Jak usunąć pleśń z poliestrowych obrusów: 5 łatwych kroków

Kiedy pleśń dostanie się na twój obrus, to zdecydowany drapieżnik. Pomogłoby więc, gdybyś poznał wskazówki, jak usunąć pleśń z poliestrowych obrusów.

Większość ludzi zostawia swój stół w jadalni czysty, ponieważ codziennie używa go do spożywania posiłków. Jednak, gdy nadejdzie okazja, przystrojenie stołu to podstawa na wielki dzień.

Jak usunąć pleśń z poliestrowych obrusów: 5 łatwych kroków

Wyobraź sobie, że masz napięty harmonogram, a potem Twój obrus zostaje zniszczony przez pleśń. Dogodnie wybraliśmy najlepsze techniki usuwania pleśni z obrusów wykonanych z poliestru.

Bawełna kontra Poliester

Bawełna to miękka, naturalna, hipoalergiczna tkanina, która jest najczęściej stosowana w odzieży i pościeli dla niemowląt. Bawełna odzyskuje 8,5% wilgoci w zależności od warunków wilgotnościowych.

Z drugiej strony, tkanina poliestrowa znana jest z tego, że jest hydrofobowa. Włókno poliestrowe nie wchłania wilgoci ani potu, dzięki czemu jest koniem pociągowym ubrań na siłownię.

Poliester jest syntetyczny, trwały i wytrzymały. Podczas gdy wiele innych tkanin tworzy puszystą teksturę na powierzchni, poliester może wytrzymać częste pranie.

Bawełna może być bardziej podatna na pleśń, ponieważ ma wyższy współczynnik wchłaniania niż poliester. Tymczasem poliester może nadal rozwijać te inwazyjne grzyby, jeśli pozostanie mokry przez co najmniej dwadzieścia cztery godziny lub zostanie wystawiony na działanie środowiska o wysokiej wilgotności.

Co wydostaje się z pleśni z tkaniny poliestrowej?

Gdy przepływ powietrza jest ograniczony, inwazja pleśni jest oczywistym problemem. Piwnice to nie jedyne miejsce, w którym może rozwijać się pleśń.

Wystarczające czynniki do wzrostu pleśni to wilgotność, upały i ciemne otoczenie. Oto kilka nietoksycznych produktów, których możesz użyć, aby pozbyć się pleśni z poliestru:

Cytryna

Sok z cytryny jest popularnym codziennym środkiem czyszczącym. Jego 5% kwasowość jest doskonała do usuwania pleśni.

Cytryna doskonale nadaje się do materiałów porowatych, takich jak bielizna stołowa. Nałóż pokrojoną cytrynę bezpośrednio na tkaninę lub umieść ją w butelce ze spryskiwaczem.

Odplamiacz z pleśni

W tej kwestii bohaterami są kupowane w sklepie środki czyszczące. Odplamiacze do pleśni mają dwa główne składniki: podchloryn sodu i nadtlenek wodoru.

Ocet

Kwasowość białego octu wynosi 5%, co czyni go praktycznym do czyszczenia pleśni. Użyj go z pełną mocą i pozostaw ocet na tkaninie przez co najmniej 1 godzinę.

5 kroków czyszczenia pleśni na obrusach poliestrowych

Krok 1. Sprawdź tag etykiety

Od małych po duże marki odzieżowe zapewniają instrukcje dotyczące pielęgnacji swoich produktów. Postępowanie zgodnie z procedurami czyszczenia na etykiecie obrusu pozwoli Ci dowiedzieć się, jak prawidłowo o niego dbać.

Zaleca się nie prać go w gorącej wodzie, aby zachować integralność poliestrowego lnu. Zamiast tego używaj ciepłej wody, aby zapobiec zużyciu elastycznego materiału.

Krok 2. Wyszoruj formę

Jeśli masz odplamiacz do pleśni ze składnikami nadtlenku wodoru, spryskaj nim obrus. Pozostaw na około dziesięć minut i wyjmij szczotkę z włosia dzika.

Delikatnie wyszoruj plamy pleśni, aż nieco znikną. Niektóre plamy są trudne do usunięcia z powodu poważnej pleśni.

Dotyczy to również innych środków do czyszczenia form. Niezależnie od tego, czy używasz destylowanego białego octu, czy koncentratu cytrynowego, wyszoruj formę zaraz po nałożeniu reagenta.

Krok 3. Wstępnie wypierz obrus

Nie wrzucaj jeszcze obrusów do pralki. Pamiętaj, aby wstępnie namoczyć tkaninę w wodzie rozpuszczonej w komercyjnym środku piorącym.

Pozostaw na kilka godzin, a trudne plamy powinny zmiękczyć. Ponieważ masz do czynienia z zatęchłymi obrusami, pomocne będzie pranie wstępne.

Pranie wstępne zabrudzonych ubrań lub prześcieradeł może mieć znaczenie, ponieważ dokładnie czyści odzież.

Krok 4. Używaj letniej wody

Poliester to wytrzymała tkanina, ale gorąca woda może powodować kurczenie się. Eksperci zalecają używanie letniej wody o temperaturze od 98 do 105 stopni Fahrenheita.

Ponieważ poliester jest szeroko produkowany i sprzedawany w sprzedaży detalicznej, nie ma szczególnych środków ostrożności dotyczących jego prania. Można go nawet wyprać w pralce w normalnym cyklu z łagodnym detergentem.

Zabrudzony pleśnią obrus poliestrowy można prać w zimnej wodzie, ale nie jest on tak skuteczny w usuwaniu plam jak w przypadku używania ciepłej wody.

Krok 5. Powiesić na sucho na słońcu

Cała pleśń zniknęła po wielu ciężkich pracach i szorowaniu plam. Ostatnim krokiem jest pozostawienie go do wyschnięcia na otwartej przestrzeni.

Cała logika na tym etapie polega na tym, aby inne zarodniki pleśni znajdujące się w materiale zniknęły. Zapobiega to reakcjom alergicznym w przyszłości.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji tkanin poliestrowych

Każda tkanina jest podatna na pleśń, nawet jeśli ręcznie ją utkał mistrz krawiecki. Wszystko, co musisz zrobić, to trzymać tkaninę poliestrową z dala od wilgotnych, ciemnych i wilgotnych miejsc i gotowe.

Sprawdź te artykuły na temat leczenia pleśni i jak napisać raport o pleśni, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pleśni.

Wniosek

Obrusy chronią stół przed zarysowaniami i plamami. Mogą to być również wzory ozdobne, zwłaszcza gdy zbliżają się wymyślne uroczystości.

Jednak plamy z pleśni są trudne i wcale nie są łatwe do usunięcia z obrusów. Korzystając ze swoich narzędzi i domowych środków czyszczących, nie musisz wydawać ani grosza na profesjonalną pomoc — po prostu przeczytaj ten artykuł o tym, jak usunąć pleśń z poliestrowych obrusów.