Jak usunąć pleśń z poduszek na kanapę: 5 prostych kroków

Jeśli zdarzy ci się poczuć zapach stęchlizny w połączeniu z ciemnymi plamami na swojej kanapie, jest to wezwanie do nauki usuwania pleśni z poduszek na kanapie. Porzuć swoje frustracje, ponieważ ten przewodnik poda Ci proste kroki do naśladowania.

Po zauważeniu obecności pleśni nie opóźniaj procesu czyszczenia, ponieważ da to tylko możliwość rozprzestrzenienia się pleśni i wniknięcia głęboko w materiał. Sprawdź ten artykuł, aby łatwo zidentyfikować pleśń, a ten, jeśli obawiasz się możliwości wystąpienia czarnych pleśni.

Jak usunąć pleśń z poduszek na kanapę: 5 prostych kroków

Jeśli zastanawiasz się, jak pleśń rozwija się na Twojej poduszce na kanapie, być może zostawiłeś ją na zewnątrz w deszczową pogodę lub przypadkowo wylałeś na nią płyn. Wilgoć, którą posiada, posłuży jako pożywka dla kolonii pleśni.

Przede wszystkim pamiętaj, że masz do czynienia z obszarem zaatakowanym przez pleśń. Wiadomo, że pleśnie powodują problemy z oddychaniem i wywołują reakcje alergiczne. W związku z tym upewnij się, że nosisz sprzęt ochronny, taki jak rękawice, gogle, maski N-95 lub maski oddechowe P-100.

To podejmowanie środków ostrożności dotyczy szczególnie osób z osłabionym układem odpornościowym. Jeśli uważasz, że proces usuwania pleśni jest zbyt niebezpieczny dla Twojego zdrowia, bardzo wskazane jest, abyś powierzył to zadanie specjaliście od usuwania pleśni. Z tego artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć przed zatrudnieniem ekspertów od usuwania pleśni.

Usuwanie pleśni z poduszek na kanapę

Krok 1. Wysusz poduszkę

Umieść poduszkę w miejscu z bezpośrednim dostępem do światła słonecznego. Dzięki temu w naturalny sposób wysuszy dotknięty obszar, ponieważ jest on nie tylko wystawiony na działanie słońca, ale także na cyrkulację powietrza na zewnątrz. Jednak proces ten może zająć kilka godzin lub dni, w zależności od tego, jak wilgoć wniknęła w powierzchnię poduszki.

Jeśli zdarzy ci się nie mieć miejsca odpowiedniego do tego procesu, użyj przenośnego grzejnika do wysuszenia poduszek na kanapie. Ten krok jest ważny, ponieważ pozbywasz się jednego z głównych źródeł zanieczyszczenia pleśnią.

Krok 2. Odgarnij zarodniki

Czekając, aż poduszka na kanapie całkowicie wyschnie, usuń zarodniki pleśni czystą miotłą. Musisz zrobić ten krok w takim momencie, ponieważ zarodniki pleśni mogą być ponownie aktywne później.

Połącz miotłę z odkurzaczem z końcówką do węża lub odkurzaczem ręcznym, aby usunąć zarodniki, których nie można usunąć miotłą. Zarodniki te prawdopodobnie zostały głęboko wchłonięte przez materiał.

Krok 3. Zastosuj roztwór czyszczący

Jeśli pleśń lub plamy pozostaną na górnej części poduszek kanapy, wlej jedną lub dwie krople płynnego detergentu do kubka ciepłej wody. Zmieszaj 1/2 szklanki wody z 1/2 szklanki alkoholu nacierającego lub denaturatu jako alternatywy.

Alkohol skażony jest dostępny w sklepach z artykułami do konserwacji domu i lakierniami. Wyszoruj niezauważalną część kanapy lub poduszki roztworem alkoholu, aby nie poplamić tkaniny. Trzymaj się podejścia z wodą z mydłem, jeśli alkohol wpływa na kolor.

Krok 4. Wyszoruj formę

W alkoholu lub roztworze mydła zanurz czystą, miękką gąbkę. Aby zapobiec wyciekowi, wyciśnij gąbkę tak mocno, jak to możliwe, aby usunąć nadmiar wilgoci.

Mokrą gąbką wyszoruj poduszki kanapy. Drugą wilgotną gąbką zetrzyj pozostałości mydła lub alkoholu.

Krok 5. Wysusz dalej

Ponownie osusz poduszki. Jeśli światło słoneczne jest niewystarczające, wystarczy przenośny grzejnik. Włóż poduszki z powrotem do środka dopiero po usunięciu pleśni.

Wyrzuć poduszki, jeśli pleśń pojawi się ponownie w ciągu najbliższych kilku dni lub tygodni. Wskazuje to, że kolonia pleśni znajduje się zbyt głęboko w materiale, aby można ją było skutecznie usunąć.

Zapobieganie podobnej sytuacji

Oczywiście nikt nie chce tracić czasu, wysiłku i kropli środków czystości na coś, co nie jest tego warte! Aby twoje wysiłki związane z czyszczeniem nie poszły na marne, istnieje kilka wskazówek zapobiegawczych, które możesz spróbować trzymać z dala od kolonii pleśni.

Najwyraźniej poduszka na kanapie powinna być sucha, jak to tylko możliwe. Wyciek należy natychmiast osuszyć.

To samo dotyczy każdego kontaktu z cieczą. Wilgoć jest jednym z potencjalnych pożywek dla pleśni. Łatwo im się rozwijać w wilgotnym środowisku.

Kiedy próbujesz wysuszyć mokrą poduszkę na kanapie, upewnij się, że robisz to w miejscu o wystarczającym nasłonecznieniu lub dobrej wentylacji. Dzięki temu niewidoczne zarodniki pleśni nie będą się odrastać. Możesz również spróbować zastosować środek grzybobójczy, który działa dobrze na tapicerkę lub sprawdzić te często zadawane pytania dotyczące kontroli pleśni Concrobium.

Zdecydowanie zaleca się również wyrzucenie poduszki na kanapę, która jest zbyt spleśniała, aby ją wyczyścić. Nie ma sensu być oszczędnym, gdy narażasz swoje zdrowie. Po prostu kup inny i spróbuj zastosować się do innych wskazówek wymienionych powyżej.

Wniosek

Teraz możesz cieszyć się leniwym popołudniem na swojej kanapie, ponieważ nauczyłeś się już, jak usuwać pleśń z poduszek na kanapie. Proces czyszczenia może zająć większość czasu i energii, ale zdecydowanie jest wart wysiłku.