Jak usunąć pleśń z materaca: łatwy przewodnik w 5 krokach dla majsterkowiczów

To oczywiste, że wolałbyś nauczyć się usuwać pleśń z materaca, niż spać niewygodnie przez resztę nocy. Nie martw się więcej, ponieważ ten przewodnik pomoże Ci osiągnąć dobry sen na materacu bez pleśni.

Czy spanie na spleśniałym materacu jest bezpieczne?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Długa odpowiedź brzmi: dowolna ilość pleśni i pleśni jest wystarczająco niebezpieczna dla twojego zdrowia. Samo wdychanie zarodników pleśni w powietrzu może spowodować problemy z układem oddechowym i wywołać reakcje alergiczne.

Jak usunąć pleśń z materaca: łatwy przewodnik w 5 krokach dla majsterkowiczów

Tak więc żaden rozmiar pleśni nie powinien opóźniać sprzątania i osadzać się w spleśniałym materacu. Jak każda inna możliwa pożywka dla pleśni, materace powinny być regularnie sprawdzane. Jeśli nie masz pewności, co zauważyłeś, oto pomocny artykuł na temat identyfikacji pleśni na materacach.

Nie martw się, ponieważ nie wiąże się to ze skomplikowanym procesem czyszczenia. Oto przewodnik krok po kroku, jak pozbyć się pleśni z wszelkiego rodzaju materacy.

Krok 1. Odkurz obie strony

Chwyć odkurzacz i wyczyść obie strony materaca. Następnie usuń całą zawartość łapacza kurzu, aby zapobiec krążeniu zarodników pleśni w powietrzu. Ten krok jest podobny do przygotowania przed właściwym zastosowaniem środków czyszczących.

Krok 2. Zastosuj rozwiązanie

W jednorazowym pojemniku wymieszaj równe części spirytusu i ciepłej wody. Zanurz w roztworze starą szmatkę i użyj jej do wyszorowania spleśniałego obszaru materaca. Aby mieć pewność, że roztwór z pewnością wniknie w porażoną część, szoruj okrężnymi ruchami.

Nie zapomnij też zadbać o miejsca, których nie widać na widoku i których trudno się pozbyć. Celem tego kroku jest całkowite usunięcie pleśni i niedopuszczenie do ich pozostałości.

Krok 3. Opłucz obszar

Oczywiście po każdym szorowaniu następuje płukanie. Używając starej szmatki wykręconej w ciepłej wodzie, opłucz dotknięty obszar. Pamiętaj, że ścierkę należy odpowiednio ścisnąć, aby nie dodawać dodatkowej wilgoci podczas wycierania jej na materacu.

Każda oznaka wilgoci jest okazją do rozwoju pleśni. Ponieważ jest to ewidentnie proces czyszczenia, powinieneś oczywiście mieć odwrotny skutek.

Krok 4. Użyj środka dezynfekującego

Aby użyć tapicerki, rozpyl kilka, a nawet spraye wybranego środka dezynfekującego na dotknięty obszar. Ma to na celu całkowite usunięcie wszelkiej pleśni, która może się utrzymywać, ponieważ są one zbyt twarde, aby można je było usunąć na wcześniejszych etapach.

Krok 5. Wysusz

Gdy wszystko jest gotowe, przenieś materac w miejsce, w którym może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie tylko upewnisz się, że Twój materac całkowicie wyschnie i będzie wolny od wilgoci, ale także odstraszy rozwój pleśni, ponieważ nie będą one dobrze prosperować w słońcu.

Ten artykuł zawiera również szczegółowy przewodnik krok po kroku, jak prawidłowo wysuszyć materace. Przed podjęciem decyzji o włożeniu go z powrotem do środka, pamiętaj, aby sprawdzić każdy obszar materaca, aby upewnić się, że nie ma wilgotnych części, które mogą prowadzić do kolejnego usunięcia pleśni.

Jak zapobiegać pleśnieniu materaca

Jasne, teraz wiesz, jak usunąć pleśń z materaca, ale najlepiej jest, gdy nie chcesz, aby powtórzyło się to samo. Kto w ogóle chce niepotrzebnych kłopotów?

Możesz zapobiec ponownemu rozwojowi pleśni w materacu, używając osuszacza. Pleśń rozwija się w miejscach o wysokim poziomie wilgotności, więc kontroluje wilgotność do znacznie znośnego poziomu.

Możesz również zdecydować się na użycie oczyszczacza powietrza, aby chronić jakość powietrza w pomieszczeniu. Ponieważ zajmuje się tylko oczyszczaniem powietrza, oczywiście nie usunie pleśni z powierzchni domu, ale pozbędzie się wszystkich zarodników pleśni krążących w powietrzu.

Wreszcie, jeśli jesteś na wakacjach, ale nie możesz zostawić swoich obaw związanych z pleśnią w domu, profesjonalną wskazówką, której możesz użyć, jest pozostawienie włączonych systemów oczyszczania powietrza. Lepiej jest to zrobić również z podłączonym wyłącznikiem czasowym. Jednak nie kontynuuj tego, jeśli wahasz się, czy możesz to zrobić bezpiecznie.

Mówiąc o dobrym przepływie powietrza, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza po obu stronach materaca, zainwestuj w dno łóżka z listew. Powietrze może na nim swobodnie płynąć dzięki rozstawionej listwie.

Zastosowanie technologiczne, które się z tym wiąże, może również zapewnić wygodę. Możesz dostosować poziom sprężystości do swoich upodobań. Jeśli zależy Ci na estetyce domu, wysokiej jakości drewno bukowe faktycznie emanuje poczuciem elegancji i luksusu.

Wniosek

Nauka usuwania pleśni z materaca jest jak uderzanie dwóch ptaków jednym kamieniem ― uzyskanie wygodnego snu i trzymanie na dystans wszelkich potencjalnych problemów zdrowotnych. Nawet jeśli ten scenariusz może nie być uważany za najgorszy ze wszystkich, nie należy opóźniać procesu usuwania pleśni. W przeciwnym razie możesz otrzymać jeden z najgorszych scenariuszy — budzenie się oszołomione niepożądanymi reakcjami ciała.