Jak usunąć pleśń wokół kranu? 3 pomocne podejścia

Czy martwisz się rosnącą pleśnią na Twoim kranie? Chcesz wiedzieć, jak usunąć pleśń wokół kranu?

Jeśli zastanawiasz się nad powyższymi pytaniami, ten artykuł byłby dla Ciebie idealny. Tutaj dowiesz się bowiem, czym jest pleśń, jak ją usunąć wokół kranu i jak ją prawidłowo wyczyścić.

Jak usunąć pleśń wokół kranu? 3 pomocne podejścia

Czytaj dalej, aby zrozumieć i odkryć więcej.

Pleśnia przy kranach

Najpierw określmy, czym jest pleśń. Według FEMA pleśń, pleśń we wczesnym stadium, to grzyb, który rozwija się w każdym wilgotnym środowisku i rozmnaża maleńkie zarodniki, które przemieszczają się w powietrzu.

Może rosnąć na drewnie, suficie, płytkach, papierze, ścianach, tkaninach, roślinach, żywności i wielu innych. W porównaniu do pleśni, pleśń ma łagodniejszy wpływ na zdrowie i materiały, na których rośnie.

Wszystko, co ma stale wilgotną powierzchnię, może pokryć się pleśnią, tak jak baterie. Używanie wody z kranu do picia lub gotowania może być niebezpieczne.

Dlatego konieczne jest regularne obserwowanie swoich kranów. Najlepiej byłoby, gdybyś czyścił krany raz na kilka tygodni.

Pleśń można również rozpoznać po zapachu, stęchłym i ziemistym zapachu. Uważnie obserwuj, czy woda ma pleśń lub kran jest zaatakowany.

Tak, twoja woda może zarastać pleśnią. Zobacz ten artykuł o tym, dlaczego moja woda pachnie jak pleśń, aby dowiedzieć się więcej.

Czy pleśń jest szkodliwa?

Pleśń nie jest tak niebezpieczna, jak inne rodzaje pleśni, jeśli chodzi o twoje zdrowie lub przedmioty. Nie oznacza to jednak, że powinieneś pozwolić mu się rozwijać.

W miarę możliwości powinieneś go wyeliminować, tym bardziej jeśli masz z nim codzienny kontakt.

Długotrwałe narażenie na pleśń może nadal powodować pewne objawy. Może obejmować przeziębienie, grypę, kaszel, swędzenie nosa, trudności w oddychaniu, bóle głowy itp.

Jest bardziej niebezpieczny dla niemowląt, małych dzieci, osób starszych lub osób z astmą, alergiami i chorobami układu oddechowego w wywiadzie. Więcej informacji na temat pleśni można znaleźć w tym artykule zatytułowanym jak szybko rośnie pleśń.

Usuwanie pleśni z kranu

Oczywiście wynajęcie profesjonalisty do czyszczenia kranów jest również wykonalne, jeśli chcesz, aby zostało to zrobione dokładnie lub jeśli nie masz wystarczająco dużo wolnego czasu, aby to zrobić. Ale jeśli masz ograniczony budżet i najpierw chcesz spróbować zrobić to sam, oto kilka metod, które możesz wypróbować:

Metoda nr 1. Destylowany biały ocet

Przygotuj biały destylowany ocet, butelkę ze spryskiwaczem, gąbkę i suchą szmatkę.

Zacznij od napełnienia połowy butelki ze spryskiwaczem destylowanym białym octem. Rozpyl ocet wokół kranu, upewnij się, że dokładnie go pokrył, a następnie pozostaw na 25-30 minut.

Po prawie pół godzinie spryskaj gąbkę dużą ilością octu i użyj tej gąbki do wyszorowania kranu. W razie potrzeby powtórz proces.

Spłucz ciepłą wodą, aby oczyścić resztki i zapach octu. Na koniec wytrzyj do sucha czystą szmatką.

Metoda nr 2. Cytryna

Przygotuj cytrynę, pokrój ją na pół. Użyj połowy cytryny, dokładnie wyszoruj kran i upewnij się, że nie przegapiłeś żadnego miejsca.

Odstaw na kilka minut, aby działał przeciwko pleśni. Następnie użyj gąbki, aby zeskrobać pleśń.

Powtórz procedurę, jeśli nadal są jakieś resztki. Następnie przetrzyj go wilgotną szmatką, aby usunąć resztki cytryny przed czyszczeniem kolejną suchą ściereczką.

Metoda nr 3. Soda oczyszczona

Tutaj będziesz potrzebować sody oczyszczonej, wody, miski, zmywaka i ściereczki. Zacznij od uzyskania konsystencji przypominającej pastę z sody oczyszczonej i wody.

Nałóż pastę na kran. Pozostaw pastę na piętnaście minut.

Następnie wytrzyj pastę ścierką. Umyj go czystą wodą, aby usunąć resztki pasty i wytrzyj do sucha czystą szmatką.

Właściwe czyszczenie kranu

Jak wspomniano wcześniej, krany należy czyścić raz na kilka tygodni. Ma to na celu upewnienie się, że jest wolny od szkodliwych drobnoustrojów dla zdrowia Ciebie i Twojej rodziny.

Oto szczegółowe instrukcje, które możesz wykonać podczas czyszczenia baterii:

Krok 1. Przygotuj płyn do mycia naczyń, ciepłą wodę, miskę, gąbkę, sodę oczyszczoną, szczoteczkę do zębów, nić dentystyczną, zimną wodę i szmatkę.

Krok 2. Wymieszaj w misce 2 łyżki płynu do mycia naczyń i 2 szklanki wody.

Krok 3. Zanurz gąbkę w mieszance mydła, a następnie delikatnie wyszoruj podstawę, uchwyt i szyjkę kranu.

Krok 4. W przypadku brudnych miejsc zanurz szczoteczkę do zębów w sodzie oczyszczonej. Użyj tego, aby wyszorować te miejsca.

Krok 5. W przypadku małych szczelin użyj nici dentystycznej.

Krok 6. Spłucz zimną wodą, aby dokładnie usunąć pozostałości mydła i brudu.

Krok 7. Na koniec osusz kran czystą szmatką.

Aby poznać szczegółowe techniki czyszczenia kranów, możesz zapoznać się z tym artykułem o sposobach czyszczenia kranu.

Wniosek

Czasami czyszczenie kranu nie wystarczy, aby zapobiec pleśni. Dlatego musisz również wiedzieć, jak usunąć pleśń wokół baterii.

Radzenie sobie z pleśnią może być przerażające, ale ze względów bezpieczeństwa najlepiej zająć się tym obowiązkiem jak najszybciej. Dzięki wyżej wymienionym metodom ten obowiązek powinien być teraz łatwiejszy do opanowania.