Jak usunąć pleśń z dywanu: 4 łatwe rozwiązania dla majsterkowiczów

Czy wcześniej przypadkowo wylałeś wodę na podłogę, a teraz musisz nauczyć się usuwać pleśń z dywanu? Bez obaw; jeśli pleśń może dobrze się rozwijać w wilgotnych warunkach, możesz również rozwijać swoje umiejętności radzenia sobie z pleśnią dzięki temu łatwemu do naśladowania przewodnikowi.

Skąd wiesz, czy Twój dywan jest spleśniały?

Nie każdy zauważa pleśnie na pierwszy rzut oka. Dlatego musisz nauczyć się odróżniać zwykłą plamę od niewielkiego fragmentu pleśni, gdy próbujesz wyczyścić pleśń uszkodzoną przez wodę. Istnieją różne testy, które można zastosować przed przystąpieniem do usuwania pleśni.

Jak usunąć pleśń z dywanu: 4 łatwe rozwiązania dla majsterkowiczów

Jednym z nich jest sprawdzenie zapachu dywanu. Jeśli daje stęchły i ziemisty zapach jak gnijąca roślina, jest to wyraźny znak dla rozwoju pleśni.

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest wygląd. Pleśnie pojawiają się w okrągłych wzorach i zwykle występują w ciemnych kolorach.

Jednak jest to ostrzeżenie: nie zbliżaj się do przemoczonego dywanu bez sprzętu ochronnego, takiego jak rękawiczki i gogle. Pleśnie mogą być malutkie, ale pewna ich ilość i rodzaj może być toksyczna dla zdrowia.

Co zabija pleśń i pleśń na dywanie?

Chociaż pleśń jest uciążliwa dla Twojego domu i już chcesz ją usunąć, istnieją pewne ilości pleśni, z którymi mogą sobie poradzić tylko specjaliści. Możesz również spróbować nauczyć się usuwać pleśń spowodowaną uszkodzeniem przez wodę. Jeśli obszar zarośnięty pleśnią zajmuje tylko niewielką powierzchnię dywanu, oto sposoby czyszczenia, które możesz wypróbować samodzielnie.

Poza tym, że te roztwory czyszczące są bezpieczne i naturalne, nie przyniosą ci również stu dolarów. Możesz je łatwo znaleźć w szafkach kuchennych lub materiałach do prania. Te rzeczy również nie zmuszają cię do walki z ostrymi chemikaliami.

1. Gorąca woda z kranu i płyn do naczyń

Kiedy poprosisz kogoś o zalecenie czyszczenia pleśni, prawdopodobnie znajduje się to na szczycie listy. Aby to zastosować, wymieszaj łyżkę mydła do naczyń z dużą ilością gorącej wody z kranu. Woda powinna iść przed mydłem do naczyń, aby zapobiec nadmiernym bąbelkom.

Możesz używać tej mieszanki z odkurzaczem sklepowym lub maszyną do szamponu do dywanów. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w maszynie, aby uniknąć wpadek. Po kilku minutach możesz mieć dywan wolny od pleśni!

Jednak te środki czyszczące działają tylko w przypadku łagodnych zanieczyszczeń pleśnią. Jeśli masz do czynienia z większą ilością pleśni, wymaga to innych kombinacji czyszczenia.

2. Ciepła woda i lizol

Dotyczy to również lekko zainfekowanych dywanów. Aby usunąć pleśń za pomocą zaledwie kilku rozpyleń, wymieszaj jedną filiżankę Lizolu z butelką gorącej wody.

Pozwól mu wniknąć w dotknięty obszar przez 25 minut. Następnie możesz użyć odkurzacza lub odkurzacza sklepowego, aby całkowicie pozbyć się pozostałej pleśni i zanieczyszczeń z dywanu.

3. Soda oczyszczona i ocet

Udowodniono, że mieszanka tych dwóch nie tylko czyści spleśniały dywan, ale także opóźnia rozprzestrzenianie się pleśni. Możesz użyć tych dwóch, nakładając ocet na dotknięty obszar i pozostaw na około godzinę.

Po zakończeniu minutnika spłucz ocet z dywanu gorącą wodą. Następnie utwórz gęstą pastę z sody oczyszczonej, mieszając ją z ciepłą wodą. Nałóż pastę na dotknięty obszar i pozostaw na kolejną godzinę.

Aby usunąć pastę z dywanu, użyj pędzla lub odkurzacza sklepowego, aby upewnić się, że nie pozostała żadna pasta. Ta mieszanina może być również używana do usuwania szkodliwego zapachu zanieczyszczenia pleśnią.

4. Olejek z drzewa herbacianego i grejpfruta

Czy jest lepszy sposób na usunięcie pleśni niż połączenie dwóch silnych i korzystnych naturalnych olejków? Wiadomo, że olejek z drzewa herbacianego i z pestek grejpfruta ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w czyszczeniu spleśniałego dywanu.

Aby zastosować, wystarczy napełnić pustą butelkę ze spryskiwaczem gorącą wodą. Wybierz, czy chcesz dodać łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego, czy 10 kropli olejku z pestek grejpfruta. Nałóż kilka rozpyleń na dotknięty obszar i pozostaw roztwór na 10 minut.

Następnie użyj odkurzacza lub odkurzacza sklepowego, aby upewnić się, że maleńkie pleśnie i zanieczyszczenia zostały całkowicie usunięte z dywanu. Ponieważ wiadomo, że to rozwiązanie jest bardzo korzystne, możesz wypróbować je na większej ilości pleśni.

Wniosek

Pleśnie mogą być dość śmiertelne i być może trzeba będzie wykorzystać trochę nauki, aby wiedzieć, jak usunąć pleśń z dywanu. Nie kończy się to również na prostym mieszaniu, ponieważ musiałbyś również wykorzystać każdą część swojej energii na szorowanie pozostałych roztworów czyszczących.

Jakkolwiek niewygodne jest radzenie sobie ze spleśniałym dywanem, nie musisz się stresować, ponieważ ten przewodnik zawiera podstawowe informacje, które musisz wiedzieć. Poświęć kilka minut, a wkrótce uzyskasz dywan wolny od pleśni.