Jak usunąć pleśń z mebli ogrodowych z drewna: 5 kroków

Posiadanie dobrego mebla na zewnątrz domu porośniętego pleśnią jest brzydkie. Jeśli jesteś ciekawy, jak usunąć pleśń z mebli ogrodowych z drewna, jesteś we właściwym miejscu.

W tym artykule dowiesz się, czym jest pleśń, jeśli jest szkodliwy, dowiesz się krok po kroku, jak usunąć pleśń, a także kilka wskazówek, które mogą również pomóc w zapobieganiu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak usunąć pleśń z mebli ogrodowych z drewna: 5 kroków

Co to jest pleśń?

Pleśń to grzyb, który pojawia się na powierzchni mebli od białego do szarego. Może również rosnąć na roślinach, papierach i ubraniach, o ile środowisko jest ciepłe i wilgotne.

Pleśń i pleśń są często używane zamiennie ze względu na ich prawie podobne właściwości. Są ze sobą powiązane, ale też nie są takie same.

Pleśnie są stosunkowo łagodniejsze w porównaniu do pleśni i nie powodują natychmiastowego uszczerbku na zdrowiu ani na twoich rzeczach. Daj mu jednak czas na rozwój, wtedy najprawdopodobniej wpłynie to na zdrowie Ciebie i Twojej rodziny, pozostawiając nieestetyczne ślady na Twoich rzeczach.

Trudniej jest znaleźć w domu miejsca z pleśnią, jeśli nie przyjrzysz się wystarczająco uważnie, ale zapach może coś wskazywać. Pleśń pachnie stęchlizną i ziemistą; jest łagodniejszy niż gnijące drewno czy mokre skarpetki.

Jeśli poczujesz to u siebie, prawdopodobnie gdzieś tam rośnie pleśń, a nawet pleśń. Jeśli jesteś ciekawy, możesz również zapoznać się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak pachnie pleśń domowa w porównaniu do pleśni.

Czy pleśń jest szkodliwa?

Potencjalne zagrożenia powodowane przez pleśń są mniejsze w porównaniu z pleśnią. Długotrwałe narażenie na nieleczoną pleśń może nadal powodować objawy, takie jak zatkany nos, kaszel, ból gardła i ból głowy.

Wymienione powyżej objawy są znacznie łatwiejsze do opanowania niż te, które mogą być spowodowane przez pleśń. Mimo to objawy mogą być znacznie gorsze u osób wrażliwych, takich jak niemowlę lub małe dziecko, dzieci, osoby starsze i osoby z problemami z oddychaniem.

Zawsze najlepiej jest wyeliminować pleśń po zobaczeniu, aby zachować zdrowie Ciebie i Twojej rodziny. Jest to również najlepsze dla twoich rzeczy, ponieważ nawet jeśli pleśń nie wniknie w niego i wyrośnie tylko na zewnętrznych warstwach, nadal może pozostawić ślad.

Usuwanie pleśni z drewnianych mebli ogrodowych

Kto chciałby, aby jego meble zostały zaatakowane przez pleśń? Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także zapach może sprawić, że poczujesz się nieswojo.

Dobrą rzeczą jest to, że łatwiej ją usunąć, ponieważ rośnie tylko na powierzchni, w przeciwieństwie do pleśni. Wykonaj czynności wskazane poniżej, aby ułatwić usuwanie pleśni z drewnianych mebli ogrodowych:

Krok 1. Chroń się

Przed rozpoczęciem czyszczenia formy upewnij się, że nosisz sprzęt ochronny. Zobacz ten artykuł o tym, w co się ubrać, aby móc się przygotować przed rozpoczęciem.

Krok 2. Kontrola

Zidentyfikuj dotknięte obszary, aby odłożyć niepotrzebne przedmioty w sposób, w jaki może również zainfekować pleśń.

Krok 3. Przygotowanie

Jeśli pleśń dotyka tylko małego obszaru, możesz zacząć od szczotkowania pleśni z mebli tak bardzo, jak to tylko możliwe. Możesz także użyć odkurzaczy; upewnij się, że prawidłowo wyrzucasz worek używany w odkurzaczu.

Jeśli pleśń zbytnio się rozrosła, możesz najpierw opłukać meble wężami ogrodowymi, a następnie usunąć nadmiar brudu gąbką. Pozostaw to do wyschnięcia, zanim przejdziesz dalej.

Krok 4. Wybór rozwiązania do użycia

Kontynuuj wybór najskuteczniejszego przedmiotu. Możesz użyć różnych roztworów, takich jak detergent do użytku domowego z wodą, rozcieńczony ocet i soda oczyszczona z roztworem detergentu.

Cokolwiek wybierzesz z powyższych opcji, po bezpośrednim nałożeniu roztworu na dotknięty obszar, upewnij się, że wyszorujesz go i odłóż na kilka minut do godziny przed spłukaniem wodą. Pozwól mu dokładnie wyschnąć.

Krok 5. Szlifowanie

Jeśli pozostaną jakieś osady pleśni, możesz sobie z nimi poradzić, zeszlifowując je. Upewnij się, że używasz arkusza lekko ziarnistego papieru ściernego.

Na koniec zmyj wodą i pozostaw do wyschnięcia na słońcu.

Jeśli zapach nie znika nawet po sprzątaniu, oto kilka profesjonalnych wskazówek, które pomogą Ci pozbyć się zapachów stęchlizny w Twoim domu.

Wskazówki dotyczące zapobiegania rozwojowi pleśni

Kontrola wilgoci to rozwiązanie zapobiegające rozwojowi i zakorzenieniu pleśni; to jest coś, co chciałbyś zauważyć. Poniżej znajdują się jednak bardziej szczegółowe porady, które można łatwo zastosować:

 • Utrzymuj swoje drewniane meble w czystości i suchości.
 • Jeśli zamierzasz pomalować meble, wybierz te odporne na pleśń.
 • Użyj odpowiedniego uszczelniacza do swoich drewnianych mebli.
 • Odkurzaj i regularnie dezynfekuj, zwłaszcza po deszczu.
 • Użyj CLR, aby zapobiec rozwojowi pleśni, a nawet pleśni. Zobacz ten artykuł o tym, gdzie kupić środek do usuwania pleśni i pleśni CLR, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zawsze sprawdzaj swoje meble; gdy pojawią się oznaki wzrostu pleśni, natychmiast podejmij działanie.
 • Wniosek

  Szkoda by było, gdyby pleśń skaziła doskonały mebel drewniany. Nie tylko szkodzi na dłuższą metę, ale może nawet rozprzestrzenić się na inne meble na zewnątrz i wewnątrz domu poprzez zarodniki przenoszone przez wiatr.

  Pomijając obawy, dzięki pięciu krokom wyjaśnionym wcześniej, będziesz wiedział, jak łatwo usunąć pleśń z drewnianych mebli ogrodowych. Pamiętaj, aby natychmiast podjąć działania po zauważeniu narośli pleśni, aby nie wpłynęły one na inne dobre meble.