Jak usunąć obrus ze świecy?

Świece bez wątpienia dodają wiele do dekoracji, ale mogą również rozlać wosk i zrujnować obrus. Chociaż twoim pierwszym odruchem może być wyrzucenie obrusu, usuwanie wosku nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje. Z tego artykułu dowiesz się, jak usunąć wosk ze świecy z obrusu.

Metody usuwania wosku ze świecy

Metoda nr 1: Stosowanie ciepła

Krok 1

Zamroź rozlany wosk. Najprostszą metodą jest zagięcie obrusu z woskiem na wierzchnią warstwę zewnętrzną i zamrożenie całej tkaniny. Ewentualnie, gdy szmatka nadal leży na stole, napełnij worek lodem i umieść worek na wierzchu wosku.

Jak usunąć obrus ze świecy?

Krok 2

Zeskrob zamrożony wosk z obrusu tępym narzędziem, takim jak nóż do masła lub paznokciem. A jeśli obrus jest zrobiony z koronki? Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić go podczas zeskrobywania wosku.

Krok 3

Trzecim krokiem, jak usunąć wosk ze świecy z obrusu, jest użycie ciepła do usunięcia wosku. Połóż więc ręczniki papierowe lub kawałki brązowej papierowej torebki po obu stronach poplamionego obszaru. Jeśli używasz papierowej torby, upewnij się, że nie ma na niej napisów.

Podgrzej lub wyśrodkuj żelazko i wyprasuj na papierze. Podczas prasowania unikaj używania pary. Ze względu na ciepło żelazka resztki wosku stopią się z obrusu i wsiąkają w papier. Następnie po prostu wykonaj czyszczenie punktowe.

W razie potrzeby powtórz procedurę prasowania ze świeżymi ręcznikami papierowymi lub brązowymi papierowymi torebkami. Kontynuuj zmianę papieru i prasowanie, aż cały wosk zostanie usunięty. Po usunięciu wosku wypierz obrus jak zwykle.

Metoda nr 2: używanie zimna

Krok 1

Jeśli rozlany wosk nie ostygł jeszcze i nie zestalił się, dodaj coś zimnego, np. kostkę lodu, aby przyspieszyć proces. Im mniej żywicy przedostaje się do tkaniny, tym łatwiej ją usunąć! Po prostu szczotkuj kostkę lodu wokół zewnętrznej powierzchni wosku, aż ostygnie.

A jeśli nie masz dostępnej kostki lodu? Użyj innego zamrożonego przedmiotu, a nawet połóż obrus lub podkładkę w zamrażarce, aż wosk dokładnie ostygnie. To dobra alternatywa.

Krok 2

Jeśli jakiś wosk utknie we włóknach Twojej tkaniny, możesz go stopić i przenieść na inny materiał za pomocą ciepła. Przeniesienie stopionego wosku na inny materiał zależy wyłącznie od Ciebie. Dobrze sprawdzają się cienkie kawałki materiału, takie jak stara, pocięta koszulka, złożony ręcznik papierowy lub papierowa torba na zakupy.

Umieść obrus w miejscu plamy woskowej świecy dwoma kawałkami dowolnego materiału transferowego. Najpierw sprawdź, czy obrus jest skierowany woskową stroną do dołu. Następnie podgrzać plamę woskową żelazkiem lub suszarką do włosów, aż zacznie się topić i przenosić.

W razie potrzeby podnieś, zmień położenie i ponownie podgrzej. Rób to, aż cały wosk przeniesie się z obrusu na drugi materiał. Zrób ten krok delikatnie, ale dokładnie.

Krok 3

Nawet jeśli usuniesz cały wosk z obrusu, nadal możesz mieć tłustą plamę. Należy usunąć tę plamę z pralki. Następnie wypierz obrus jak zwykle, ale nie susz go w suszarce.

Wskazówki, jak usunąć wosk świecy z obrusu

  • Umieszczając duże, płaskie lustro pod świecami, możesz w przyszłości uniknąć kontaktu gorącego wosku z obrusem. Lustro odbija płomienie świec, tworząc piękny efekt, a także zbiera skapujący wosk. Tępy nóż, a następnie ściereczka do mycia szyb na bazie amoniaku, z łatwością usuwa zacieki wosku z lustra.
  • Po usunięciu wosku rozgrzanym żelazkiem na obrusie może pozostać plama. Po usunięciu wosku, jeśli plama pozostaje, nałóż odplamiacz. Możesz użyć Krzyku do dotkniętego obszaru przed praniem.

Wniosek

Wosk ze świecy jest znaczącym źródłem plam z obrusów. Jednak po stwardnieniu plam można je łatwo usunąć. Postępuj zgodnie z tymi sposobami, jak usunąć wosk ze świecy z obrusu.

Wosk do świec można usunąć za pomocą żelazka i ręczników papierowych. Następnie wypierz obrus jak zwykle, aby usunąć resztki barwnika. Usunięcie wosku ze świecy z obrusu powinno zająć tylko jeden dzień.