Jak usunąć zapach z dywanu uszkodzonego przez wodę: 3 proste kroki

Czy zastanawiałeś się, jak usunąć zapach z dywanu uszkodzonego przez wodę? W przypadku, gdy niedawno napotkałeś jakiekolwiek uszkodzenie dywanów przez wodę, postępuj ostrożnie, ponieważ resztkowy smród może zrobić coś więcej niż tylko smród.

Ciągły wzrost pleśni lub pleśni, które rozwijają się w wilgotnym środowisku, może być wskazywany przez utrzymujące się zapachy spowodowane przez wodę.

Jak usunąć zapach z dywanu uszkodzonego przez wodę: 3 proste kroki

Jak pachnie dywan uszkodzony przez wodę?

Możliwy jest zapach stęchlizny, gdy wilgoć przedostaje się do podłoża dywanu. Obecność zapachu stęchlizny lub pleśni na dywanie może być spowodowana nadmierną wilgocią lub wyciekami, które dostały się na dywan. Obecność nawet niewielkiej ilości wody może powodować narastanie z czasem zabawnego zapachu.

Jak pozbyć się tego zapachu

Krok 1. Obszar dotknięty suchością

Przez kilka godzin pozostaw zasłony w pomieszczeniu otwarte, aby umożliwić cyrkulację świeżego powietrza i przyspieszyć suszenie. Dodatkowo osuszacze mogą usuwać wodę z powietrza i z nici dywanu.

Cyrkulację powietrza poprawiają wentylatory podłogowe. Skierowanie strumienia powietrza bezpośrednio na dywan przyspieszy proces suszenia.

Krok 2. Zastosuj roztwór czyszczący

Rozpyl roztwór do butelki ze spryskiwaczem, mieszając jedną szklankę octu z dwiema szklankami ciepłej wody. Po zmoczeniu lekko spryskaj każdy dywan, który ma nieprzyjemny zapach. Należy delikatnie spryskać roztworem wszystkie obszary dywanu powodujące nieprzyjemny zapach.

Uporczywe miejsca wyszoruj mieszanką, ale nie namaczaj ponownie namoczonych włókien. Nie przesycaj obszaru, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni.

Odwiedź lokalny supermarket, aby uzyskać rozwiązanie do czyszczenia dywanów, które jest odpowiednie dla Twojej sytuacji związanej z wykładziną. Poświęć trochę czasu na zbadanie opcji — niektóre dywany wymagają delikatnych metod czyszczenia.

Krok 3. Włóż sodę oczyszczoną

Soda oczyszczona nakładana na mokre dywany wspomaga wchłanianie wilgoci, a także neutralizuje zapachy. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, spryskaj chore miejsca przed snem i posprzątaj następnego dnia rano, jeśli to możliwe.

Pochłaniająca zapachy moc sody oczyszczonej jest szybka i można ją bezpiecznie stosować w pobliżu dzieci i zwierząt. Twój dom powinien pachnieć czysto i świeżo po wyeliminowaniu źródła szkód spowodowanych przez wodę, uniknięciu rozwoju pleśni i pleśni w powietrzu oraz dokładnym wyczyszczeniu dywanów i tapicerki.

Jak usunąć wysuszoną wodę z dywanu?

Zacznij od usunięcia mokrego dywanu. Rodzaj używanego sprzętu zależy od zawartości wody w dywanie. Pompy zatapialne i odkurzacze sklepowe mogą usuwać ogromne ilości wody z całkowicie przesiąkniętych dywanów.

Rozłóż chłonne ręczniki na dywanie po odessaniu wody za pomocą odkurzacza sklepowego. Pomoże wchłonąć pozostałą na dywanie wodę.

Możesz również spróbować zainstalować wentylatory i osuszacze, aby pomóc w cyrkulacji powietrza i wspomóc parowanie. Zmieniaj położenie wentylatorów co kilka godzin. Jeśli uszkodzenie przez wodę jest niewielkie, suszarka do włosów może przyspieszyć proces suszenia.

Jeśli obszar jest nadal mokry, możesz również rozważyć wymianę wykładziny dywanowej. Woda może spowodować znaczne uszkodzenia wyściełanej wykładziny dywanowej i podkładu pod nim. Chociaż suszenie dywanów może skutecznie ograniczać szkody spowodowane przez wodę, może nie wystarczyć.

Jeśli wyściółka pod dywanem nie zostanie prawidłowo wysuszona, może to spowodować rozwój pleśni, a w końcu migrację na wykładzinę powyżej. Jeśli doświadczyłeś poważnych uszkodzeń spowodowanych przez wodę, takich jak powódź, uratowanie zarówno dywanu, jak i wyściółki pod nim może być prawie niemożliwe. W takim przypadku zaleca się, aby wykładzina i wyściółka zostały usunięte i założone razem.

Czy dywan należy wymienić po uszkodzeniu przez wodę?

Nawet jeśli te chemikalia mogą pomóc w zminimalizowaniu ilości grzybów i bakterii obecnych w dywanach na co dzień, wykładzinę należy wymienić, jeśli doszło do poważnego uszkodzenia materiału wykładziny przez wodę. Ponownie, ścieki i inne rodzaje szkodliwych toksyn można znaleźć w różnych źródłach wody.

Jak długo dywan może pozostawać mokry?

Ogólnie rzecz biorąc, nie chcesz, aby Twoje dywany były mocno nasączone przez więcej niż 24-48 godzin na raz. Ma to na celu wyeliminowanie obaw o zgniły dywan lub rozwój drobnoustrojów na dywanie. W przypadku dywanów, które były nadmiernie zwilżone lub mokre przez dłuższy czas, mogą wystąpić splątane lub pofałdowane dywany.

Jeśli masz duży region dotknięty powodzią, zawsze zalecamy zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo konserwacji dywanów i zapobiega niszczeniu podłogi przez pleśń na dłuższą metę. Doświadczeni technicy renowacji mogą przywrócić większości dywanów ich pierwotny wygląd i zapach po katastrofie wodnej.

Wniosek

Niezbędne jest poznanie odpowiednich kroków, jak usunąć zapach z dywanu uszkodzonego przez wodę. Możesz zadzwonić do ekspertów, jeśli zapach się powtórzy lub uważasz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy, aby poradzić sobie ze szkodą. Zawsze zaleca się uzyskanie pomocy.