Jak usunąć zmarszczki z zasłon?

Bez względu na przeznaczenie tkaniny, wszyscy nienawidzimy zmarszczek na naszych ubraniach, zwłaszcza na zasłonach. Dość irytujące jest również zdejmowanie ich i ponowne powieszenie, gdy zmarszczki zaczną się pojawiać. Na szczęście istnieją lepsze i szybsze alternatywy, które pomogą Ci nauczyć się, jak usuwać zmarszczki z zasłon.

Możesz wypróbować ręczny parowiec do tkanin, rozpylanie przeciwzmarszczkowe i zapobiec ich szybkiemu nawrotowi, dodając obciążniki w rąbku.

Jak usunąć zmarszczki z zasłon?

Przywróć gładki i dopasowany wygląd swoim ulubionym zasłonom. Wszyscy wiemy, że pomarszczone zasłony mogą być uciążliwe i zrujnować schludne, ostre i eleganckie przeróbki okien, które tak bardzo starasz się osiągnąć.

Parowanie

Gotowanie na parze jest ogólnie jednym z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się niechlujnych zagnieceń tkaniny. Nie musisz czuć się onieśmielony pomysłem parowania tkanin. To lepsze niż zdejmowanie zasłon i prasowanie ich raz w miesiącu, aby dowiedzieć się, jak usunąć zagniecenia z zasłon.

Krok 1: Dostosuj parowiec.

Posiadanie osobistego ręcznego lub steamera do ubrań z pewnością ma swoje zalety i byłoby dobrą inwestycją, jeśli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się tych zmarszczek z zasłon i ubrań.

Jednak nie zawsze potrzebujesz jednego z tych drogich ręcznych parowców, aby rozpocząć proces prostowania. Zawsze możesz użyć ustawienia pary na żelazku lub skorzystać z gorącego prysznica jako alternatywy.

W przypadku żelazek parowych i ręcznych parowarów ustaw temperaturę na odpowiednim poziomie. Nowoczesne parowary zwykle mają automatyczne ustawienia oznaczone rodzajami tkanin, które ustawiają je w odpowiedniej temperaturze. Wybierz tkaninę zasłonową w jednej z opcji i pozwól jej wykonać swoje zadanie.

Krok 2: Zaparuj zasłony

Trzymaj zasłony starannie zawieszone na drążku. Napełnij zbiornik wodą i pozwól parownikowi nagrzać się do optymalnej temperatury. Zacznij od lewego górnego rogu zasłon i stopniowo przesuwaj się w prawo. Upewnij się, że para wodna przenika przez warstwy tkaniny.

Podczas gotowania na parze cieńszych, przezroczystych zasłon lub innych delikatnych tkanin warto trzymać je we względnej odległości co najmniej sześciu cali. Z drugiej strony, trzymaj parowiec bliżej grubszego materiału, aby zapewnić, że przeniknie i zmiękczy chrupiącą, pomarszczoną tkaninę.

Gorący prysznic

Jeśli nie masz ustawienia pary w żelazku lub własnym steamerze, zawsze możesz użyć ustawienia ogrzewania prysznica. Zabierz swoje zasłony wciąż wiszące na drążku. Skieruj prysznic z dala od zasłony, aby woda nie nasiąkała bezpośrednio tkaniny.

Włącz gorący prysznic i zamknij drzwi lub wentylację łazienki. Pozwól parze nagromadzić się w łazience i pozostaw zwisające włókna zasłony. Ciepło pozwoli tkaninie rozluźnić włókna i uwolni zasłonę od zagnieceń.

Gdy zasłona pozostanie w parze przez dobre piętnaście do trzydziestu minut, możesz ją wyjąć i umieścić z powrotem na swoich oknach. Pozwól mu wyschnąć i ciesz się zasłonami bez zagnieceń.

Spray przeciwzmarszczkowy

Utrzymuj proste i dopasowane zasłony za pomocą łatwej i taniej metody za pomocą sprayu przeciw zmarszczkom. Płyn jest dostępny w butelce ze spryskiwaczem i został naukowo zaprojektowany, aby rozluźnić włókna kurtyny.

Możesz je kupić w wielu sklepach internetowych i fizycznych. Trzymaj butelkę z rozpylaczem w odległości od sześciu do ośmiu cali od tkaniny zasłonowej. Spryskaj zasłonę, aż będzie wilgotna, ale nie całkowicie zanurzona w płynie.

Poczekaj, aż płyn zadziała magicznie na tkaninę i pozostaw do wyschnięcia. Możesz również użyć żelazka, aby wyprostować się na miejscu. Nakładaj spray przeciwzmarszczkowy tak często, jak to konieczne, aby wyeliminować lekkie zagniecenia, zanim stanie się ostry i uporczywy.

Unikanie zmarszczek

Zmarszczki zwykle wynikają z ciasnych opakowań zasłon, które pozostawiają uporczywe linie na tkaninie. Możesz szybko pozbyć się tego typu zagnieceń, prając, susząc i prasowając zasłony przed ich powieszeniem.

Czasami jednak wiatr i inne czynniki wpływają na nasze zasłony i z czasem powodują powstawanie zmarszczek. Zmniejsz możliwość tworzenia tych zmarszczek zasłony, dodając ciężarki draperii. Obciążniki utrzymają zasłonę i gładko naciągną tkaninę.

Możesz użyć tradycyjnych ciężarków do zasłon, które możesz kupić w każdym sklepie. Przymocuj go do dolnego obszycia zasłon i umieść go w równych pozycjach na dolnym obszyciu. Obciąży zasłonę jako całość, a nie tylko poszczególne części.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Początkową i najbardziej ogólną metodą leczenia pomarszczonych zasłon jest prasowanie na gorąco i parowanie tkanin. Jednak niektóre rodzaje tkanin są wrażliwe na ciepło. Firanki wykonane z jedwabiu, poliestru i innych materiałów mogą szybko się stopić pod wpływem wysokiej temperatury.

Niezbędne jest przeczytanie instrukcji pielęgnacji firanek, które zwykle znajdują się w opakowaniu. W instrukcji należy podać odpowiednią temperaturę podczas prasowania pięknych zasłon. W końcu nie każdy zabieg okienny toleruje ciepło w ten sam sposób.

Dodatkowo, umieszczając zasłonę w pralce lub suszarce, warto najpierw sprawdzić, czy jest to tkanina przeznaczona tylko do czyszczenia chemicznego. W takim przypadku najlepiej zanieść je do pralni chemicznej.

Ogólnie rzecz biorąc, wiedza o tym, jak usunąć zmarszczki z zasłon, ma kluczowe znaczenie dla utrzymywania dopasowanych, schludnych i elegancko wyglądających zasłon. Wiele różnych metod pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych fałd.