Jak wykryć drewno uszkodzone przez wodę: przydatne znaki i wskazówki

Umiejętność wykrywania drewna uszkodzonego przez wodę jest podstawową umiejętnością, którą możesz mieć. Zauważenie tego może być całkiem łatwe, gdy istnieją fizyczne oznaki uszkodzenia wody.

Zajmiemy się znaczeniem wykrywania zalania, ogólnymi oznakami zalania i bardziej szczegółowymi oznakami. Na koniec porozmawiamy o tym, co zrobić po wykryciu zalania.

Jak wykryć drewno uszkodzone przez wodę: przydatne znaki i wskazówki

Znaczenie natychmiastowego wykrywania zalania

Jest całkiem oczywiste, dlaczego wykrywanie uszkodzeń spowodowanych przez wodę jest niezbędne. Dzieje się tak, ponieważ pozostawienie konstrukcji domu i mebli w ciągłym kontakcie z wodą może spowodować uszkodzenie konstrukcji.

Krótko mówiąc, może to doprowadzić do zniszczenia twojego domu. Ponieważ może to uszkodzić Twój dom (czasami nie do naprawienia), może to obniżyć wartość rynkową Twojego domu. Utrudni Ci to sprzedaż.

Ponadto, jeśli chcesz naprawić szkody spowodowane przez wodę, byłoby to kosztowne ze względu na ich rozmiar. Kolejną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o koszty, jest wzrost rachunków za wodę. Przejdźmy zatem do dalszej części artykułu, w której omówiono ogólne oznaki uszkodzenia drewna przez wodę.

Ogólne oznaki uszkodzenia drewna przez wodę

Wymieniliśmy najbardziej typowe oznaki zalania konstrukcji drewnianych lub mebli w Twoim domu:

1. Plamy wodne

Plamy wodne to żółtobrązowe przebarwienia na farbie konstrukcji Twojego domu. Zdarzają się, gdy woda jest uwięziona pod farbą i staje się bardziej widoczna w miarę upływu czasu.

To może wydawać się małym problemem. Jednak plamy z wody mogą prowadzić do łuszczenia się farby i innych oznak uszkodzenia przez wodę.

Oprócz zacieków, istnieją również pierścienie wodne, które są białymi pierścieniami, które pod wpływem wody tworzą się na drewnianych meblach. Pierścienie wodne można usunąć, odkurzając lub susząc obszar, a następnie wcierając olej mineralny w drewno i pozostawiając je na noc.

2. Łuszcząca się farba

Gdy woda dostanie się pod farbę, farba zostaje odepchnięta od drewnianej konstrukcji. Prowadzi to do łuszczenia się farby.

Taka sytuacja jest powszechna, gdy jest nieszczelna rura lub w obszarach o dużej wilgotności. Jeśli zobaczysz to poza domem, być może będziesz musiał sprawdzić, w jaki sposób rynna filtruje wodę.

3. Wypaczone drewno

Drewno chłonie wodę, ponieważ jest materiałem porowatym. Ponieważ mogą wchłaniać wodę, ich kształt zmienia się w zależności od poziomu wilgoci.

Jeśli Twój dom jest narażony na wysoką wilgotność lub ulewne deszcze, może to spowodować wypaczenie drewna. Ponieważ wypaczone drewno zmienia kształt, coś tak prostego, jak niedopasowane drewniane drzwi, może wskazywać na uszkodzenie przez wodę.

4. Pleśń

Uszkodzenia spowodowane przez pleśń i wodę idą w parze, ponieważ pleśń rozwija się w środowisku zagrożonym przez wodę — ciepłym i wilgotnym. Kiedy masz do czynienia z pleśnią, musisz wyjść poza powierzchnię, ponieważ większość z niej rośnie od wewnątrz.

Oznaki zalania sufitu i ścian

Oprócz powyższych przykładów zalania, oto bardziej szczegółowe oznaki zalania, skupiające się na suficie i ścianach.

1. Pocenie się ścian

Potnące się ściany poprzedzają plamy wodne. W tej sytuacji wilgoć zbryla się w miarę kondensacji.

Wilgoć spływa z sufitu na ściany, co nadaje mu wygląd „pocenia”. Wskazuje to na uszkodzenie dachu lub sufitu przez wodę, dlatego najlepiej natychmiast skontaktować się z profesjonalistami.

2. Luźne listwy przypodłogowe lub tapeta

Luźna tapeta ma miejsce, ponieważ wilgoć niszczy klej tapet. Z drugiej strony listwy przypodłogowe mają tendencję do oddzielania się od ściany z powodu pęcznienia.

Oznaki uszkodzeń spowodowanych przez wodę na podłogach z twardego drewna

Wymieniliśmy ślady zalania podłóg drewnianych, na które trzeba uważać:

1. Bańki

Bańki mają miejsce, gdy podłoga z twardego drewna przybiera kształt wklęsły. Dzieje się tak, gdy krawędzie drewnianych desek wchłaniają wodę i rozszerzają się, powodując szczeliny w podłodze i powodując problemy strukturalne.

2. Ukoronowanie

Ukoronowanie jest również spowodowane brakiem równowagi wilgoci, ale może być również spowodowane bańkami. Jest to jednak przeciwieństwo bańki, ponieważ środek deski jest wyżej niż jej krawędzie w zwieńczeniu.

Co zrobić po wykryciu zalania

Wiedząc, jak rozpoznać zalanie, patrząc na znaki, możemy przejść do tego, co należy zrobić po zauważeniu zalania.

Krok 1. Usuń meble

Najpierw usuń dotknięte meble. Niezależnie od tego, czy jest to szafka umieszczona w pobliżu zaplamionej wodą ściany, czy sofa na zniszczonej przez wodę podłodze, musisz ją usunąć.

Krok 2. Oceń szkody

Po wyjęciu mebli sprawdź, czy nie ma dodatkowych śladów zalania. Poszukaj zgnilizny drewna lub wilgotnych plam na konstrukcjach lub meblach.

Krok 3. Udokumentuj uszkodzenia i skontaktuj się z profesjonalistami

Po ocenie szkody:

  • Dokumentuj to i skompiluj rachunki. Będzie to przydatne w przypadku roszczenia ubezpieczeniowego.
  • Wyjaśnij swoją polisę ubezpieczeniową i zakres ubezpieczenia z firmą ubezpieczeniową.
  • Skontaktuj się z prawnikiem, aby wzmocnić swoje roszczenie ubezpieczeniowe.

Po złożeniu wniosku o ubezpieczenie firma skontaktuje się z profesjonalistami, aby zająć się zalaniem Twojego domu.

Wniosek

Uszkodzenia spowodowane przez wodę to poważny problem, który ma wiele konsekwencji. Dlatego umiejętność wykrywania drewna uszkodzonego przez wodę może pomóc Ci zaoszczędzić na kosztach naprawy lub wysokich rachunkach za wodę.