Jak umyć afgański koc w 3 prostych krokach

Wystarczą trzy kroki, aby zrozumieć, jak prać afgański koc. Mimo że Afgańczyk jest uważany za koc do rzucania, należy nadal utrzymywać go w czystości, aby wyglądał jak nowy. Koc ten może być częściej traktowany jako ozdoba, ale nie oznacza to, że można zrezygnować z regularnego prania.

Koc afgański jest zwykle dziany lub szydełkowany. Dlatego nie można go prać na chybił trafił, bo może stracić swoją strukturę. Przygotuj pralkę, korzystając z naszego trzyetapowego przewodnika poniżej:

Jak umyć afgański koc w 3 prostych krokach

Jak prawidłowo prać koc afgański

1. Sprawdź swój koc

Przed włożeniem afgańskiego koca do pralki sprawdź jego metkę pod kątem ewentualnych wskazówek dotyczących czyszczenia. Jeśli sam szydełkujesz lub robisz na drutach koc, zwróć uwagę na rodzaj przędzy, której użyłeś do prania w idealnej temperaturze wody, ustawieniu i detergentu.

Koce afgańskie wykonane z wełny i niektórych przędz bawełnianych lepiej prać ręcznie, aby zachować ich integralność. Ale jeśli używasz materiałów syntetycznych, takich jak akryl i niektóre przędze bawełniane, możesz bezpiecznie umieścić Afghan w zimnej wodzie i delikatnym detergencie w pralce.

2. Zakończ cykl prania

Idealnym ustawieniem dla afgańskiego koca w pralce jest delikatny cykl. Najlepiej byłoby również prać ją samodzielnie, ponieważ inne rzeczy mogą mieć części, które mogą zaczepić przędzę. Uruchom cykl i możesz przystąpić do płukania i suszenia.

Przede wszystkim, czy możesz użyć zmiękczacza do tkanin na afgańskich kocach? Niektóre materiały syntetyczne są bezpieczne ze środkami do zmiękczania tkanin. Są nawet korzystne dla Afgańczyków z frędzlami, ponieważ płyny do zmiękczania tkanin mogą zapobiegać splątaniu.

3. Opłucz i wysusz koc

Po zakończeniu cyklu można suszyć Afgańczyka na powietrzu lub włożyć do suszarki. Należy jednak pamiętać, że przędze syntetyczne są jedynymi bezpiecznymi materiałami do suszenia w suszarce. Umieść te rodzaje koców w siatkowej torbie przed użyciem suszarki na niskim poziomie ciepła.

Jeśli nie możesz użyć suszarki do koca, połóż ją gdzieś i upewnij się, że okresowo ją obracasz, aby dokładnie wyschła. Najlepiej nie wieszać afgańczyka, aby zachować jego kształt, więc połóż go na pokrytej plastikiem powierzchni z kilkoma ręcznikami. A jeśli Twój Afgańczyk ma frędzle lub frędzle, przeczesz je palcami, aby usunąć kołtuny.

Czy można prać Afgańczyka w pralce?

Podobnie jak w przypadku innych szydełkowanych projektów, należy zachować ostrożność przed włożeniem afgańczyka do pralki. Chcesz również użyć myjki bez mieszadła środkowego, aby zapobiec rozciągnięciu koca. Koce z przędzy akrylowej i syntetycznej powinny być kompatybilne w pralce, natomiast te z naturalnych materiałów lepiej prać ręcznie.

Jak prać ręcznie koc afgański

 • Napełnij umywalkę zimną wodą zmieszaną z detergentem
 • Zanurz afgański koc w wodzie i machaj nim bez wykręcania
 • Spuść płyn z miski i zastąp ją zimną wodą
 • Wypłucz afgański koc i zmień wodę, aż stanie się czysta
 • Delikatnie ściśnij koc, aby pozbyć się nadmiaru płynu, i dociśnij do niego zwinięty ręcznik, aby wchłonąć więcej wody
 • Ułóż koc na płaskiej powierzchni z ręcznikami i obróć koc, gdy druga strona wyschnie. Wymień koce, jeśli są przemoczone
 • Sprawdź, czy szydełko się poluzowało i złóż nitkę razem. Zmień kształt koca, aby przywrócić mu jego formę i upewnij się, że wysechł dokładnie przez 24 godziny lub dłużej przed użyciem
 • Jak pozbyć się stęchłego zapachu Afgańczyka?

  Jeśli zauważysz, że Twój afgański koc pachnie stęchlizną, możesz go dokładnie wyczyścić zgodnie z naszym przewodnikiem dotyczącym prania ręcznego i prania w pralce. Niektóre materiały można również bezpiecznie stosować z octem, a następnie z sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona dodatkowo zneutralizuje zapach stęchlizny i utrzymujący się kwaśny zapach octu.

  Dlaczego mój afgański koc pachnie stęchlizną?

  Istnieje wiele powodów, dla których twój szydełkowy lub dziany koc ma zapach stęchlizny. Najczęstszym winowajcą jest pleśń lub pleśń, które mogą się rozwijać, jeśli koc jest wilgotny i niedoschnięty. Mogłeś też wylać płyn na koc i zapomniałeś go natychmiast potraktować.

  Upewnij się, że przechowujesz również swój afgański koc w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza. Dobrą praktyką jest regularne wietrzenie koca, aby upewnić się, że materiały są suche i zapobiec gromadzeniu się nieprzyjemnych rzeczy w szczelinach koca.

  Jak umyć koc bez niszczenia go?

  Najlepszym sposobem na wypranie koca bez przypadkowego odkształcenia go lub zniszczenia tekstury jest sprawdzenie etykiety czyszczącej. Jeśli używasz koca szydełkowego, różne rodzaje przędzy mają idealne procedury czyszczenia. Możesz nawet nie potrzebować częstego prania koca, a wystarczy go wytrząsnąć.

  Wniosek

  Koce afgańskie powinny zawsze pozostawać czyste, aby zachować swój kształt i kolor. Właśnie nauczyłeś się, jak najlepiej prać afgański koc ręcznie lub w pralce. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy Twój materiał ma idealne procedury prania.

  Kluczem jest użycie odpowiedniej temperatury detergentu i wody podczas czyszczenia afgańskiego. Najlepiej byłoby również wysuszyć je na płasko, aby upewnić się, że nie ulegnie deformacji.