Jak usunąć pleśń z uszczelnienia pod prysznicem: 3 proste kroki

Instrukcje dotyczące czyszczenia pleśni z uszczelnienia pod prysznicem znajdują się poniżej. Pierwszym krokiem jest ochrona siebie, a ostatni krok jest nieco bardziej skomplikowany, ale jest to pewny sposób na rozwiązanie problemu.

Jak pleśń rośnie na uszczelnieniach prysznicowych?

Istnieje kilka przyczyn rozwoju pleśni na uszczelnieniu prysznicowym. Może to być spowodowane słabą fugą, mokrą płytą ścienną za uszczelnieniem, niewłaściwą izolacją i nierównym wyrównaniem płytek.

Jak usunąć pleśń z uszczelnienia pod prysznicem: 3 proste kroki

Powyższe kwestie są ze sobą powiązane, ponieważ słaba izolacja może prowadzić do mokrej płyty ściennej, co prowadzi do rozwoju pleśni. Nierówne płytki nieuchronnie prowadzą do złej fugi, pęknięcia z tego powodu będą gromadzić wilgoć i wiesz, co się stanie.

Wszystkie powyższe przyczyny przyczyniają się do uwięzionej wilgoci, która zachęca zarodniki pleśni do osadzania się na uszczelnieniu. Oprócz wilgoci, mydliny uwięzione w zaprawie mogą również prowadzić do rozwoju pleśni.

Jak wykryć pleśń pod prysznic

Jednym ze sposobów wykrywania wzrostu pleśni na uszczelniaczu prysznicowym jest zapach. Jeśli w okolicy brakuje wentylacji, prawdopodobnie natychmiast poczujesz zapach.

Chociaż wspomaganie przepływu powietrza może rozproszyć nieprzyjemny zapach, nie rozwiązuje to w pełni problemu. Najpierw musisz sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń spowodowanych przez wodę, naprawić je, a następnie przystąpić do usuwania pleśni.

Oprócz zapachu zbadaj obszar i poszukaj pylistej lub puszystej narośli. Jeśli znajdziesz, to jest pleśń; jednak proszę nie dotykać go w celu weryfikacji, ponieważ może wywołać reakcje alergiczne.

Jakie są niebezpieczeństwa pleśni pod prysznic?

Pleśń nie jest tak szkodliwa jak pleśń. W rzeczywistości jest znany jako jego łagodniejsza wersja.

Nie oznacza to jednak, że pleśń nie ma negatywnych skutków zdrowotnych. Zbyt długi czas ekspozycji może nadal powodować alergie skórne i problemy z oddychaniem.

Nie należy wdychać ani dotykać pleśni, gdy poczujesz lub zobaczysz ją w swoim domu.

Jednym z niebezpieczeństw pleśni jest to, że podczas rozprzestrzeniania się zachęca więcej wilgoci. Dzięki temu zarodniki pleśni mają większą szansę na wzrost wraz z pleśnią.

Jeśli zauważysz kilka skupisk pleśni obok pleśni, jest to poważny problem. Pleśń rozkłada przedmioty, na których osiada, co oznacza, że ​​zwiększyłaby koszty naprawy.

Aby zapobiec rozwojowi zarodników pleśni, oto trzy sposoby na pozbycie się zarodników pleśni w powietrzu, które mogą ci pomóc.

Kroki czyszczenia uszczelki prysznicowej z pleśni

Usuwanie pleśni to nie tylko dezynfekcja. Pomogłoby to sprawdzić obszar pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez wodę, ponieważ jest to główna przyczyna pleśni.

Jeśli pleśń jest spowodowana wadliwą fugą lub nierównymi płytkami, musisz je również naprawić. Zanieczyszczenie pleśnią obejmuje wiele procesów, ale proces czyszczenia jest krótki.

Oto kroki:

Krok 1. Przygotuj

Przed usunięciem pleśni z uszczelniacza silikonowego należy się najpierw zabezpieczyć. Noś rękawiczki, maskę i koszulę z długimi rękawami, aby zapobiec narażeniu na pleśń.

Krok 2. Używaj naturalnych środków czyszczących do uszczelniania silikonu

Jeśli używasz silikonu jako uszczelniacza, zalecamy użycie sody oczyszczonej lub octu do usunięcia pleśni. Możesz ich używać osobno lub razem.

Najpierw użyj nierozcieńczonego białego octu i pozostaw go na obszarze problemowym na około pół godziny. Jeśli nie widzisz usuwania lub zmniejszania się pleśni, powtórz proces.

W przypadku uporczywych plam posyp sodą oczyszczoną obszar skażony pleśnią, a następnie spryskaj go również octem. Nie panikuj, gdy powierzchnia zacznie bąbelkować, to typowa reakcja chemiczna i jest nieszkodliwa.

Gdy bulgotanie ustanie, weź małą szczoteczkę lub starą szczoteczkę do zębów, aby zeskrobać pozostałą pleśń z silikonowej uszczelki. Jeśli nadal widzisz plamy, powtórz czynności. Jeśli uszczelnienie nie jest silikonowe, możesz użyć wybielacza; jednak najpierw wykonaj test plamkowy, ponieważ może to prowadzić do przebarwień.

Jeśli potrzebujesz komercyjnego produktu przeznaczonego do usuwania pleśni, wypróbuj CLR Mold i Mildew Remover. Oto artykuł mówiący o tym, gdzie kupić CLR Mold and Mildew Remover, dzięki czemu nie będziesz musiał przeszukiwać rozległego Internetu.

Krok 3. Wymień uszczelniacz pod prysznic

Jeśli wszystko inne zawiedzie, musisz wymienić uszczelkę pod prysznic. Najpierw trzeba wyczyścić całą łazienkę i usunąć pleśń.

Następnie usuń uszczelnienie za pomocą skrobaka lub noża. Ostrożnie zeskrobać uszczelnienie kawałek po kawałku, aby nie uszkodzić powierzchni.

Do tego zadania potrzebujesz grubej rękawicy, aby przypadkowo się nie skaleczyć. Po usunięciu uszczelki prysznicowej wytrzyj jej nadmiar i resztki piany.

Następnie odkurz połączenie, aby upewnić się, że nie ma już resztek uszczelnienia. Zastosuj uszczelniacz następnego dnia, aby obszar był całkowicie suchy, co może pomóc uszczelnieniu lepiej przylegać.

Na koniec użyj pistoletu do uszczelniania, aby lepiej i szybciej nakładać uszczelnienie.

Wniosek

Nauczyłeś się, jak usunąć pleśń z uszczelnienia pod prysznicem i jak wymienić uszczelnienie w przypadku, gdy środki czyszczące nie działają. Mamy nadzieję, że te kroki pomogły w rozwiązaniu problemu z pleśnią.