Jak usunąć wosk ze świec?

Czy jesteś typem osoby, która lubi zapach świecy w swoim domu? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz problem z pozostałościami wosku w niektórych miejscach w domu. Nie wiesz, co robić? Zapewnimy Ci ochronę, nauczymy Cię, jak usunąć wosk ze świec!

Wiem, o czym myślisz, po prostu zeskrob to z powierzchni, prawda? Jak sobie życzę! Nie jest to jednak takie proste. Sposób usunięcia wosku ze świecy ma znaczenie z powierzchni, na której się znajduje.

Jak usunąć wosk ze świec?

Niezależnie od tego, czy będzie to szkło, drewno, czy nawet dywan, sposób, w jaki je usuniesz, ma znaczenie. Musisz pomyśleć o rodzaju materiału, z którym również masz do czynienia, a nie tylko o wosku. Dobrze dla Ciebie, nauczymy Cię, jak usuwać wosk ze świecy z różnego rodzaju powierzchni.

Drewniana powierzchnia

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to pozwolić woskowi ostygnąć przed jego użyciem. Poczekaj, aż kapiący wosk całkowicie ostygnie i zwiąż, zanim spróbujesz go usunąć. W szczyptę umieść kostkę lodu w plastikowej torbie do przechowywania żywności i umieść ją na wosku na 10 do 20 sekund.

Następnym krokiem jest delikatne zeskrobanie. Nigdy nie używaj metalowej skrobaczki ani krawędzi karty kredytowej do usuwania zestalonego wosku z powierzchni. Użyj lekkiej ręki i utrzymuj krawędź plastiku płasko na powierzchni drewna, aby uniknąć żłobienia.

Następnie należy usunąć luźny wosk. Podnieś luźne kawałki wosku miękką szmatką lub opuszkami palców. Na koniec wypoleruj i wyczyść drewnianą powierzchnię.

Zanurz delikatną szmatkę w połączeniu jednej części białego octu destylowanego i dwóch części wody. Służy do usuwania wszelkich pozostałości wosku lub plam z kolorowego wosku na jasnych powierzchniach drewnianych. Tkaninę dobrze wycisnąć tak, aby była tylko lekko wilgotna.

Przetrzyj powierzchnię zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Podczas przenoszenia wosku przenieś się do czystego obszaru tkaniny. Wypoleruj powierzchnię miękką, suchą szmatką lub dodaj niewielką warstwę pasty do mebli, aby wykończyć.

Podłogi winylowe

Wosk ze świecy wylany na podłogę winylową tworzy nieestetyczny bałagan, który pozostawiony bez kontroli może się pogorszyć. Ponieważ wosk gromadzi kurz i zanieczyszczenia, ślad może z czasem stać się bardziej widoczny. Aby uniknąć uszkodzenia lub odbarwienia podłogi, usuń rozlany wosk najdelikatniejszymi sposobami, takimi jak skrobanie.

Jak więc usunąć wosk ze świecy z podłogi winylowej? Usuwanie twardego wosku z winylu może czasami być tak proste, jak skubanie go paznokciem. Wypełnij zapinaną na zamek torebkę na kanapkę kostkami lodu.

Zamknij torebkę, jeśli wosk jest lekko plastyczny w dotyku. Umieść torebkę z lodem na wosku na co najmniej pięć minut. Zrób to przed wyjęciem torebki i nabraniem wosku opuszkami palców.

Jeśli masz problem z usunięciem wosku, spróbuj przeciąć pod nim krawędź kawałka tektury. Za pomocą plastikowej łyżki zeskrob wszelkie uporczywe woski. Zachowaj zapasową kartkę papieru gotową do umieszczenia fragmentów wosku i wiórów przed ich wyrzuceniem.

Dywan

Następną rzeczą, którą zajmiemy się, jest usuwanie wosku ze świec z dywanu. Najpierw zeskrob nadmiar wosku. Nanieś na wosk wilgotną, niestrzępiącą się białą szmatkę i prasuj na średnim ogniu; wosk przyklei się do tkaniny.

Możesz użyć okładu z lodem do zamrożenia wosku. Następnie rozbij zamarzniętą kępę; możesz użyć dowolnego tępego przedmiotu. Możesz zadowolić się rączką narzędzia kuchennego. Zanim cząsteczki zmiękną, odkurz je.

Sofa z tkaniny

Pozwól woskowi zestalić się, jeśli się rozlał. Napełnij plastikową torebkę kostkami lodu i umieść ją na plamie, aby przyspieszyć proces. Jeśli spróbujesz zetrzeć wosk, zanim stwardnieje, po prostu go rozprowadzisz, powodując gorszy problem.

Po zestaleniu się wosku usuń go jak najwięcej. Można do tego użyć dowolnego tępego przedmiotu o płaskich krawędziach, takiego jak nóż do masła lub szpatułka. Po prostu odłup wosk, aż usuniesz tyle, ile możesz.

Nanieś na plamę chłonną substancję, np. ręcznik papierowy. Ustaw żelazko na średnim ogniu i ostrożnie wyprasuj na ręczniku papierowym. Ręcznik papierowy wchłania wosk, który topi się pod wpływem ciepła z żelazka.

Wymień ręcznik papierowy, gdy tylko zauważysz, że wosk w nim wchłonął. Pozwoli to uniknąć przypadkowego dociskania wosku z powrotem do sofy. Powtarzaj, używając nowych arkuszy ręcznika papierowego, aż plama zniknie.

Meble skórzane

Usuń dodatkowy zestalony wosk za pomocą tępego narzędzia o płaskich krawędziach, tak jak w przypadku sofy z tkaniny. Jeśli jednak zauważysz rozlanie przed stwardnieniem wosku, możesz spróbować wchłonąć dodatkowy wosk ręcznikiem papierowym. Aby uniknąć rozprowadzania się wosku, należy go raczej zwilżyć niż wycierać.

W przypadku przebarwień możesz użyć mąki kukurydzianej lub bezzapachowego talku. Działa podobnie jak ręcznik papierowy na sofie z tkaniny. Jednak nigdy nie używaj ręcznika papierowego i metody żelazka na skórzanej sofie, ponieważ może to trwale uszkodzić skórę.

Wniosek dotyczący usuwania wosku ze świec

Usunięcie wosku ze świecy z każdego rodzaju powierzchni nie jest takie proste. Są rzeczy, które powinieneś rozważyć, np. materiał, na którym się znajduje, aby uniknąć zepsucia go w trakcie. Więc gdy następnym razem rozlejesz wosk ze świecy gdzieś w swoim mieszkaniu lub domu, pamiętaj o tych rzeczach!