Jak wyglądały średniowieczne suknie ślubne?

Odpowiedzią na to, jak wyglądały średniowieczne suknie ślubne, są kultowe materiały, fasony i kolory charakterystyczne dla średniowiecznych sukien ślubnych. Porozmawiamy o tym, co nosi zwykła średniowieczna panna młoda oraz o cechach, które zazwyczaj widać w sukni ślubnej w tym czasie.

Oprócz stroju ślubnego dowiesz się również, co noszą goście weselni w średniowieczu. A jeśli marzysz o weselu o takiej tematyce, w tym w miejscu zamkowym, przeczytaj ile kosztuje wesele na zamku.

Jak wyglądały średniowieczne suknie ślubne?

Oto jak wyglądały średniowieczne suknie ślubne

Materiały na średniowieczne suknie ślubne

Pierwszym sposobem rozpoznania średniowiecznej sukni ślubnej jest materiał. Panny młode zwykle noszą suknie wykonane z luksusowych tkanin, takich jak jedwab, aksamit, a nawet satyna.

Średniowieczne suknie ślubne, zwłaszcza te noszone przez zamożniejszą klasę, wykorzystywały drogie materiały niż średniowieczne panny młode niższej klasy. Możesz więc spodziewać się tańszych tkanin, takich jak bawełna i len, na suknie średniowiecznych panny młodej niższej klasy, mimo że fasony są nieco podobne do sukien ślubnych noszonych przez szlachcianki.

Średniowieczny styl panny młodej

Średniowieczną suknię panny młodej można łatwo odróżnić, zwłaszcza od współczesnej panny młodej, ze względu na cechy takie jak długie rękawy i gorsety. Wygląda na to, że średniowieczne suknie ślubne są zwykle długie i bardziej dopasowane niż nowoczesne suknie ślubne, w których modna jest długość herbaty.

W przeciwieństwie do sukien ślubnych bez ramiączek lub z krótkimi rękawami, jakie obserwuje się obecnie, średniowieczna panna młoda zwykle nosi suknię ślubną z rękawami do łokcia lub na całej długości. A jeśli chcesz uwzględnić średniowieczne elementy swojej sukni ślubnej, rozważ noszenie dopasowanego koronkowego gorsetu, peleryny i ozdobnych pasków z materiału wokół rękawów, talii i szyi.

Średniowieczne kolory sukni ślubnych

Poza cechami takimi jak długie rękawy i gorsety, to, jak wygląda średniowieczna suknia ślubna, jest bardziej kolorowe niż to, co nosi obecnie typowa panna młoda. Dlatego oczekuj bogatych kolorów w sukni, takich jak fiolet i bordo, zwłaszcza jeśli średniowieczna suknia ślubna jest wykonana z bogatych tkanin, takich jak jedwab.

Głębokie odcienie klejnotów, takie jak niebieski, fioletowy i zielony, są bardziej popularne niż biel. Uważano, że niebieski symbolizuje czystość, a bogatsze panie nosiły nawet kolory takie jak czerwień i złoto z satynowymi lub aksamitnymi tkaninami.

Dwukolorowe suknie ślubne są również całkiem normalne, a nawet widać na nich wzory. Na przykład niektóre średniowieczne suknie ślubne mają adamaszek i paski.

Co średniowieczni ludzie nosili na weselach?

Średniowieczny strój panny młodej

Suknie ślubne w średniowieczu wyglądały jak idealne przedstawienie ich statusu. Na przykład im bogatsza panna młoda, tym bardziej ozdobiona będzie jej suknia ślubna niż panny młode z niższej klasy.

Wydaje się również, że w średniowieczu głównym symbolem czystości jest niebieski, a nie biały. Tak więc modą jest mieć niebieską obwódkę na swojej sukni ślubnej.

Jeśli chodzi o detale noszone przez panny młode, kamienie mają znaczenie symboliczne. Na przykład ametyst symbolizuje męczeństwo, a czerwony symbolizuje miłość.

Czy średniowieczne panny młode noszą podwiązki? Podwiązka ślubna była popularna w średniowieczu, ponieważ służyła jako przedmiot, który goście mogli wziąć na szczęście zamiast zabierać kawałek sukni ślubnej.

Średniowieczny strój pana młodego

Średniowieczni luzacy nosili cotehardie, czyli ubranie z długimi rękawami. Ale potem strój pana młodego w końcu stał się krótszy, średniowieczni panowie zaczęli nosić dublet, podobny do kamizelki w dzisiejszych czasach.

Ten dublet zazwyczaj ma ozdobne guziki i jest dobrze dopasowany. Inne godne uwagi cechy średniowiecznego stroju pana młodego to bryczesy, wysadzany klejnotami pas, tunika i wąż ze skórzaną podeszwą.

Bryczesy i tuniki są zwykle lniane, a stajenni przywiązują do spodni rajstopy, więc buty były niepotrzebne. I wreszcie, średniowieczni panowie mają ostatnie ubranie, takie jak tunika lub szata, która opada na kolana lub łydki.

A co ze strojami ślubnymi średniowiecznych panów młodych z niższych klas? To godne uwagi, że mężczyźni noszą metalowy pas, ale zamożnego pana młodego można odróżnić po jego wysadzanym klejnotami sztylecie.

Co to jest średniowieczny strój weselny?

Jeśli zostaniesz zaproszony na wesele o tematyce średniowiecznej, zawsze możesz poprosić Parę Młodych o konkretne kolory i cechy, których oczekują od stroju swoich gości. Możesz także odwiedzić sklepy z odzieżą, ponieważ obecnie popularne są wesela tematyczne i prawdopodobnie mają kolekcję gotową na temat średniowieczny.

Sukienki z długimi rękawami, koronkowy gorset i dodatki do strojów, takie jak płaszcze i koszule, są zwykle widywane u średniowiecznych gości weselnych. Jeśli chodzi o mężczyzn, oczekuj płaszczy, tunik i bryczesów, jeśli chcesz podążać za średniowiecznym motywem.

Jakiego koloru były średniowieczne suknie ślubne?

Tony klejnotów słyną z średniowiecznej panny młodej, a jej suknia ślubna zwykle występuje w bogatych kolorach, takich jak czerwień i zieleń. Jednak najpopularniejszym kolorem sukni ślubnej w średniowieczu jest niebieski.

Niebieski symbolizuje czystość, podobną do tego, co dziś reprezentuje biała suknia ślubna. A jeśli interesuje Cię historia kolorów ślubnych, przeczytaj, co oznaczają kolory sukni ślubnych.

Wniosek

I to wszystko! Aby przypomnieć, jak wyglądały średniowieczne suknie ślubne, zwykle zawierały długie rękawy, koronkowe gorsety i gorsety, a także były w kolorach takich jak czerwony, niebieski i inne odcienie klejnotów.

Z łatwością można też odróżnić szlachcianki od tych z niższych klas ze względu na materiały, z których wykonana jest suknia ślubna. Zamiast bawełny noszonej przez panny młode z niższej klasy używa się luksusowych i drogich tkanin, takich jak jedwab.

Mamy nadzieję, że to podsunęło Ci pomysł na to, w co się ubrać, jeśli zostaniesz zaproszony na wesele o tematyce średniowiecznej.