Jak usunąć pleśń z butelki z wodą: 4 najlepsze środki czyszczące?

Używanie podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak ocet, soda oczyszczona, wybielacz i nadtlenek wodoru, to najlepszy sposób na usunięcie pleśni z butelki z wodą. Te środki do czyszczenia i gotowania są świetnymi chemikaliami przeciwdrobnoustrojowymi, które usuwają paskudne i prawdopodobnie śmiertelne pleśnie i toksyny.

Środki czyszczące do zwalczania pleśni

1. Ocet

Oprócz tego, że ocet jest ulubioną przyprawą i środkiem zakwaszającym w żywności, ocet jest również popularny ze względu na jego zdolność do czyszczenia różnych przedmiotów. Ze względu na niskie pH i wysoką kwasowość ocet sprawia, że ​​środowisko nie nadaje się do rozwoju pleśni.

Jak usunąć pleśń z butelki z wodą: 4 najlepsze środki czyszczące?

Większość pleśni rośnie przy neutralnym pH (około 7). Łącząc równe ilości octu i wody, pH obniża się, a pleśń w butelce zostaje zabita.

Pozostaw roztwór na noc, a następnego dnia spłucz butelkę wodą, aby wyeliminować kwaśny zapach. Wysuszyć butelkę na powietrzu. Ta metoda działa dobrze z butelkami ze stali nierdzewnej.

2. Wybielacz

W przeciwieństwie do octu wybielacz został stworzony specjalnie do celów czyszczenia. Na podstawie chemicznej nazwy jego formy soli — podchlorynu sodu — można dobrze zgadnąć, jak działa on w zabijaniu mikroorganizmów.

Po rozcieńczeniu wodą wysoce reaktywny kwas podchlorawy atakuje aminokwasy w komórkach mikroorganizmów. Aminokwasy tworzą białka.

Po zniszczeniu integralność komórek drobnoustrojów jest zagrożona. Kiedy to nastąpi, nie może już pełnić podstawowych funkcji życiowych.

3. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona, znana również jako wodorowęglan sodu, działa na tej samej zasadzie co ocet. Tym razem pH jest podwyższone dzięki podstawowym właściwościom sody oczyszczonej. Zmiana pH nie sprzyja rozwojowi pleśni.

Wystarczy jedna łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczonej w gorącej wodzie, aby wyczyścić butelki z pleśni. Pozostaw roztwór na noc, a następnie przemyj gorącą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałe cząstki. Wysuszyć pojemnik na wodę.

4. Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru lub H2O2 to środek przeciwbakteryjny powszechnie stosowany do czyszczenia powierzchni ran. Mechanizm działania nadtlenku wodoru jest bardzo interesujący, co zostanie omówione poniżej.

Bakterie zużywają nadtlenek wodoru i przy okazji uwalniają tlen. Proces ten jest widoczny jako bąbelki tworzące się po zastosowaniu substancji chemicznej w ranach. Gdy przestanie bulgotać, oznacza to, że obszar jest już sterylny.

Tlen uwalniany przez te bakterie jest szkodliwy dla pleśni. Utlenia powierzchnię formy, powodując rozkład. W ten sposób możesz zabić zarówno bakterie, jak i pleśnie za pomocą jednej substancji chemicznej.

Używając nadtlenków wodoru do czyszczenia butelek z wodą, wlej pół szklanki 3% roztworu i zawiruj. Możesz zostawić go na noc, ale nie zakrywaj go, ponieważ wytwarzany tlen musi zostać uwolniony, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia. Opłucz i wysusz na powietrzu.

Podejście przez płotki

Podejście z przeszkodami to koncepcja bezpieczeństwa żywności, która wykorzystuje różne metody zapobiegania rozwojowi drobnoustrojów. Aby to zrozumieć, musimy wiedzieć, jakie są wymagania dla rozwoju mikroorganizmów. Specjaliści od technologii żywności używają akronimu FATTOM – Food, Acidity, Time, Temperature, Tlen i Moisture, aby łatwo zapamiętać te wymagania.

Jedzenie

Wszystkie żywe organizmy do życia potrzebują składników odżywczych. Dla mikroorganizmów resztki jedzenia pozostawione w butelce z wodą to smaczny posiłek. Dlatego tak ważne jest regularne mycie bidonów po każdym użyciu.

Kwasowość

Niektóre mikroorganizmy mogą przetrwać w środowisku kwaśnym (niskie pH) i zasadowym (wysokie pH). W przypadku pleśni większość gatunków rozwija się w neutralnym zakresie (około 7).

Czas

Bardzo ważny jest również czas, jaki upłynął między ostatnim użyciem bidonu a jego czyszczeniem. Zbyt długie pozostawienie bez mycia zapewnia mikroorganizmom wystarczająco dużo czasu na rozwój.

Temperatura

Czy zauważyłeś, że w dyskusji o środkach czyszczących chemia łączy się z gorącą wodą. Powodem tego jest fakt, że większość form nie toleruje wysokich temperatur.

Tlen

Podobnie jak ludzie, mikroorganizmy do rozmnażania potrzebują tlenu. Te typy drobnoustrojów nazywane są mikroorganizmami tlenowymi. Niektóre giną w obecności tlenu (beztlenowce), mogą funkcjonować z tlenem lub bez (fakultatywne beztlenowce) lub są wobec niego obojętne (tlenowe beztlenowce).

Wilgoć

Woda jest niezbędna do życia. To stwierdzenie obowiązuje od największych zwierząt, takich jak słonie i wieloryby, po najmniejsze organizmy, takie jak bakterie i pleśń. Jednak w przeciwieństwie do bakterii pleśnie potrzebują do przeżycia tylko niewielkiej ilości wody.

Teraz, gdy znasz już warunki rozwoju pleśni i drobnoustrojów, możesz już zauważyć, że możesz zaatakować wiele obszarów, aby rozwiązać ten problem. Na przykład połączenie sody oczyszczonej i gorącej wody zmienia pH i temperaturę na niekorzystne warunki. Mikroorganizmy muszą teraz stawić czoła wielu przeszkodom, aby przetrwać.

Wszystkie te wskazówki mają zastosowanie nie tylko do butelek na wodę, ale także do innych obszarów w domu, które sprzyjają rozwojowi pleśni. Możesz zapoznać się z tymi przewodnikami na temat czyszczenia pleśni z uszczelek lodówek i czyszczenia dystrybutorów wody do lodówek, aby uzyskać więcej informacji.

Wniosek

Zwykle przyjmujemy za pewnik, w jaki sposób nasze zbiorniki na wodę mogą z łatwością przenosić zarazki. W tym artykule dowiedziałeś się, jak usunąć pleśń z butelki z wodą i jej wymagania, aby rosły. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy możesz trzymać się z dala od chorób przenoszonych przez żywność.