Jak wygląda pleśń na płatkach owsianych? 3 oczywiste różnice

Twoje zmysły automatycznie powiedzą, że owies stracił ważność, gdy produkt spożywczy już zgromadził pleśń. Zagłębmy się w to, jak wygląda pleśń na płatkach owsianych.

Liczne badania wykazały, że spożywanie owsa ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak właściwości przeciwnowotworowe i obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego może zwalczać różne choroby.

Jak wygląda pleśń na płatkach owsianych? 3 oczywiste różnice

Jednak owies może się nie udać, jak każdy inny produkt spożywczy. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym zjadaczem płatków owsianych, czy kupujesz owies w pudełkach, będziesz musiał je odpowiednio przechowywać.

Jeśli jesteś ciekaw, jakie toksyny mogą kryć się w twoich ulubionych płatkach zbożowych, to dobrze trafiłeś.

Rodzaje pleśni do żywności

Pleśń spożywcza to ostatnia rzecz, którą chcesz zobaczyć, jeśli masz ochotę zwiększyć apetyt. Niektóre pleśnie są bezpieczne do spożycia, szczególnie te, które widzisz na serze gorgonzola lub serze pleśniowym.

Nie trzeba dodawać, że większość rodzajów pleśni jest toksyczna. Oto kilka rodzajów pleśni, których można się spodziewać po wątpliwych produktach spożywczych:

  • Botrytis cinerea – ta pleśń znana jest z szarego koloru. Kolonie są najbardziej widoczne na miękkich produktach spożywczych, takich jak truskawki, banany i acai.
  • Cladosporium herbarum Cladosporium jest powszechną pleśnią i jest znanym wrogiem alergików. Często atakuje chleb, występując w ciemnozielonych lub ciemnych plamach.
  • Penicillium – Penicillium żywi się suchymi produktami o rozmytym białym lub czarnym wyglądzie. Często można je zobaczyć na salami dojrzewającym na sucho i innych wędlinach.

Objawy pleśni, na które należy zwrócić uwagę podczas płatków owsianych

  • Puszyste białe łaty
  • Zatęchły zapach
  • Przebarwienia

Jak wygląda pleśń w określonych wariantach płatków owsianych?

1. Owies suchy

Suchy owies odpowiednio przechowywany w chłodnych, suchych i ciemnych miejscach nie powinien stanowić problemu. Z drugiej strony pleśń całkowicie zanieczyści żywność, gdy wilgoć wniknie do pojemnika.

Długie pasma pleśni będą przylegać do powierzchni owsa, sięgając do jego rdzenia. Widać na nim rosnące białe, rozmyte kulki grzyba.

Czas jest również doskonałym czynnikiem wzrostu pleśni. W końcu owies o kremowym kolorze zmieni się na jasnożółty i pojawią się żółtawe smugi.

2. Owies błyskawiczny

Podobnie jak suchy owies, owies błyskawiczny jest sprzedawany jako towar suchy. Owies szybko gotujący się jest częściowo gotowany na parze, a następnie przetwarzany na cieńszy niż suchy owies.

Gotuje się go w kilka minut, dzięki czemu uzyskuje łagodny smak i gumowatą konsystencję. Początkowo mają papkowatą konsystencję, a jeśli zostaną uszkodzone przez pleśń, mogą przesiąkać.

3. Gotowane płatki owsiane

Resztki ugotowanych płatków owsianych często przechowuje się w lodówce. Grzyby, pleśń i pleśń rozwijają się przy wilgotnej pogodzie, ale niektóre gatunki również przetrwają zimno.

Oto pomocny artykuł o tym, co powoduje pleśń w lodówce.

W efekcie przygotowane w lodówce potrawy po tygodniu przechowywania będą pokrywać się pleśnią. Według Carothers, wszystkie ugotowane potrawy i resztki są przechowywane w lodówce tylko przez 3-4 dni.

Pamiętaj, że gotowane jedzenie z pleśnią jest wyraźnym wskaźnikiem zepsucia. Zwróć uwagę, jak zielono-niebieskie kolonie pleśni zaczną zajmować pojemnik.

Przyczyny pleśni w Twoim owsie

Istnieje 100% szansa, że ​​wilgoć, ciepło i niehigieniczny obszar przyczynią się do spadku ilości żywności. Powietrze wypełnione jest pływającymi mikrosporami, które spadają na wilgotne jedzenie.

Niewłaściwe obchodzenie się z żywnością, takie jak wystawianie jej na działanie mykotoksyn, to kolejna przyczyna rozwoju pleśni. Utlenianie wzrasta wraz z produktami spożywczymi na świeżym powietrzu.

Pleśń rośnie najszybciej w przypadku płatków owsianych zawierających gluten. Na szczęście firmy mogą produkować produkty bezglutenowe.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, zapoznaj się z tym artykułem o tym, która żywność pleśnie najszybciej.

Trzymaj pleśń z dala od jedzenia

Oczywiście, aby powstrzymać niechciane bakterie przed stemplowaniem żywności, należy wyczyścić magazyn. Zapobiegaj przedostawaniu się pleśni i szkodników, przechowując je w:

  • Pojemnik do przechowywania – wybierz hermetyczny pojemnik do przechowywania płatków owsianych. W ten sposób nawet maleńkie drobinki kurzu nie mogą się dostać.
  • Obszar szafki – Jedzenie, które jest nagie dla zwierzątek, prawdopodobnie zostanie przez nie zjedzone. Regularnie dezynfekuj go.

Czy przeterminowane płatki owsiane mogą powodować chorobę?

Nie dokładnie, ale suche składniki, takie jak płatki owsiane (lub ogólnie płatki owsiane), raczej nie sprawią, że będziesz chory. Termin ważności na kartonie to tylko środek ostrożności ze strony producentów, dotyczący daty przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości.

Jednak nie zaleca się spożywania przeterminowanych płatków owsianych jako zapalonego posiłku zbożowego, ponieważ może to zapewnić mniejszą wartość odżywczą. Miesiące lub lata po dacie przydatności do spożycia rozpocznie się utlenianie, ostatecznie zaburzając żołądek.

Wniosek

Płatki owsiane to doskonały wybór na posiłek nie tylko na śniadanie, ale na każdą porę dnia. Jest to tania opcja na utrzymanie sytości, a jednocześnie pomaga kontrolować wagę.

Błyskawiczne płatki owsiane w pudełkach mają krótszą żywotność niż suszone płatki owsiane, które mogą przetrwać od 6 miesięcy do 2 lat. Suche składniki, takie jak płatki owsiane, należy przechowywać w pojemniku próżniowym w suchym miejscu, nie podatnym na ciepło i wilgoć.

Wyrzuć płatki owsiane, jeśli mają już zniechęcający zapach, przebarwienia i pleśń. Jeśli nadal nie masz pewności, czy płatki owsiane się pożegnały, przeczytaj, jak wygląda pleśń na płatkach owsianych.