Jak wyglądają roztocza pleśni: przydatny przewodnik dotyczący pielęgnacji domowej

Roztocza pleśni są irytujące, ale jest to bardziej uciążliwe, gdy pojawiają się po nich roztocza. Jeśli nie wiesz, jak wyglądają roztocza pleśni, możesz poświęcić trochę czasu na przeczytanie tego artykułu.

Znajomość wyglądu i cech fizycznych roztoczy pleśni jest niezbędna, aby zapobiec możliwym problemom, które mogą z nich wyniknąć. Chociaż nie są poważnie szkodliwe dla ludzi, nadal mogą powodować konflikty, gdy nie są leczone.

Jak wyglądają roztocza pleśni: przydatny przewodnik dotyczący pielęgnacji domowej

Ten artykuł będzie Twoim przewodnikiem, gdy będziemy omawiać kolory, rozmiar i cechy roztoczy pleśni. Pomożemy Ci również znaleźć możliwe sposoby na ich dostrzeżenie w Twoim domu. Czytaj dalej, gdy idziemy dalej!

Co to są roztocza pleśni?

Roztocza pleśni, naukowo znane jako tyrophagus putrescentiae, to małe stawonogi, które żyją w wilgotnym i ciepłym klimacie. Rosną głównie tam, gdzie są pleśnie, ponieważ pleśnie są ich głównym źródłem pożywienia. Poza tym roztocza pleśni mogą również jeść drożdże, grzyby lub pokarmy zawierające tłuszcze i białka.

Jak odróżnić roztocza pleśni?

Rozpoznanie wyglądu roztoczy pleśni może być trudne, ponieważ możesz nie zobaczyć ich gołym okiem. Aby Ci w tym pomóc, oto przewodnik o tym, jak zwykle wyglądają, gdy rosną na różnych powierzchniach.

Rozmiar

Jak wspomniano wcześniej, roztocza pleśni są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Zwykle mają rozmiar 0,03 milimetra, co jest porównywalne z roztoczami. Ogólnie rzecz biorąc, maleńka łatka pleśni może pomieścić tysiące roztoczy pleśni.

Kolor

Pod względem kolorów można zobaczyć roztocza pleśni w kolorze białym, kremowym lub jasnobrązowym. Niektóre z nich mogą również pojawiać się z przezroczystymi ciałami, co utrudnia ich dostrzeżenie.

Właściwości fizyczne

Roztocza pleśni zwykle nie mają skrzydeł, ale mają na ciele długie włosy lub szczeciny. Te włosy mogą się łamać lub odpadać, co może unosić się w powietrzu, prowadząc do alergii u niektórych osób.

Jak rozpoznać roztocza pleśni?

Ponieważ roztocza pleśni są małe i trudne do zauważenia gołym okiem, istnieje wiele sposobów na znalezienie ich w domu. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest użycie aparatu z funkcjami zoomu o wysokiej rozdzielczości. Wystarczy zrobić zdjęcie plamy pleśni i powiększyć ją, aby zobaczyć, czy są w niej obecne roztocza.

Poza tym możesz również użyć latarek lub lampek LED, ponieważ roztocza pleśni najprawdopodobniej będą świecić po uderzeniu światłem. Co więcej, lupa może być również dla Ciebie. Jeśli te metody nie dotyczą Ciebie, oto kilka innych sposobów na znalezienie roztoczy pleśni.

1. Plastry pleśni

Pleśnie są głównym źródłem pożywienia roztoczy pleśni, więc znalezienie łat pleśni jest jednym z najłatwiejszych sposobów wykrywania roztoczy. Kiedy te stawonogi gromadzą się w jednym obszarze, wyglądają jak białe, brązowe lub brązowe plamy w wilgotnych miejscach.

Należy jednak pamiętać, że pleśnie mogą również występować w różnych kolorach. Gdy zobaczysz podejrzane plamy na wilgotnych obszarach, spodziewaj się, że żyją w nich roztocza pleśni.

2. Brązowe przebarwienia

Kiedy roztocza pleśni tworzą skupisko w jednym obszarze ścian lub mebli, możesz znaleźć w nich brązowe przebarwienia. Ogólnie rzecz biorąc, roztocza pleśni są łatwiejsze do zauważenia w przypadku większych inwazji.

3. Roztocza kurzu

Ponieważ włosy na roztoczach pleśni mogą odpaść, w miejscach w pobliżu zagrzybionych obszarów mogą pojawić się brązowe plamy lub kurz roztoczy. Musisz natychmiast zająć się tą sprawą, ponieważ niektórzy ludzie mogą być uczuleni na roztocza kurzu.

4. Klastry

Roztocza pleśni nie pojawiają się w oddzielnych miejscach. Zwykle rosną w jednym obszarze, tworząc skupiska lub plamy na ścianie w pobliżu spleśniałych miejsc.

Czy roztocza pleśni są niebezpieczne dla zdrowia?

Na szczęście roztocza pleśni nie powodują uszkodzeń strukturalnych w Twoim domu. W przeciwieństwie do innych owadów roztocza pleśni też nie gryzą, więc są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi.

Jednak alergicy mogą odczuwać kaszel, kichanie lub ból gardła, gdy włosy roztoczy pleśniowych odrywają się i unoszą się w powietrzu. Niemniej jednak nie powinniśmy się mylić w tej sprawie. Alergia pochodzi od pasm, które odpadły i samej pleśni, ale nie bezpośrednio od roztoczy pleśni.

Mimo że roztocza pleśni są nieszkodliwe, nadal musisz je usunąć, aby uniknąć większych inwazji. Aby pomóc Ci w tej sprawie, możesz przeczytać ten artykuł o pozbywaniu się roztoczy pleśni.

Wniosek

Pleśnie mogą być jedną z najbardziej irytujących rzeczy, z którymi możesz się spotkać w swoim gospodarstwie domowym. Wytwarzają nieprzyjemne zapachy, nieprzyjemnie wyglądają na powierzchniach i przyciągają roztocza pleśni. Niemniej jednak wiedza o tym, jak roztocza pleśni wyglądają na powierzchniach, może być pomocna, gdy chcesz się ich pozbyć.

Ponieważ przeczytałeś w tym artykule, że roztocza pleśni nie są aż tak niebezpieczne, usuwanie ich może okazać się niepotrzebne. Czy jednak chciałbyś ryzykować bezpieczeństwo swojej rodziny, pozwalając na rozwój roztoczy pleśni w twoim domu?

Nie zastanawiaj się dwa razy nad pozbyciem się pleśni i roztoczy. Musisz natychmiast posprzątać i zdezynfekować swój dom, aby uniknąć alergii i zapewnić najbezpieczniejsze miejsce dla swoich bliskich.