Jak wygląda pleśń Stachybotrys? Najlepszy przewodnik usuwania

Odpowiedź na pytanie „jak wygląda pleśń Stachybotrys” jest zielonkawo-czarna. Stachybotrys jest bardziej znany jako czarna pleśń.

Pleśń jest nieprzyjemną substancją, która ma tendencję do wzrostu w Twoim domu podczas zmieniających się pór roku. Czasami są widoczne i łatwe do leczenia.

Jak wygląda pleśń Stachybotrys? Najlepszy przewodnik usuwania

Istnieją jednak przypadki, w których są one ukryte. Pleśnie, które nie są łatwo widoczne, mogą rosnąć i rozprzestrzeniać się, aż całkowicie zaatakują Twój dom.

Różne rodzaje pleśni

Szybkie rozprzestrzenianie się pleśni jest powodem do niepokoju. Ten artykuł ma na celu to zmienić, informując Cię o różnych rodzajach pleśni, jak te pleśnie wyglądają i gdzie je znaleźć.

Oto niektóre z najczęstszych pleśni domowych:

Stachybotrys

Jest to również określane jako czarna pleśń, powszechnie znana jako toksyczny rodzaj pleśni. Pleśń Stachybotrys rozwija się w warunkach dużej wilgotności i zazwyczaj jest ciemnozielona lub czarna.

Niektóre szczepy Stachybotrys są określane jako „toksyczna pleśń”, ponieważ wytwarzają mikotoksyny. Narażenie na mykotoksyny prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza związanych z układem oddechowym.

W przypadku dzieci skutki narażenia na Stachybotrys obejmują problemy neurologiczne. Dlatego ważne jest, aby usunąć czarną pleśń z domu.

Trichoderma

Trichoderma ma pięć podgatunków. Jest identyfikowany jako biała pleśń z zielonymi plamami.

Ten rodzaj pleśni rośnie w koloniach i przypomina wełnę w skupiskach. Uwielbiają rosnąć na wilgotnych tkaninach i dywanach.

Można je również znaleźć w kanałach instalacji HVAC i filtrach klimatyzacji. Podobnie jak Stachybotrys, mają szczepy wytwarzające mikotoksyny.

Pozostawione same, pleśnie Trichoderma mogą zniszczyć materiały budowlane. Zawierają enzymy, które niszczą wyroby tekstylne, papierowe i drewniane, co prowadzi do gnicia.

Uloklad

Jeśli masz ekstremalne uszkodzenia wody w łazience lub kuchni, możesz znać ten rodzaj pleśni. Pleśń Ulocladium jest zwykle czarna i rośnie na obszarach silnie uszkodzonych przez wodę.

Pleśnie Ulocladium czasami rosną wraz z pleśniami Stachybotrys i Chaetomium. Wszystkie te rodzaje pleśni są wskaźnikami uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Mają również niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. Narażenie na pleśnie ulocladium prowadzi do alergii lub infekcji skóry.

Penicylina

Pleśń penicylinowa jest uczulająca i jest identyfikowana przez kolor niebieski lub zielony o aksamitnej teksturze. Jest powszechnie spotykany w miejscach narażonych na uszkodzenia spowodowane przez wodę, takich jak tapety, dywany i materace.

Pleśń penicylinowa również szybko się rozprzestrzenia, nawet z jednego domu do drugiego. Oto artykuł o tym, gdzie rośnie penicillium, więc możesz na niego uważać.

Pomimo użyteczności w medycynie, narażenie na pleśń penicylinową może prowadzić do astmy i zapalenia płuc. Ponadto narażenie na penicylinę jest niebezpieczne dla osób z zaburzeniami odporności.

Mucor

Pleśń Mucor to kolejny alergizujący rodzaj pleśni. Jest identyfikowany jako biały lub czasami szarawy.

Często można je znaleźć w systemach HVAC lub klimatyzatorach. Uwielbiają kondensację, więc można je znaleźć również na wilgotnych dywanach.

Ten rodzaj pleśni wpływa również na układ oddechowy. Ma tendencję do wywoływania astmy, więc członkowie rodziny, którzy mają astmę, są na nią podatni.

Mucor może również powodować objawy grypopodobne. W cięższych ekspozycjach pleśń śluzowa może prowadzić do mukormykozy. Ze względu na zdrowotne skutki śluzu konieczne jest jak najszybsze usunięcie go z domu.

Identyfikacja pleśni

Najlepszym sposobem identyfikacji rodzaju pleśni jest kolor. Jak wspomniano powyżej, te różne rodzaje pleśni mają różne kolory i tekstury.

Oto artykuł opisujący identyfikację pleśni według koloru, który Cię poprowadzi.

Co zrobić, gdy pojawi się pleśń

Lista powszechnych pleśni domowych powinna już Cię zaalarmować o ich niekorzystnym wpływie na zdrowie. Dlatego odpowiedzialną rzeczą jest usunięcie pleśni.

Jeśli zanieczyszczenie pleśnią nie jest rozległe, oto co musisz zrobić:

Krok 1. Najpierw należy określić, które obszary są skażone pleśnią. Szybko się rozprzestrzeniają, więc jest mało prawdopodobne, aby pozostawały tylko na jednej powierzchni lub w pomieszczeniu.

Sprawdź swoje przestrzenie, piwnice i pomieszczenia podatne na uszkodzenia przez wodę, ponieważ są one podatne na pleśń. Sprawdź również swoją podłogę, dywany i płyty gipsowo-kartonowe.

Krok 2. Należy oddzielić przedmioty zanieczyszczone pleśnią od czystych. Przedmioty nie do naprawienia należy odpowiednio zutylizować za pomocą ciasnego węzła, aby uwięzić zarodniki w środku.

Co więcej, gdy masz do czynienia z spleśniałymi przedmiotami, musisz nosić odzież ochronną – założyć gogle, maski i parę rękawiczek przed dotknięciem przedmiotów zakażonych pleśnią.

Jeśli jednak zanieczyszczenie pleśnią jest rozległe, skontaktuj się z profesjonalnym zespołem naprawczym. Oto, co zrobią:

  • Po pierwsze, wysuszą dotknięty obszar. Prawdopodobnie będą używać skruberów powietrza i komercyjnych osuszaczy.
  • Następnie przygotują pokój i ukryją pleśń. Ponieważ zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu, profesjonaliści uszczelniają obszar przed przystąpieniem do usuwania grzybów.
  • Potem będą pracować nad procesem usuwania pleśni. Zdezynfekują przedmioty zakażone pleśnią i dokonają niezbędnych napraw.

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten artykuł, który opisuje „jak wygląda pleśń Stachybotrys” oraz inne rodzaje pleśni domowych, był dla Ciebie pomocny. Mamy nadzieję, że ten artykuł dotyczący pleśni poprowadzi Cię w identyfikacji i wykrywaniu grzybów, zanim wpłyną one na Twój dom i zdrowie.