może to oznaczać, że źródłem stęchłego smrodu jest pleśń, a nie brak czyszczenia. Jeśli wyjmiesz śmieci, odparujesz zasłony i wyszorujesz dywan, a stęchły zapach nie zniknie, może to być pleśń.

Wniosek

Nawet po dokładnym, ogólnym czyszczeniu, pleśń może być źródłem stęchłego zapachu w Twoim domu. Jeśli w jednym miejscu domu lub w rogu pokoju występuje silniejszy zapach, może to oznaczać, że pleśń powoduje zapach stęchlizny, a nie brak czyszczenia.

Jeśli stęchły zapach utrzymuje się po wyjęciu śmieci, odparowaniu zasłon i wyszorowaniu dywanu, prawdopodobnie jest to pleśń. Jeśli nie masz ochoty zrobić tego sam, zawsze możesz polegać na ekspertach ds. kontroli i usuwania ścian form, którzy zapewnią bezpieczne i solidne podejście. Mamy nadzieję, że przekazaliśmy Ci wszystkie niezbędne informacje o wykrywaniu pleśni za ścianami.