Jak uszyć koc w 3 prostych krokach

Wystarczą trzy kroki, aby nauczyć się szyć koc, a będzie to tak proste, jak szydełkowanie. Możesz zaskoczyć znajomych w miesiącach zimowych własnym, spersonalizowanym kocem, który jest jeszcze bardziej wyjątkowy, ponieważ sam go uszyłeś. A co najlepsze, ten projekt nie jest zbyt wymagający.

Przede wszystkim upewnij się, że wybrałeś materiały na koc. Będziesz potrzebować pluszowej tkaniny, flaneli i mrugnięcia, aby stworzyć najbardziej przytulny koc w domu. Możesz również przygotować maszynę do szycia do tego projektu, jeśli robisz koc wielkogabarytowy.

Jak uszyć koc w 3 prostych krokach

Jak uszyć koc dla początkujących

1. Przygotuj kawałki tkaniny do szycia

Możesz użyć różnych rodzajów tkanin do wykonania koca, ale upewnij się, że masz materiały na mrugnięcia, flanelowe i pluszowe części koca. Wytnij trzy tkaniny w tym samym rozmiarze, aby uzyskać pożądane wymiary koca. Następnie wyrównaj je do szycia i przypnij na dole mrugnięcie, następnie flanelę, a na końcu pluszowy materiał na górze.

Pamiętaj, że kiedy kładziesz flanelę na mrugnięciu, powinna być prawą stroną do góry, a plusz będzie prawą stroną do dołu na flaneli. Materiał flanelowy i pluszowy będą zwrócone do siebie prawymi stronami. Połącz ze sobą trzy warstwy i wygładź je do szycia.

2. Zszyj razem warstwy tkaniny

Możesz zszyć materiały razem maszynowo lub ręcznie i okleić pluszową tkaninę, aby poprowadzić cię przez szew. Początkujący, którzy zdecydowali się uszyć koc ręcznie, zaczną od rogu i na boki. Możesz robić szwy koc, aż skończysz wokół koca.

A jeśli chcesz użyć maszyny do szycia? Wystarczy umieścić koc pod igłą i przesunąć w dół. Szycie maszyną jest oczywiste i zależy od tego, co jest dla Ciebie wygodne, o ile znajdujesz się na zewnętrznej krawędzi taśmy, której użyłeś do zaznaczenia szwu.

3. Wykończ koc

Po zszyciu całego koca, odetnij brzeg i usuń taśmę i szpilki. Następnie wyprasuj krawędzie niskim ustawieniem zaczynając od górnej krawędzi koca. Odwróć koc na prawą stronę i upewnij się, że żaden materiał nie jest zbity do wewnątrz, szczególnie na rogach.

Na koniec zszyj dziurkę ściegiem kocowym i koc jest gotowy!

Ile materiału potrzeba na koc?

Ilość materiału potrzebnego do wykonania koca zależy od rozmiaru, jaki robisz. Aby dać Ci krótki przewodnik, najmniejszy rozmiar, kocyk dziecięcy będzie potrzebował metra materiału. Z drugiej strony, największe rozmiary, czyli dorosły afgański i dorosły zawyżony, będą potrzebować dwa razy więcej.

Jakie są standardowe rozmiary kocyków?

Przy szyciu koca warto zapoznać się z różnymi standardowymi rozmiarami kocyków. Wykorzystasz wymiary przy cięciu potrzebnych kawałków i określisz, ile materiału jest potrzebne w pierwszej kolejności. Na koce na łóżko dostępne są koce łóżeczkowe, podwójne, podwójne, królowa i king-size.

Wymiary koców na łóżko

Koc do łóżeczka ma wymiary 45 na 60 cali, a koc typu king-size ma wymiary 108 na 90 cali. Większość ludzi wybiera koc podwójny, który ma dobry średni rozmiar o wymiarach 66 na 90 cali lub podwójny, który ma 80 na 90 cali. Warto również zauważyć, że koce są zazwyczaj wielkości łóżka, podczas gdy Afgańczycy są częściej dzianina lub szydełkowana.

Jaka jest najlepsza tkanina na koc?

Najlepsza tkanina na koc będzie inna dla każdej osoby, w zależności od preferowanego wzoru lub stylu. Najpopularniejsze to bawełna, wełna, polar i norka. Ale dla naszego poradnika szycia dla początkujących powyżej, pozwól nam zapoznać się z materiałami na warstwy pluszu, flaneli i koców mrugających.

Tkanina pluszowa

Tkanina pluszowa, której użyjesz na koc, to poliester i możesz wybrać konkretny kolor lub wzór, o ile pasuje do Twojej flaneli. Pamiętaj, że ten materiał będzie również tym, z czym od razu się skontaktujesz podczas używania koca.

Flanel

Materiał flanelowy występuje w różnych wzorach i kolorach. A ponieważ jest bawełniany, jest miękki w dotyku, a niektóre są nawet rozmyte.

Mrugnięcie

Mrugnięcie wypełni koc, aby poprawić jego przytulność. Generalnie możesz wybierać spośród poliestru lub bawełny. Ten ostatni jest bardziej preferowany ze względu na swoją miękkość.

Jak zrobić prosty koc z kołdrą?

Wykonanie prostego koca na kołdrę jest proste, a najłatwiejszym sposobem jest patchworkowy kwadrat. Wytnij klocki, których potrzebujesz do rozmiaru koca i zszyj wzór. Sfastryguj warstwy, a następnie zwiąż krawędzie, aby zakończyć koc na kołdrę.

Możesz sprawdzić różne wzory kołder online, aby pomóc Ci znaleźć ten, który Twoim zdaniem jest najłatwiejszy. Niektórzy udostępniają nawet swoje ulubione wzory bloków do pikowania online, których możesz użyć jako przewodników.

Wniosek

Chcesz zrobić swój własny koc? Wtedy przydałaby się nauka szycia kocyka! Wystarczy przygotować trzy rodzaje materiałów i zszyć je ręcznie lub na maszynie do szycia.