Jak usunąć pleśń z płótna: 2 pomocne wskazówki dotyczące zapobiegania

W tym artykule dowiesz się, jak usunąć pleśń z płótna za pomocą komercyjnego i naturalnego produktu. Koniecznie przeczytaj do końca!

Jak pleśń rośnie na płótnie?

Pleśń występuje na ogół na materiałach organicznych. Jeśli widzisz pleśń na płótnie, oznacza to, że przyczyną wzrostu pleśni jest gromadzenie się kurzu lub resztek jedzenia.

Jak usunąć pleśń z płótna: 2 pomocne wskazówki dotyczące zapobiegania

Pył i cząsteczki jedzenia stają się źródłem pożywienia dla pleśni, zachęcając je do wzrostu. Ten ostatni może również zawierać wilgoć, która często jest ostatnim warunkiem, jaki należy spełnić, zanim na powierzchni pojawi się pleśń.

Oprócz wilgoci i źródeł pożywienia pleśń potrzebuje do rozwoju tlenu i odpowiedniej temperatury. Nie widać wzrostu pleśni lub pleśni w szczelnie zamkniętych pojemnikach z powodu braku tlenu.

Pleśń może występować w szerokim zakresie temperatur, z wyjątkiem ekstremów. Mają również tendencję do wzrostu podczas zmiany pór roku, kiedy prawdopodobnie nastąpi kondensacja.

Jeśli przechowujesz płótno w środowisku bez osuszacza, prawdopodobnie po ponownym użyciu pojawi się na nim pleśń i pleśń. Istnieje większa szansa na rozwój grzybów, gdy nie wyczyścisz płótna przed jego przechowywaniem.

Jakie są oznaki wzrostu pleśni na płótnie?

Czasami nie sprawdzamy dokładnie używanych przez nas przedmiotów. Używamy ich, chyba że coś nas niepokoi, co zmusza nas do zbadania sprawy.

Jedną z niepokojących rzeczy, na którą musisz uważać, gdy masz do czynienia z rozwojem pleśni, jest zapach. Zapach może wahać się od wilgotnych skarpet po ziemisty, stęchły zapach, który z pewnością sprawi, że sprawdzisz swoje płótno.

Zapach pleśni może pochodzić z MVOC lub drobnoustrojów lotnych związków organicznych. Służy jako znak informujący, że w jednym z twoich rzeczy rośnie grzyb.

Jeśli chcesz usunąć zapach pleśni, oto artykuły o tym, jak usunąć zapach pleśni z suszarki i jak pozbyć się zapachu pleśni z ręczników, które mogą ci pomóc.

Oprócz zapachu, sproszkowany lub puszysty wzrost na twoim płótnie to kolejna oznaka wzrostu pleśni. Pleśń jest zwykle lżejsza niż pleśń, więc trudniej ją zobaczyć, zwłaszcza tkaniny w jasnych kolorach.

Jest zwykle biały lub bladożółty w przeciwieństwie do ciemnoniebieskiego lub czarnego pleśni. Jest również łagodniejszy niż pleśń ze względu na niekorzystne skutki zdrowotne, ale nadal może wywoływać alergie.

Inną oznaką rozwoju pleśni jest zwiększone występowanie alergii w twoim domu. Niezależnie od tego, czy są to alergie skórne, czy związane z układem oddechowym, regularne ich występowanie może oznaczać wzrost grzybów w twoim gospodarstwie domowym.

Kroki usuwania pleśni z płótna

Płótna to jedne z najłatwiejszych w utrzymaniu tkanin. Ich pielęgnacja i czyszczenie nie jest trudne.

Jednak nadal są to tkaniny, więc wymagają dodatkowej pielęgnacji w porównaniu z twardymi powierzchniami, takimi jak parapety czy meble. Dlatego napisaliśmy dla Ciebie przewodnik, jak usunąć pleśń z płótna.

Przed procesem usuwania pleśni należy nosić odzież ochronną, aby uniknąć narażenia na pleśń, ponieważ może to prowadzić do reakcji alergicznych.

Krok 1. Najpierw usuń płótno z miejsca, w którym je przechowujesz i umieść je na równej powierzchni. Upewnij się, że materiał jest rozciągnięty, abyś mógł zobaczyć całą jego powierzchnię.

Następnie weź czystą, białą szmatkę, zwilż ją wodą i przetrzyj obszary płótna dotknięte pleśnią. Ten krok jest niezbędny do rozluźnienia pleśni.

Krok 2. Po rozluźnieniu pleśni, weź środek dezynfekujący bez wybielacza i spryskaj nim dotknięte obszary. Nie zalecamy używania wybielacza do tego problemu, ponieważ może rozjaśnić kolor płótna.

Możesz użyć pasty z sody oczyszczonej zamiast wybielacza, jeśli chcesz mieć naturalne rozwiązanie problemu z pleśnią. Powtórz dwa pierwsze kroki kilka razy, aż usuniesz cały wzrost pleśni na płótnie.

Krok 3. Ponownie sprawdź swoje płótno, na wypadek, gdybyś przegapił jakieś miejsce. Jeśli nie, wytrzyj go, aby usunąć nadmiar wilgoci z tkaniny.

Zostaw go na zewnątrz do wyschnięcia, możesz go powiesić lub położyć na płaskiej powierzchni. Następnie umieść go w miejscu o mniejszej wilgotności, abyś nie musiał ponownie zajmować się tym problemem.

Wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni

1. Zainwestuj w osuszacz

Jeśli Twoje otoczenie jest często wilgotne i nie zawsze możesz otworzyć drzwi lub okna, lepiej zainwestować w osuszacz. Może również pomóc w kontrolowaniu poziomu wilgotności podczas zmieniających się pór roku.

2. Regularna konserwacja

Pleśń i pleśń rozwijają się w nieczystych i uszkodzonych przez wodę środowiskach. Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi grzybów w gospodarstwie domowym, należy regularnie je pielęgnować.

Regularna konserwacja obejmuje sprawdzanie systemów rur pod kątem wycieków i utrzymywanie domu w stanie wolnym od kurzu. Tak, uczynienie domu wolnym od grzybów jest tak proste, jak te dwa ogólne stwierdzenia!

Wniosek

Podsumowując, niezawodnym sposobem na usunięcie pleśni z płótna jest jego dezynfekcja. Możesz użyć środka dezynfekującego niezawierającego wybielacza lub naturalnego środka przeciw pleśni i pleśni, takiego jak pasta z sody oczyszczonej.