Jak usunąć zmarszczki z czystych zasłon

Firanki zazwyczaj oznaczają lekkie i prawie przezroczyste materiały, takie jak woal poliestrowy, bawełniana koronka, siatka, muślin, koronka i wiele innych. Niestety, podobnie jak wszystkie inne tkaniny zasłonowe, mają tendencję do marszczenia się i nieprzyjemnie wyglądających fałd. Na szczęście mamy kilka fajnych wskazówek i sztuczek, które nauczą Cię, jak pozbyć się zmarszczek z czystych zasłon.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się zmarszczek na zasłonach jest użycie gorącego żelazka. Ale w przeciwieństwie do tkanin o średniej gramaturze, właściciele domów mają wątpliwości, jeśli chodzi o prasowanie firan. Cóż, nie mylą się technicznie, ponieważ nie chcą wyprasować tych fałd na gorąco.

Jak usunąć zmarszczki z czystych zasłon

Firanki to delikatne materiały, które nie wytrzymują upałów tak samo jak inne rodzaje tkanin. Innymi słowy, gorące żelazko może szybko spalić zasłony i spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Jednocześnie silne detergenty chemiczne mogą również uszkodzić tkaninę.

Więc palącym pytaniem jest, jak dokładnie możemy pozbyć się tych nieznośnych zmarszczek na zasłonie, nie uszkadzając delikatnej tkaniny? Na szczęście mamy odpowiedź.

Krok 1: Umyj zasłony

Użyj zimnej wody i zaopatrz się w butelkę łagodnego detergentu. Są one łatwo dostępne w każdym lokalnym sklepie. Firanki należy prać łagodnym detergentem, ponieważ agresywne chemikalia mogą uszkodzić tkaninę.

Napełnij wannę zimną wodą i wybranym łagodnym detergentem. Umieść zasłony w wodzie i delikatnie wypierz tkaninę. Unikaj ekstremalnego skręcania lub wykręcania tkaniny, ponieważ może to spowodować nieprzyjemne zagniecenia.

Zawieś tkaninę w łazience lub na podwórku, aby wyschła na niektórych prętach. Upewnij się, że są rozmieszczone równomiernie, aby zasłony wisiały prosto podczas suszenia. Woda powinna obciążać zasłony, więc delikatne szarpnięcie powinno pozwolić jej wyprostować się w niektórych miejscach.

W niektórych przypadkach do prania zasłon można użyć pralki. Ale zawsze upewnij się, że prowadzisz go w delikatnym cyklu. Korzystając z pralki, nadal musisz ją wyjąć do wyschnięcia na powietrzu. Pamiętaj, aby wyprostować tkaninę, gdy jest jeszcze mokra.

Wskazówka nr 1: Czasami w opakowaniu zasłony znajdują się wskazówki, jak prać zasłonę bez jej uszkadzania. Sprawdź najpierw, czy są jakieś szczegółowe instrukcje. Na przykład niektórzy mogą potrzebować ciepłej wody zamiast zimnej.

Wskazówka 2: Używając pralki, natychmiast zdejmij zasłony. Pozostawienie ich pogniecionych i mokrych może stworzyć więcej niepotrzebnych zmarszczek. Pamiętaj, aby od razu je zawiesić i wyprostować.

Krok 2: Prasuj tkaninę

Zaraz po wysuszeniu zasłon zanieś je na deskę do prasowania i włącz żelazko. Upewnij się, że jest na najniższym ustawieniu. Byłoby dobrze, gdybyś miał żelazko z określonym ustawieniem temperatury dla różnych rodzajów tkanin. Postępuj zgodnie z ustawieniami tkaniny na żelazku i pozwól mu się nagrzać.

Jak już wspomnieliśmy, zbyt dużo ciepła może uszkodzić firanki. Są wykonane z delikatnych materiałów, więc musisz uważać na ustawienie ciepła. Wyrównaj zmarszczki, upewnij się, że nie trzymasz żelazka nad jednym miejscem dłużej niż trzy sekundy.

Krok 3: Zakończ parą.

Weź parownicę do tkanin i napełnij komorę na wodę zgodnie z instrukcjami producenta. Dzięki naszej już wyschniętej zasłonie możemy ją teraz powiesić w dowolny sposób. Możesz użyć dowolnego preferowanego sprzętu do zasłon i zawiesić go na oknach.

Używając żelazka parowego, ustaw je na najniższe ustawienie i włącz. Poczekaj kilka minut, a następnie przytrzymaj go przy materiale zasłonowym w odległości sześciu cali. Nie trzymaj go zbyt blisko i zachowaj ostrożność, zachowując odległość przed parowaniem zasłon.

Zacznij od górnej części, schodząc w lewo w prawo. Uwolnij parę, aby zmiękczyć tkaninę. Możesz ponownie przejść przez niektóre uparte obszary, ale nie trzymaj żelazka nad określonym miejscem zbyt długo. Trzymaj go maksymalnie od trzech do pięciu sekund.

Uwaga: 

 • Jeśli parowanie nie wystarczy, zawsze możesz je zdjąć i ponownie wyprasować fałdy.
 • Czasami pranie pozwala pozbyć się znacznej ilości zagnieceń tkaniny.
 • Jeśli tak, możesz już przejść do kroku trzeciego, biorąc pod uwagę, że fałdy nie są zbyt trudne do usunięcia.
 • Szybka konserwacja

  Kilka czynników może sprawić, że zmarszczki ponownie się pojawią. Na szczęście utrzymanie gładkiej i równej tkaniny zasłonowej nie jest tak czasochłonne za pierwszym razem, aby nauczyć się, jak usunąć zmarszczki z czystych zasłon. Możesz to robić regularnie lub przynajmniej raz w tygodniu.

  Proszę wyjąć butelkę ze spryskiwaczem i napełnić ją roztworem wody i octu w stosunku 1:1. To znacznie zmiękczy tkaninę na tyle, aby pozbyć się pojawiających się ponownie zmarszczek. Jeśli masz do czynienia z podatnym materiałem, proponuję użyć czystej wody.

  Spryskaj zasłonę i użyj ręcznego parownika, aby usunąć zmarszczki z zasłony. Ustaw go na niski i paruj na zasłony od góry do dołu. W przypadku opornych miejsc nie trzymaj parowca nad miejscem dłużej niż pięć sekund. Najpierw przejdź do innej sekcji, a następnie wróć do pierwotnego zagięcia.

  Podsumowanie

  Zmarszczki i rozczochrane fałdy sprawiają, że zasłona wydaje się chropowata i zaniedbana. Sprawia, że ​​każde pomieszczenie wygląda na nieskrojone na miarę, nieprofesjonalne i dość nieprzyjemne dla oka. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się zmarszczek z czystych zasłon. Niezależnie od delikatnej tkaniny, nadal możesz zachować piękną i stylową zasłonę, która będzie pasować do Twojego domu.