Jak wyczyścić pleśń z zamrażarki: 5 podstawowych czynności sanitarnych

Istnieją dwa roztwory czyszczące używane do czyszczenia pleśni z zamrażarki. Są to wybielacz i ocet; oba są dobrze znanymi rozwiązaniami przeciw pleśni.

Jeśli więc masz pośród siebie pleśń do zamrażarki, ten artykuł ci pomoże.

Jak wyczyścić pleśń z zamrażarki: 5 podstawowych czynności sanitarnych

Zamrażarki na pleśń

Pleśń wpływa na różne części twojego gospodarstwa domowego; nawet twoje urządzenia nie są z nimi bezpieczne. Dopóki istnieje wilgoć, w której mogą się osiedlić, będą się dobrze rozwijać.

Jeśli potrzebujesz dowodu na to, jak mogą niszczyć sprzęt gospodarstwa domowego, oto artykuł o czyszczeniu pleśni z klimatyzatorów okiennych.

Ten artykuł nie mówi tylko o jakimkolwiek sprzęcie domowym. Zajmie się zamrażarkami, w których przechowujemy żywność.

Przede wszystkim zdefiniujmy, czym jest pleśń do zamrażarki.

Co to jest forma zamrażarki?

Dosłownie, pleśń zamrażarki to pleśń, która rośnie w twojej zamrażarce. Jest podobny do innych rodzajów pleśni, które rosną w Twojej łazience lub meblach.

Formy zamrażarki są zwykle czarne lub szare z rozmytą teksturą. Czasami mogą być również białe i pudrowe.

Wiemy, jak wygląda pleśń zamrażarki, więc przyjrzyjmy się, co ją powoduje.

Co powoduje pleśń w zamrażarkach?

Główną przyczyną pleśni w zamrażarkach jest gnijąca żywność.

Pokarmy takie jak produkty, orzechy i zboża są podatne na rozwój pleśni. Niszczą żywność, rozprzestrzeniają się w zamrażarce i są niebezpieczne do jedzenia.

Zepsute jedzenie, jak wspomniano powyżej, zawiera zarodniki pleśni, które rozprzestrzeniają się w systemie wentylacyjnym zamrażarki. Te zarodniki pleśni prowadzą następnie do wzrostu pleśni, a następnie rozprzestrzenia się na inne pokarmy obecne w zamrażarce.

Inną przyczyną pleśni zamrażarki jest problem mechaniczny, który prowadzi do awarii. Wadliwe zamrażarki mogą mieć wyższy poziom wilgotności lub wyciek wilgoci.

Jeśli zauważysz, że pleśnie zamrażarki nie są spowodowane zepsutym jedzeniem, przyjrzyj się ich mechanizmom. Możesz zadzwonić do technika, który pomoże Ci rozwiązać problem.

Jak pleśń w zamrażarkach wpływa na przechowywaną żywność?

Pleśnie wpływają na przechowywaną żywność, czyniąc ją niebezpieczną do spożycia przez ludzi. Zabierają jej konsystencję, smak i wartość odżywczą.

Może również mieć dla ciebie niekorzystne skutki zdrowotne. W celach informacyjnych, oto artykuł mówiący o konsekwencjach picia pleśni.

Ponieważ pleśń zamrażarki wpływa na żywność, wpływa również na ciebie. Jeśli przypadkowo zjesz jeden, możesz mieć zaburzenia trawienia.

Jeśli masz wcześniej istniejące choroby lub masz podatność na pleśń, skutki mogą być gorsze. Negatywne działanie pleśni sprawia, że ​​należy jak najszybciej o nią zadbać.

Dowiedz się również o sposobach zapobiegania pleśni w zamrażarkach. Przeczytasz je, kontynuując artykuł.

Czyszczenie formy z zamrażarki

Jeśli część zamrażarki zanieczyszczona pleśnią nie jest porowata (np. plastik), odpowiednia jest niepenetrująca substancja, taka jak wybielacz. Jeśli jednak masz do czynienia z pleśnią na porowatym materiale, takim jak guma, potrzebujesz substancji penetrującej.

Przykładem takiego rozwiązania może być ocet, który wydostaje się poza powierzchnię i zabija korzenie pleśni.

Kroki czyszczenia formy zamrażarki

Krok 1. Oceń

Zajrzyj do materiału dotkniętego pleśnią, a następnie przygotuj roztwór, który dobrze z nim współpracuje. Następnie załóż ochraniacze, takie jak rękawiczki i gogle.

Wyjmij całą żywność z zamrażarki i odłącz ją. Następnie wyrzuć zepsute jedzenie i zachowaj te, które nie zostały skażone pleśnią.

Krok 2. Przygotuj roztwór czyszczący

Wybierz między roztworem octu lub wybielacza, a następnie umieść go w butelce ze spryskiwaczem. Następnie spryskaj mieszanką powierzchnie zanieczyszczone pleśnią, aż cały wzrost pleśni zostanie pokryty.

Po rozpyleniu mieszanki na formie pozostaw ją na kilka minut.

Krok 3. Szorowanie

Szoruj zabrudzone pleśnią powierzchnie zamrażarki szmatką, zwłaszcza te z plamami pleśni. Następnie wytrzyj pozostałą mieszankę czyszczącą czystą szmatką.

Krok 4. Powtórz

Powtórz kroki 2 i 3 z innymi częściami zamrażarki. Rozpyl roztwór czyszczący na półki, szuflady i drzwi zamrażarki.

Zwróć szczególną uwagę na gumowy korek, ponieważ może on głównie przyciągać rozwój pleśni.

Krok 5. Dezodoryzuj

Pleśń wydziela zapach stęchlizny, więc częścią jej czyszczenia jest pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Dostępnym rozwiązaniem takiego problemu jest soda oczyszczona.

Soda oczyszczona neutralizuje ostry zapach pleśni w zamrażarce i sama nie wydziela silnego zapachu. Jeśli szukasz alternatywy dla sody oczyszczonej, możesz rozważyć fusy z kawy, aby dezodoryzować zamrażarkę.

Sposoby zapobiegania rozwojowi pleśni w zamrażarkach

Najlepszym sposobem zapobiegania pleśni w zamrażarkach jest bycie odpowiedzialnym kupującym. Odpowiednio obchodzić się z żywnością i odpowiednio ją przechowywać.

Kupuj tylko to, co możesz zjeść w zalecanym okresie przechowywania.

Po drugie, jeśli masz zepsute jedzenie, natychmiast wyjmij je z zamrażarki. Tutaj również przydaje się odpowiednie przechowywanie, ponieważ owijanie ich zapobiega osadzaniu się zarodników pleśni bezpośrednio na żywności.

Na koniec wykonuj regularne czyszczenie i konserwację. Zapobiega to gromadzeniu się brudu lub problemom mechanicznym, które mogą prowadzić do rozwoju pleśni.

Wniosek

Jesteś teraz poinformowany o krokach, jak usunąć pleśń z zamrażarki. Mamy nadzieję, że ten artykuł o formach do zamrażarek był dla Ciebie pomocny.