Jak usunąć wosk ze świec?

Świece to doskonały dodatek, który wprowadzi nastrój w Twoim domu, prawda? Połóż się w łóżku z aromatem mięty pieprzowej po prostu dobrze; jednak musisz się martwić o plamy z wosku. Dlatego jesteśmy tutaj, aby pomóc miłośnikom świec, jak usunąć wosk ze świec.

Ludzie mogą pomyśleć, że jedyne, co można zrobić, jak usunąć wosk ze świec, to po prostu go zeskrobać. Cóż, jestem tutaj, aby powiedzieć, że to nie jest takie proste! To, jak usuniesz wosk ze świecy z dowolnej powierzchni, ma znaczenie.

To ma znaczenie w sposobie, w jaki go usuniesz, czy to na szkle, drewnie, czy nawet na naszych ubraniach. Oprócz wosku musisz wziąć pod uwagę rodzaj materiału, nad którym pracujesz. Na szczęście pokażemy Ci, jak usunąć wosk ze świecy z różnych powierzchni.

Różne metody usuwania wosku ze świecy z różnych powierzchni

Drewniane powierzchnie

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest pozostawienie wosku do ostygnięcia przed nałożeniem go. Poczekaj, aż kapiący wosk całkowicie ostygnie i stwardnieje, zanim spróbujesz go usunąć. Następnie połóż kostkę lodu w plastikowej torbie do przechowywania żywności na wosku na 10 do 20 sekund.

Następnym krokiem jest ostrożne zeskrobanie. Aby usunąć utwardzony wosk z powierzchni, nigdy nie używaj metalowej skrobaczki ani krawędzi karty kredytowej. Zamiast tego użyj delikatnej dłoni, aby uniknąć żłobienia i utrzymuj krawędź plastiku równo na powierzchni drewna.

Następnie należy usunąć luźny wosk. Następnie miękką szmatką lub opuszkami palców zbierz luźne kawałki wosku. Na koniec oczyść i wypoleruj drewnianą powierzchnię.

Zanurz miękką szmatkę w mieszaninie jednej części białego octu destylowanego i dwóch części wody. Jego zadaniem jest usuwanie wszelkich pozostałości wosku lub plam z kolorowego wosku na jasnych powierzchniach drewnianych. Ale najpierw dobrze wyciśnij tkaninę, aby była tylko lekko wilgotna.

Wytrzyj powierzchnię zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Przenieś się do czystego obszaru tkaniny, gdy wosk zostanie przeniesiony. Wypoleruj powierzchnię miękką, suchą szmatką lub nałóż cienką warstwę pasty do mebli, aby wykończyć.

Meble skórzane

Usuń wszelkie pozostałości utwardzonego wosku za pomocą tępego narzędzia o płaskich krawędziach, tak jak w przypadku sofy z tkaniny. Jeśli odkryjesz plamy, zanim wosk stwardnieje, możesz wchłonąć nadmiar wosku ręcznikiem papierowym. Aby zapobiec rozprowadzaniu się wosku, zamiast wycierać go natrzeć.

Aby usunąć przebarwienia, użyj mąki kukurydzianej lub bezzapachowego talku. Działa tak samo, jak ręcznik papierowy na sofie z tkaniny. Jednak na skórzanej sofie nigdy nie używaj ręcznika papierowego i żelaznego podejścia, ponieważ może to trwale uszkodzić skórę.

Podłogi winylowe

Wylewanie wosku ze świecy na podłogę winylową tworzy brzydki bałagan, który pozostawiony bez opieki ulegnie zniszczeniu. Ponadto, ponieważ wosk zbiera kurz i brud, ślad może z czasem stać się bardziej widoczny. Usuń rozlany wosk przy użyciu najdelikatniejszej możliwej metody, takiej jak skrobanie, aby uniknąć uszkodzenia lub odbarwienia podłogi.

Jak więc usunąć wosk ze świecy z podłogi winylowej? Usunięcie twardego wosku z winylu może czasami być tak proste, jak skubanie go paznokciem. Kostki lodu należy umieścić w zamkniętej torebce na kanapki.

Jeśli wosk jest nieco elastyczny w dotyku, zamknij torebkę. Następnie na co najmniej pięć minut umieść woreczek z lodem na wosku. Zrób to przed wyjęciem worka i nabraniem pasty opuszkami palców.

Jeśli masz trudności z usunięciem wosku, spróbuj przeciąć pod nim kawałek tektury. Za pomocą miski plastikowej łyżki zeskrob uporczywy wosk. Zawsze miej pod ręką zapasową kartkę papieru, na której możesz położyć kawałki wosku i wióry przed ich wyrzuceniem.

Odzież

Może to zabrzmieć dziwnie, ale najpierw nie rób nic — przynajmniej dopóki wosk nie wyschnie. Próba usunięcia plamy z wosku przed jej zastygnięciem może pogorszyć sytuację, rozprzestrzeniając plamę i być może poparzenia. Więc zanim cokolwiek zrobisz, pozwól woskowi stwardnieć.

Następnym krokiem jest zeskrobanie jak największej ilości zestalonego wosku. Następnie weź ostry nóż, aby przeciąć wosk, ale nie tak ostry, aby mógł uszkodzić ubranie. Aby uniknąć wpadek, zawsze używaj uderzeń z dala od ciała podczas używania noża.

Następnie pracuj nad woskiem, aby usunąć jak najwięcej zestalonych zanieczyszczeń, pozostawiając tylko najbardziej osadzony wosk. Chociaż wydaje się to sprzeczne z pierwszym krokiem, następnym krokiem jest ponowne podgrzanie wosku. Następnie umieść pod szmatką ściereczkę, a następnie połóż dwa ręczniki papierowe na plamę z wosku.

Ustaw żelazko na niskie lub średnie ustawienie i prasuj w dotkniętym obszarze. Podgrzany wosk rozpuści się i oddzieli od tkaniny, wsiąkając w papierowy ręcznik. Jeśli nasiąknie woskiem, przenieś go w inne miejsce, zacznij od nowa lub zastąp świeżym prześcieradłem.

Jeśli masz pod ręką bibułę, sprawdzi się równie dobrze, jeśli nie lepiej niż ręczniki papierowe. Używając żelazka, zawsze zachowaj ostrożność. Ten punkt powinien praktycznie zakończyć proces usuwania plam woskowych.

Jeśli jednak wosk jest kolorowy, plama prawdopodobnie pozostanie na ubraniu. W takim przypadku napełnij miskę do połowy wodą i odplamiaczem na bazie tlenu. Namocz w nim plamę na kilka godzin.

Powinna skutecznie eliminować ostateczne zacieki na tkaninie. Jako odplamiacz możesz również spróbować nałożyć niewielką ilość płynnego detergentu bezpośrednio na miejsce. Przed powszechnym użyciem zawsze przeprowadź test w niepozornym miejscu.

Na koniec wypierz ubranie jak zwykle – w pralce lub ręcznie, jeśli jest to bardziej odpowiednie. Załóżmy, że uszkodzony przedmiot to ubranie wykonane ze szczególnie delikatnego materiału. W takim przypadku warto zwrócić się do profesjonalnego sprzątacza, który wie, jak usunąć plamy woskowe z odzieży.

Wniosek

Proces usuwania wosku ze świec różni się od tego, gdzie się on znajduje. Może to być z powierzchni drewnianych, mebli skórzanych lub ubrań, sposób ich usuwania jest inny. Dlatego zanotuj, jak usunąć wosk ze świecy, aby uniknąć wpadek.