Jak umyć materac elektryczny w 2 prostych krokach

Wystarczą tylko dwa kroki, aby opanować pranie elektrycznej podkładki pod materac. Nasz przewodnik poniżej opiera się na tym, jak większość produktów na rynku zaleca czyszczenie. Najlepiej jednak sprawdzić etykietę konkretnego materaca, którego używasz, aby uniknąć problemów.

Pamiętaj, że podkładka pod materac pełni również funkcję ochraniacza na łóżko. Pomogłoby, gdybyś również utrzymywał go w czystości, aby upewnić się, że plamy, zapach i alergeny nie będą się gromadzić. Więc bez zbędnych ceregieli, oto najbezpieczniejszy sposób na zrobienie tego:

Jak umyć materac elektryczny w 2 prostych krokach

Jak prać podkładkę pod materac elektryczny w domu

Krok 1. Miejsce czyste

Ze względu na ogólną konstrukcję elektrycznej nakładki na materac można założyć, że nie da się jej włożyć do pralki w celu wyczyszczenia. Zamiast tego musisz namierzyć plamy poprzez czyszczenie punktowe, aby upewnić się, że nie uszkodzisz podkładki. Radzimy również sprawdzić wskazania marki, ponieważ niektóre modele mogą wymagać pewnych praktyk czyszczenia.

W przypadku większości nakładek na materace elektryczne dostępnych na rynku można użyć łagodnego detergentu do usuwania plam. Wymieszaj równe części z wodą i spryskaj dotknięte obszary bez moczenia materiału. Następnie przetrzyj zwilżone plamy szmatką, aż usuniesz plamę.

Krok 2. Suche 

Po usunięciu plam należy dokładnie wysuszyć podkładkę przed ponownym użyciem. Wilgoć może sprzyjać rozwojowi pleśni, a używanie czegoś elektrycznego, gdy jest mokre, będzie niebezpieczne. Możesz zawiesić podkładkę na sznurku lub umieścić ją na listwach, aby powietrze również krążyło pod spodem.

Pamiętaj również, aby odwrócić podkładkę, aby wysuszyć drugą stronę. Jeśli na zewnątrz jest mokro, podkładkę można umieścić w pomieszczeniu z wentylatorem cyrkulacyjnym. Niektórzy właściciele domów nawet układają go na karniszu, jeśli nie ma miejsca na jego wysuszenie.

Jaka jest różnica między elektryczną nakładką na materac a kocem elektrycznym?

Zanim przejdziemy do innych tematów, chcemy szybko odróżnić podkładki elektryczne od koców elektrycznych. Prawdopodobnie myślisz, że ich czyszczenie wiąże się z podobnymi praktykami iw większości masz rację! Oba urządzenia należy odłączyć przed czyszczeniem i całkowicie wysuszyć przed ponownym użyciem.

Więc czym się różnią? Oczywiście jeden to koc, a drugi to podkładka. Zauważysz jednak również, że ochraniacze są bardziej powszechne w Europie, a koce są bardziej rozpowszechnione w USA.

Czy możesz wysuszyć podgrzewany materac w suszarce?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zawsze przeczytaj wcześniej instrukcję konkretnego padu, którego używasz. Dotyczy to również sprawdzania, czy możesz wysuszyć go w suszarce. Najbezpieczniejszym sposobem wysuszenia podkładki elektrycznej jest suszenie na powietrzu, ale niektóre modele umożliwiają korzystanie z suszarki.

W tym drugim przypadku należy wstępnie podgrzać urządzenie na niskim ustawieniu przez około 2 minuty, a następnie suszyć w suszarce nakładkę na materac przez 10 minut. Pamiętaj, aby użyć niskiej temperatury i zakończyć suszenie na zewnątrz. Dobrze to przeczytałeś; wyjmij podkładkę materaca, gdy jest jeszcze wilgotna, a następnie wykończ ją susząc powietrzem bez spinaczy do bielizny lub czegokolwiek na nim.

Czy można używać pralki na macie elektrycznej?

Chociaż wolimy plamy na podkładce, a wiele modeli dostępnych na rynku nie nadaje się do prania w pralce, warto jednak zauważyć, że niektóre marki pozwalają na używanie myjki. Przykładem jest Sunbeam, gdzie zachęcają do namoczenia podkładu w łagodnym detergencie i zimnej wodzie przez 15 minut.

Następnie możesz włączyć go do delikatnego cyklu pralki na 2 minuty bez wybielacza ani żadnych ostrych środków czyszczących. Spłucz zimną wodą, możesz nawet odwirować i wysuszyć pad w pralce. Zabronione jest jednak spryskiwanie, prasowanie i wyżymanie pada.

Czy mogę włożyć pokrowiec na materac do pralki?

Większość pokrowców i ochraniaczy na materace można bezpiecznie prać w pralce. Jednak niektóre materiały mogą odradzać to, ponieważ może to zmniejszyć okładkę. Chcesz również mieć pewność, że używasz łagodnego detergentu i zimnego lub letniego, delikatnego cyklu w pralce.

Inną powszechną wskazówką, którą widzimy wśród marek, jest pranie pokrowca materaca podobnymi materiałami. Może to być pościel, koce lub poszewki na poduszki z podobnych materiałów lub kolorów, więc ładunek jest idealny w pralce. Po zakończeniu możesz skorzystać z suszarki lub powiesić osłonę na zewnątrz, aby wyschła.

Jak często należy prać ochraniacz na materac?

Ze względu na swoje podstawowe przeznaczenie ochraniacz na materac szybko się brudzi. Możesz go prać regularnie co dwa miesiące, aby zapobiec powstawaniu plam i zapachów oraz utrzymać dobrą higienę łóżka. Jednak możesz też robić to częściej lub rzadziej, w zależności od tego, jak brudzi lub śmierdzą.

Innym pytaniem, które może nasuwać się na myśl, jest to, kiedy pożegnać się z ochraniaczem na materac? Czy to twój arkusz lub podkładka; możesz go wymienić po roku do dwóch lat. W końcu zużyty ochraniacz nie spełnia swojego zadania polegającego na utrzymywaniu materaca pod dobrą ochroną.

Wniosek

Czy musisz wyczyścić podkładkę pod materac elektryczny? W tym artykule nauczyliśmy się, jak prawidłowo i bezpiecznie prać podkładkę pod materac elektryczny. Krótkie podsumowanie tego, o czym dyskutowaliśmy, dotyczy usuwania plam i suszenia podpaski.

Niektóre marki można również prać w pralce i umożliwiają suszenie w suszarce. Niemniej jednak unikaj wybielania lub czyszczenia na sucho materaca elektrycznego, aby uniknąć jego uszkodzenia.