Jak usunąć wosk ze świecy z kanapy?

Zapalone świece mogą stworzyć romantyczną lub kojącą atmosferę w Twoim domu. Ale roztopiony wosk na twojej kanapie może szybko zepsuć wieczór. Jak więc usunąć wosk ze świecy z kanapy?

Nie pozwól, aby bałagan zepsuł Ci dzień; istnieją metody usuwania wosku bez uszkadzania powierzchni kanapy. To, który proces czyszczenia jest najlepszy, zależy od tego, czy wosk został zabarwiony. Jeśli świece nie zawierają kolorów, możesz poczekać, aż wosk zestali się; jeśli świece są kolorowe, należy szybko usunąć plamę.

Jak usunąć wosk ze świecy z kanapy?

Jak usunąć wosk ze świecy z kanapy na podstawie koloru wosku

Materiały do ​​użycia

 • kostki lodu
 • Plastikowa torba z zamykanym zamknięciem
 • Nóż do krojenia masła
 • rozpuszczalnik do czyszczenia na sucho
 • Ściereczki w kolorze białym
 • Gąbka
 • Ręcznik
 • Żelazo
 • Papier toaletowy
 • Detergent do prania w postaci płynnej.

Wosk bez koloru

Przed użyciem wosku pozwól mu stwardnieć. Aby przyspieszyć proces, włóż kilka kostek lodu do zamykanej plastikowej torebki. Pozostaw torebkę na plamie woskowej przez pięć minut lub do momentu zestalenia się wosku.

Nożem do masła ostrożnie zeskrob wosk z kanapy. Usuń części. Używając białej szmatki, przetrzyj poplamiony obszar rozpuszczalnikiem do czyszczenia na sucho.

Wytrzyj obszar suchą częścią białej szmatki. Ponownie nałóż rozpuszczalnik i osusz, aż wosk zniknie. W razie potrzeby użyj dodatkowej białej odzieży.

Aby usunąć pozostałości rozpuszczalnika, spłucz miejsce gąbką zwilżoną ciepłą wodą. Za pomocą ręcznika osuszyć. Dotyczy to wosku bez koloru.

Wosk kolorowy

Podłącz żelazko i ustaw pokrętło na najniższe ustawienie pary. Gdy żelazko się nagrzewa, nałóż roztwór do czyszczenia na sucho na białą szmatkę i wytrzyj miejsce. Osusz obszar suchą częścią szmatki.

Powtórz nakładanie rozpuszczalnika i osuszanie, aż plama zostanie maksymalnie rozjaśniona. W razie potrzeby użyj dodatkowej białej szmatki. Przykryj plamę kilkoma arkuszami ręczników papierowych.

Równomiernie rozłóż ręczniki papierowe żelazkiem. W razie potrzeby odłącz żelazko, aby uzyskać dostęp do sofy. Kontynuuj prasowanie i wymianę ręczników papierowych na nowe, aż wosk przestanie się przenosić.

Aby usunąć plamę, nanieś na nią niewielką ilość płynnego detergentu do prania. Namocz czystą, białą szmatkę w ciepłej wodzie i masuj plamę okrężnymi ruchami. Rozpocznij w centrum i pracuj na zewnątrz.

Powtarzaj, aż plama zniknie. Aby usunąć wszelkie pozostałości rozpuszczalnika lub mydła, spłucz obszar gąbką zwilżoną ciepłą wodą. Za pomocą ręcznika osuszyć.

Aby uniknąć przenoszenia kolorów z ręczników na kanapę, używaj białych ręczników papierowych bez barwników i wzorów. Plam z wosku nie można usunąć środkami wodorozcieńczalnymi lub wodorozcieńczalnymi. Nie używaj tych procedur czyszczenia na skórzanej lub winylowej kanapie; zamiast tego użyj profesjonalnego środka czyszczącego.

Jak usunąć wosk ze świecy z kanapy na podstawie materiału kanapy

Materiały do ​​użycia

 • Torba plastikowa
 • kostki lodu
 • Nóż lub szpatułka, która jest tępa
 • Ręcznik papierowy
 • Żelazo
 • Bezzapachowy talk lub skrobia kukurydziana
 • Tkanina

Skórzana kanapa

Ucząc się, jak wyjąć wosk ze świecy z kanapy, a konkretnie ze skóry, będziesz przestrzegać tylko tych zasad:

Usuń dodatkowy zestalony wosk za pomocą tępego narzędzia o płaskich krawędziach, tak jak w przypadku sofy z tkaniny. Jeśli zauważysz plamy przed stwardnieniem wosku, możesz spróbować wchłonąć dodatkowy wosk ręcznikiem papierowym. Aby uniknąć rozprowadzania się wosku, należy go raczej zwilżyć niż wycierać.

Na przebarwienia użyj skrobi kukurydzianej lub bezzapachowego talku. Działa to podobnie do ręcznika papierowego na sofie z tkaniny. Jednak nigdy nie należy używać ręcznika papierowego i żelazka na skórzanej sofie, ponieważ może to trwale uszkodzić skórę.

Palcami wetrzyj w plamę skrobię kukurydzianą lub talk. Pocieraj szybko, aż poczujesz ciepło od tarcia w palcach. Pozostaw na dwie godziny przed wytarciem proszku; jeśli pozostała jakaś plama, powtórz proces.

Kanapa tekstylna

Pozwól woskowi zestalić się, jeśli się rozlał. Napełnij plastikową torebkę kostkami lodu i umieść ją na plamie, aby przyspieszyć proces. Jeśli spróbujesz zetrzeć wosk, zanim stwardnieje, po prostu go rozprowadzisz, powodując gorszy problem.

Po zestaleniu się wosku usuń go jak najwięcej. Można do tego użyć dowolnego tępego przedmiotu o płaskich krawędziach, takiego jak nóż do masła lub szpatułka. Po prostu odłup wosk, aż usuniesz tyle, ile możesz.

Nanieś na plamę chłonną substancję, np. ręcznik papierowy. Ustaw żelazko na średnim ogniu i ostrożnie wyprasuj na ręczniku papierowym. Ręcznik papierowy wchłania wosk, który topi się pod wpływem ciepła z żelazka.

Wymień ręcznik papierowy, gdy tylko zauważysz, że wosk w nim wchłonął. Pozwoli to uniknąć przypadkowego dociskania wosku z powrotem do sofy. Powtarzaj, używając nowych arkuszy ręcznika papierowego, aż plama zniknie.

Wniosek dotyczący usuwania wosku ze świecy z kanapy

Świece mogą służyć do generowania przyjemnego zapachu oraz delikatnego i romantycznego rozświetlenia. Czasami zdarzają się wypadki i nawet najmniejsze ślady wosku mogą wydawać się poważnym problemem. Na szczęście istnieją różne sposoby na usunięcie wosku ze świecy z kanapy.