Jak usunąć pleśń z marmurowego prysznica: 6 prostych kroków DIY

Pleśń i pleśń rozwijają się w wilgotnych, ciemnych miejscach, w tym w marmurowych prysznicach. To prowadzi nas do pytania: jak usunąć pleśń z marmurowego prysznica?

Prysznice marmurowe wymagają regularnego delikatnego czyszczenia, w przeciwieństwie do płytek i fug, które tolerują szorowanie cięższymi środkami czyszczącymi. Większość komercyjnych środków czyszczących do łazienek jest zbyt mocna dla marmuru i może go wytrawić lub w inny sposób uszkodzić.

Jak usunąć pleśń z marmurowego prysznica: 6 prostych kroków DIY

Możemy usunąć pleśń za pomocą rozcieńczonego roztworu wybielacza lub nadtlenku, ale najlepiej jest całkowicie unikać rozwoju pleśni. Oto kilka zaleceń dotyczących artykułów, jak pozbyć się zapachu pleśni w łazience, które z pewnością pomogą w tym procesie.

Czy marmurowe prysznice są trudne do utrzymania w czystości?

Z drugiej strony marmur ma fatalną reputację jako trudny w utrzymaniu. Przejdźmy jednak przez to, co nie jest bezpieczne w użyciu na marmurowych i kamiennych płytkach.

Ważne jest, aby wiedzieć, czego unikać podczas czyszczenia płytek marmurowych. Oto kilka kroków w czyszczeniu marmurowych pryszniców:

Krok 1. Połącz w wiadrze pół szklanki wybielacza chlorowego lub nadtlenku wodoru z galonem ciepłej wody.

Krok 2. Załóż gumowe rękawiczki i użyj gąbki lub szmatki do naniesienia roztworu czyszczącego na marmurowy prysznic.

Krok 3. Po dokładnym nasyceniu spleśniałych miejsc pozostaw mieszaninę na co najmniej dziesięć minut.

Krok 4. Przetrzyj marmurowy prysznic gąbką lub ręcznikiem, spłukując go w wiadrze po drodze.

Krok 5. Użyj kranu, aby dokładnie spłukać marmurowy prysznic. Prysznic można również spłukać, napełniając wiadro czystą wodą i zalewając je.

Krok 6. Za pomocą szmatki osusz kamień.

Rozwiązania i etykiety czyszczące

Powinieneś unikać większości popularnych środków czyszczących kupowanych w sklepie. Zwykle zawierają silne chemikalia, które mogą trawić, odbarwiać lub matowić marmurową lub kamienną płytkę.

Sprawdź dokładnie etykiety, aby upewnić się, że środki czyszczące są bezpieczne dla kamieni naturalnych, takich jak marmur. Upewnij się, że etykieta na marmurze lub kamieniu, którego używasz, stwierdza, że ​​jest on bezpieczny.

Nie używaj go, jeśli na etykiecie nie określono kamienia ani marmuru. To tylko zniszczy materiał.

Środki czyszczące o wysokim pH (kwasowe) mogą trawić marmur i kamień, przytępiając połysk i prawdopodobnie wżery w kamieniu. Chociaż ocet jest standardowym środkiem czyszczącym stosowanym w gospodarstwie domowym, jest zbyt kwaśny dla marmuru i innych kamieni naturalnych.

Byłoby najlepiej, a także sugerujemy, aby nie używać octu na marmurze.

Podczas czyszczenia marmurowych drzwi prysznicowych większość ludzi używa octu. Staraj się jednak trzymać ocet z dala od płytki.

Bezpieczne czyszczenie pleśni na marmurowych powierzchniach

Jeśli 50% roztwór detergentu nie usunie plam pleśni z marmuru, będziesz musiał sporządzić proporcję roztworu wybielacza i wody 1:1, a następnie spryskać lub wylać mieszaninę na powierzchnię kamienia i wyszorować bez zarysowań szczotka z włosia lub szczotka nylonowa.

Odczekaj co najmniej 15-20 minut, aby roztwór wybielacza i wody spoczął na marmurowej powierzchni przed spłukaniem wodą. Po usunięciu pleśni, wyczyść całą kabinę prysznicową środkiem czyszczącym do kamienia naturalnego, a następnie uszczelnij ją uszczelniaczem do marmuru i granitu.

Możesz sprawdzić i przeczytać ten artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego moja łazienka pachnie jak pleśń.

Niebezpieczeństwa pleśni i pleśni

Może stać się śliski, gdy na marmurowych płytkach wyłożonych podłogą kabiny prysznicowej osadza się nadmierna pleśń. Inne problemy wynikają z grzybów i mykotoksyn występujących w koloniach pleśni i pleśni, co prowadzi do infekcji i reakcji neurotoksycznych.

Pleśń może zniszczyć fugę między kamiennymi płytkami, jeśli wyrośnie z rąk. Jeśli tak się stanie, musisz ponownie zafugować płytki, a następnie uszczelnić fugę.

Upewnij się, że Twój marmur jest suchy

Pleśń jest jedną z trudności, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o marmurowe prysznice. Twarde minerały, takie jak wapń i magnez, które generują zjawisko zwane twardą wodą, powodują powstawanie plam wodnych na powierzchniach marmurowych.

Nadmierna wilgoć na marmurze powoduje powstawanie pleśni i pleśni, które można leczyć za pomocą ściągaczki, gąbek i chłonnych ręczników. Jeśli to możliwe, wszyscy domownicy powinni regularnie przyczyniać się do osuszania, najlepiej po każdym prysznicu.

Trzymaj swój marmur pod osłoną

Powłoka uszczelniająca nakładana, gdy marmur jest instalowany w kabinie prysznicowej, nie będzie trwać wiecznie, chociaż wybór dobrej jakości uszczelniacza może pomóc w utrzymaniu świeżego i mocnego uszczelnienia. Pleśń, która pojawia się na prawidłowo uszczelnionym marmurze, można łatwo usunąć za pomocą środka do czyszczenia pryszniców z marmuru i granitu.

Jeśli jednak pieczęć osłabła, małe zarodniki, które rozmnażają się w kolonie, mogą być w stanie przeniknąć przez porowatą powierzchnię, co wymaga bardziej skomplikowanej procedury czyszczenia i usuwania.

Wniosek

Pleśń może zniszczyć fugę między kamiennymi płytkami, jeśli wyrośnie z rąk. Jeśli tak się stanie, będziesz musiał ponownie zafugować płytki, a następnie uszczelnić fugę.

Biorąc pod uwagę powyższe kroki, teraz wiesz dużo o tym, jak usunąć pleśń z marmurowego prysznica.