Jak usunąć pleśń z ubrań za pomocą octu: 4 proste kroki

Możesz użyć rozcieńczonego lub nierozcieńczonego białego octu w nauce usuwania pleśni z ubrań za pomocą octu. Zamiast wybielacza, zachęcamy do używania tej domowej przyprawy.

Możesz sprawdzić jego użycie w poniższej procedurze usuwania pleśni.

Jak usunąć pleśń z ubrań za pomocą octu: 4 proste kroki

Co to jest pleśń?

Pleśń to typowy, ale niechciany wzrost, który atakuje większość gospodarstw domowych. Ma jasny kolor, więc ludzie mylą go z poprzednikiem pleśni.

Pleśń jest bardziej dotkliwa niż pleśń, ponieważ penetruje przedmioty, które zanieczyszcza. Powoduje również silne reakcje alergiczne, zwłaszcza toksyczną pleśń.

Mimo że jest to pleśń, a nie pleśń, pleśń może nadal mieć negatywne skutki. Może prowadzić do podrażnienia skóry i łagodnych objawów ze strony układu oddechowego.

Istnieją również dwa rodzaje pleśni i różnią się one konsystencją. Jeden to mączniak prawdziwy, a drugi to mączniak rzekomy.

Możesz dowiedzieć się, co powoduje mączniaka rzekomego w powiązanym artykule. Jeśli bardziej interesuje Cię mączniak prawdziwy, oto przewodnik, jak pozbyć się mączniaka prawdziwego na roślinach konopi.

Jak ubrania uzyskują wzrost pleśni?

Ubrania rozwijają się w taki sam sposób jak tkaniny, gdy są przechowywane w miejscu o wysokim poziomie wilgotności i niewielkiej lub zerowej wentylacji. Ponieważ w powietrzu panuje wysoki poziom wilgoci, materiał stara się wchłonąć jej część, czyniąc je podatnymi na zarodniki pleśni.

Ich podatność na zarodniki wzrasta, ponieważ nie mogą same wyschnąć z powodu braku przepływu powietrza.

Chociaż pleśń często pada ofiarą roślin, ich ofiarą mogą paść również ubrania wykonane z włókien naturalnych. Artykuły wykonane z tkanin tkanych i bawełny są bardziej podatne na pleśń niż tkaniny syntetyczne.

Nie powinno to jednak zniechęcać do korzystania z naturalnych tkanin. Oczekujemy jednak, że zadbasz o nie lepiej ze względu na ich podatność na grzyby.

Poza wysokim poziomem wilgoci ubrania z nagromadzonym brudem lub kurzem mogą również przyciągać zarodniki pleśni. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzenie służy jako źródło pożywienia dla grzybów, podtrzymujące ich wzrost.

Kroki usuwania pleśni z ubrań z octem

Przed rozpoczęciem procesu usuwania pleśni należy najpierw ustalić przyczynę rozwoju pleśni. Jest to niezbędne, ponieważ jeśli nadal masz obrażenia od wody, możesz znaleźć kolejny zestaw pleśni na twoich ubraniach, jeśli tego nie zrobisz.

W każdym razie, po usunięciu przyczyny pleśni i samych grzybów, użycie octu pomoże zapobiec przyszłemu wzrostowi. Oto kroki w użyciu octu, aby wyeliminować grzyby na ubraniach.

Krok 1. Przygotuj ubrania

Ponieważ wybielacz może być zbyt ostry do stosowania na tkaninach, ocet jest bezpieczniejszym wyborem. Jeśli na ubraniach jest wyraźna plama, ocet można nałożyć bezpośrednio na materiał.

Jeśli zapach jest dla Ciebie za mocny, możesz zamiast tego rozcieńczyć jego filiżankę w wiadrze wody.

Krok 2. Przetrzyj obróbkę wstępną na tkaninie

Możesz użyć rozcieńczonego octu i zanurzyć w nim ubrania. W tym czasie przetrzyj obszar czystą szczoteczką do zębów (możesz użyć starych).

Pocieranie go pomogłoby rozluźnić zarodniki pleśni i zabić je roztworem.

Krok 3. Prać w wysokiej temperaturze

Pleśń może przetrwać ciepłą wodę, ale gorące pranie by ją zabiło. Przed przystąpieniem do tego etapu prania upewnij się, że Twoja odzież to wytrzyma.

Sprawdź metki i jeśli są w porządku, włóż je do pralki i użyj detergentu do usuwania plam.

Krok 4. Suszenie na powietrzu

Po wypraniu ubrań trzeba je odpowiednio wysuszyć, aby pleśń nie miała na nich szansy ponownie zarosnąć.

Na zapach pleśni

Ocet jest również skuteczny w usuwaniu pleśni, niezwykle upartych. Po prostu weź pełną filiżankę białego octu i wlej go do pralki wraz z zagrzybionym praniem.

W przypadku lekko pachnących ubrań używaj octu jako środka do zmiękczania tkanin. Dodaj go podczas cyklu płukania, gdy ubrania zostały przed chwilą napełnione detergentem.

Po umyciu sprawdź je i w razie potrzeby umyj ponownie.

Inne zabijające pleśń alternatywy dla octu

Jeśli zapach octu tak bardzo Ci przeszkadza, możesz zamiast tego użyć sody oczyszczonej. Stanowi skuteczną alternatywę dla octu, ale można go również stosować z przyprawami domowymi.

W przypadku sody oczyszczonej dodaj filiżankę i wymieszaj ją z detergentem. Następnie uruchom cykl z najgorętszą wodą, jaką mogą wytrzymać twoje ubrania.

Następnie sprawdź odzież, czy pleśń zniknęła. Jeśli nie, powtórz kroki i wysusz je po

Wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni

Jak wiadomo, pleśń rośnie w określonych warunkach; więc aby zapobiec jego wzrostowi, musisz kontrolować kryteria, jakich wymaga do rozwoju.

Chroń swoje gospodarstwo domowe przed uszkodzeniem przez wodę, konserwując systemy rur i dach. Upewnij się, że od czasu do czasu Twoje miejsca do przechowywania mają przepływ powietrza i że nie gromadzi się w nich kurz.

Te proste sposoby zarządzania gospodarstwem domowym mogą Ci pomóc na dłuższą metę.

Wniosek

Podzieliliśmy się z Wami, jak usunąć pleśń z ubrań za pomocą octu. Jeśli to nie wystarczy, dodaliśmy alternatywę dla octu.

Na koniec dodaliśmy przyczyny i sposoby zapobiegania rozwojowi pleśni, aby zakończyć proces usuwania pleśni.