Jak ugasić pożar suszarki? 4 najlepsze wskazówki!

Chcesz wiedzieć, jak ugasić pożar suszarki? Pierwszym krokiem jest powstrzymanie naturalnej chęci otwarcia drzwi jednostki, aby lepiej widzieć płomienie. Jego klamka prawie na pewno byłaby w stanie spalić dłoń, a pozostawienie otwartych drzwi rozprzestrzeniłoby ogień.

Użycie gaśnicy to najlepsza technika gaszenia pożaru suszarni. Naciśnij spust, a następnie rozprowadź strumień na płomienie, aż zostanie całkowicie zgaszony.

Jak ugasić pożar suszarki? 4 najlepsze wskazówki!

Odłącz urządzenia i wyłącz prąd w domu, jeśli jest to bezpieczne. Jeśli nie jest to bezpieczne, będziesz musiał polegać na strażakach, którzy wykonają swoje zadania. Jeśli płomienie są zbyt wysokie i boisz się zgasić suszarnię, lepiej wezwać strażaków dla własnego bezpieczeństwa. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Wskazówki dotyczące gaszenia pożaru suszarki

Gaszenie suszarki czasem bywa dziwne; doskonała strategia ewakuacji to najlepsza linia ochrony przed pożarem w domu. Zrozumienie, jak ugasić pożar suszarki, może uratować ci życie, jeśli niespodziewanie natkniesz się na płomienie w pralni, ale nigdy nie zagrażaj bezpieczeństwu osobistemu. Zacznij czytać poniższe wskazówki i dowiedz się więcej.

#1. Bądź świadomy znaczenia

Dym wydaje się wskazywać, że suszarka jest w płomieniach, ale wypatruj innych znaków. Smród spalenizny, trzaski lub ekstremalne ciepło w pobliżu urządzenia należy traktować poważnie.

#2. Trzymaj suszarkę blisko

Trzymaj drzwi suszarki zamknięte. Jest w stanie spalić dłoń, a jej odblokowanie zasila płomienie tlenem. Spalanie materiałów syntetycznych naraża Cię również na działanie tlenku węgla i niebezpiecznych oparów.

#3. Użyj gaśnicy

Najlepszym sposobem ugaszenia pożaru suszarni jest użycie gaśnicy. Naciśnij spust, a następnie rozprowadź strumień na płomienie, aż zostanie całkowicie zgaszony. Odłącz suszarkę od gniazdka ściennego po upewnieniu się, że ugaszono pożar. Nie próbuj odłączać suszarki, jeśli podejrzewasz, że połączenia są uszkodzone.

#4. Bezpiecznie opuść pralnię

Zamknij za sobą drzwi wychodząc z pralni. Ta niewielka czynność pomaga ograniczyć płomienie, jeśli tlące się materiały ponownie się zapalą. Wyłącz zewnętrzne media w pomieszczeniu. Niezwłocznie poproś certyfikowanego elektryka o ocenę instalacji elektrycznej w Twoim domu. Każdy może lepiej zadbać o wszelkie uszkodzone okablowanie w regionach wokół ognia i wszelkie inne problemy, które mogą zagrozić pozostałej części domu.

Co powoduje pożar suszarki?

Wiele rzeczy powoduje pożar suszarki, nietypowe okablowanie, słabą konserwację części suszarki i wiele innych. Poniżej omawiamy niektóre główne przyczyny pożaru suszarki, więc możesz przeczytać takie powody i spróbować je poprawić.

#1. Słabe okablowanie elektryczne

Wadliwe okablowanie i uszkodzone maszyny, w tym wszelkie elementy mechaniczne i elektroniczne, mogą prowadzić do pożarów suszarni. Chociaż te pożary nie są tak powszechne, jak te spowodowane przez podkładki, niemniej jednak ważne jest, aby te elementy zostały sprawdzone i, w razie potrzeby, naprawione lub wymienione. Być może zainteresuje Cię również elektryczna suszarka do gniazdek.

#2. Niewłaściwe użycie

Dotyczy to wszelkich pożarów spowodowanych nieprzestrzeganiem zasad zalecanych przez producenta podczas korzystania z suszarki do ubrań, takich jak przeładowanie suszarki. Może to jednak obejmować scenariusze dotyczące produktów, których nie należy umieszczać w suszarce, lub przedmiotów, które mają wskazówki, że do ich suszenia nie można użyć ciepła. Rzeczy składające się z tworzyw sztucznych, pianki i gumy nie są zalecane do suszarek do ubrań. Niezbędny element łazienki może stanowić zagrożenie pożarowe, taki jak mata z lateksowym podkładem.

#3. Filtry i otwory wentylacyjne zatkane kłaczkami

Pożary suszarni są często powodowane przez zablokowane otwory wentylacyjne, przewody i filtrację. Zwykle powoduje to nagromadzenie kłaczków, ale może to być również spowodowane kurzem, chwastami lub czymkolwiek, co pozostaje tuż po cyklu prania. W przeciwieństwie do filtra kłaczków, zewnętrzny otwór wentylacyjny może się zatkać, uniemożliwiając wentylację i potencjalnie prowadząc do niebezpiecznych sytuacji. Może to wynikać z gromadzenia się kłaczków na ekranie przechodzącym przez kanał. Z drugiej strony mogą to utrudniać brzydkie ptaki, gniazda owadów i gniazda wiewiórek.

Zapobieganie zagrożeniom pożarowym

Używanie suszarki bez filtracji kłaczków nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to spowodować pożar. Jest to wymagane do prawidłowego działania suszarki. Każda sucha sesja będzie znacznie mniejszym zagrożeniem pożarowym, a Twoje ubrania schną bezpieczniej i będą bardziej dostępne. Może stać się podpałką do suszenia puchu, gdy nawet nie wyczyścisz go dobrze. Niezależnie od tego, czy planujesz wyjść z domu z uruchomioną suszarką, zastanów się ponownie. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o wyłączaniu suszarki, gdy nie ma Cię na miejscu. Ilekroć suszarka zapali się podczas nieobecności, może spalić ściany i spowodować dziesiątki kosztownych uszkodzeń, a nie tylko potrzebować nowej suszarki.

To okładka!

Cieszymy się, że nauczyłeś się gasić pożar suszarki. Jeśli zainstalowałeś gaśnicę w pobliżu suszarki, możesz jej użyć do ugaszenia pożaru. Możesz mieć kłopoty, jeśli nie ma zainstalowanej gaśnicy. W takim przypadku musisz wezwać strażaków. Nie wahaj się też wiedzieć o tych rzeczach; przeczytaj co to jest bezpiecznik termiczny na suszarce i jak odłączyć suszarkę gazową. Dziękuję, przyjaciele, za pobyt z nami.