Jak uszyć poduszkę do haftu krzyżykowego: łatwy przewodnik w 6 krokach

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób uczy się uszyć poduszkę z haftu krzyżykowego. Poduszki te to idealne projekty dla miłośników wystroju wnętrz.

Od haftowanych poszewek na poduszki po nowoczesne wzory, o wiele więcej osób próbowało tego trendu. Są różne nadruki geometryczne czy kwiatowe, a nawet gotowe zestawy przedstawiające pejzaże czy motywy. Poduszki z haftu krzyżykowego mają cię przykryć.

Jak uszyć poduszkę do haftu krzyżykowego: łatwy przewodnik w 6 krokach

Korzenie haftu krzyżykowego

Czy wiesz, że haft krzyżykowy, a także robótki ręczne, sięgają VI wieku pne? Zgodnie z ustaleniami historycznymi robótki ręczne istniały już od wynalezienia tkaniny. W rzeczywistości znaleziska archeologiczne starożytnych egipskich grobowców i średniowiecznych kościołów na całym świecie zawierają fragmenty haftu, a także robótek ręcznych.

Haftowanie krzyżykami było tak wielkim hitem w Chinach w okresie dynastii Tang, że jego popularność rozprzestrzeniła się na zachód między 618 a 907 rokiem naszej ery. Ta sztuka została osadzona w ich kulturze, ponieważ powiązali wartość kobiety z jej umiejętnościami szycia.

Blackwork, który uważany był za korzenie haftu krzyżykowego w Anglii, został wprowadzony na kontynent w XVI wieku przez Katarzynę Aragońską, córkę Ferdynanda Hiszpanii i Izabeli. Jeśli jesteście ciekawi, czarna praca polega na użyciu czarnej owczej wełny na kawałku białego lnianego materiału. Do dziś niezliczona liczba osób nadal interesuje się czarną robotą.

Uważa się, że sztuka haftu krzyżykowego, jaką znamy dzisiaj, została zapoczątkowana w latach 60. XX wieku przez kobiety, które szukały czegoś, co zapewni im zajęcie w czasie wolnym.

Przewodnik krok po kroku, jak uszyć poduszkę do haftu krzyżykowego

Haftowanie poduszek może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Oczekiwano, że to przedsięwzięcie wymagałoby dużo czasu, wysiłku i koncentracji. Niezależnie od wyzwania wiele osób zaczyna interesować się tą działalnością.

Czy nie byłoby wspaniale, gdybyś mógł stworzyć proste dzieło sztuki, które uzupełni wnętrze Twojego salonu? A najlepsze jest to, że nie musisz szaleć na tym wystroju domu. Po prostu wykonaj czynności opisane poniżej, aby uzyskać idealny wygląd poduszki do haftu krzyżykowego.

Krok 1: przygotuj niezbędne materiały

Przygotuj wszystkie materiały przed przystąpieniem do zadania. Przygotuj gotowy projekt haftu krzyżykowego. Preferowanymi tkaninami są tkaniny Aida, len lub splot parzysty (bawełna). Idealnym wyborem jest dom na 10 sztuk ze względu na większy materiał, który daje bardziej znaczące wyniki.

Dodatkowo potrzebujesz tkaniny bawełnianej lub wypróbujesz dżins, diagon, sztruks lub dowolny rodzaj tkaniny. Unikaj używania dzianiny lub elastycznego materiału, ponieważ trudno byłoby przyczepić go do szmatki Aida.

Krok 2: Wybierz żądany rodzaj materiału i przytnij ścieg

Zdecyduj, jaki materiał chcesz mieć na poszewkę. Możesz użyć pomieszania nadruków z przodu iz tyłu lub postawić na jednolity krój. Wytnij ściereczkę Aida (tę z haftem krzyżykowym) do preferowanego rozmiaru.

Jak przycinasz ścieg? Po prostu policz kwadraty ze wszystkich stron wzoru. Typowa liczba kwadratów wynosiłaby około 6 lub 7 oczek. Daj dodatkowe pół cala jako naddatek na szew z każdej strony.

Narysuj linię na ściereczce aida za pomocą pióra, aby zapewnić równomierny wygląd na całym wzorze. Nie martw się, ponieważ w późniejszym czasie linia zniknie z ciepłem. Następnie wytnij wzdłuż narysowanych linii.

Krok 3: wykonaj elementy wzoru

Następnym krokiem byłoby wykonanie kawałków wzoru. Możesz zrobić je najpierw z papieru, później wyciąć i nanieść bezpośrednio na tkaninę. Lub możesz narysować wzór bezpośrednio na tkaninie.

W przypadku granic bocznych wytnij dwa 4-calowe paski. Zrób to samo dla górnych i dolnych granic. Odłóż te elementy na bok. Aby zaoszczędzić czas przy ich przecinaniu, złóż razem dwie warstwy tkaniny i przecinaj je jednocześnie.

Z tyłu wyciąć kawałek o szerokości 22 cali. Złóż go równo na pół i wytnij w obszarze zagięcia. Spowoduje to utworzenie 2 kawałków podkładu z powrotem na kopertę. Po tym kroku możesz przystąpić do składania poduszki.

Krok 4: dodaj boki

Teraz musisz dodać boki. Dalsze przycinanie bocznych elementów, w zależności od rozmiaru ściegu. Umieść prawą stronę zwróconą do siebie i utrzymuj tkaniny na miejscu. Użyj cudownych klipsów zamiast szpilek, aby nie zniszczyć szmatki Aida.

Zszyć półcalowy szew z boku. Miej szerszy materiał brzegowy, zwłaszcza jeśli używasz maszyny do szycia. Szmatka Aida powinna znajdować się na dole. Wykonaj tę samą procedurę dla lewej krawędzi.

Krok 5: Zablokuj szwy

Paruj szwy na obu materiałach brzegowych, aby zablokować szwy. Następnie otwórz palcem tę część na płaskiej powierzchni i umieść żelazko na krawędzi. Powtórz kroki 4 i 5 dla górnej i dolnej krawędzi.

Krok 6: ułóż poszewkę poduszki z tylną częścią poduszki

Po przycięciu nadmiaru materiału masz teraz poszewkę na poduszkę. Połóż to z powrotem poduszki. Wykonaj szew ¼ cala wokół krawędzi, używając ściegu zygzakowego. Odwróć poszewkę prawą stroną na zewnątrz, a następnie włóż poduszkę. Zszyj ręcznie otwór, aby go zamknąć.

Ostatnie myśli

Przy wszystkich modnych wzorach poduszek dostępnych na rynku odświeżającym pomysłem byłoby nauczenie się, jak samodzielnie uszyć poduszkę z haftem krzyżykowym. To bardziej innowacyjny sposób wykorzystania wyobraźni. Co więcej, pozwala na samodzielne dekorowanie domu.