Jak szczypać plisowane zasłony? 8 szybkich i prostych sposobów!

Cześć wszystkim, będę dyskutować z wami, jak uszczypnąć plisowane zasłony. Zasłony plisowane są piękne, gdy są starannie i odpowiednio uszyte. Projekty, aranżacja i wiszące nadadzą Twojemu pomieszczeniu fantastyczny wygląd piękna i elegancji.

Jeśli kiedykolwiek chciałeś zrobić tego typu zasłonę samodzielnie, ten artykuł jest specjalnie dla Ciebie. Poprowadzę Cię przez proces osiągnięcia Twojego celu. Więc zacznijmy.

Przewodnik krok po kroku, jak szczypać plisowane zasłony

Zasłony plisowane mogą początkowo wyglądać tak onieśmielająco, ale każdy może je szybko zrobić, mając niezbędne doświadczenie w szyciu, wykonując poniższe czynności:

Krok 1: Przygotuj wszystkie niezbędne materiały

Materiał, którego potrzebujesz do tego zadania, to tkanina draperiowa, szpilki, żelazko, taśma plisowana, haczyki do plisowania, taśma miernicza lub linijka, ołówek, linijka lub ołówek do tkanin, nić i maszyna do szycia.

Krok 2: Pomiar i cięcie plisy

Następną rzeczą do zrobienia po zebraniu materiałów jest odmierzenie i cięcie tkanin. Podczas mierzenia należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: ilość materiału, który zniosą plisy oraz odległość między nimi.

Na przykład możesz zdecydować się na użycie 10 cali dla każdej plisy, a następnie zachować odstęp 5 cali między plisami. Będziesz potrzebował materiału o szerokości około 75 cali na plisowaną zasłonę z pięcioma zakładkami, które są oddalone od siebie o 5 cali.

Musisz to rozgryźć za pomocą taśmy plecionej i haczyka przed cięciem tkanin. Użyj haczyków, aby połączyć każdą plisę.

Krok 3: Pomiar i cięcie kurtyny

Następnie będziesz musiał wyciąć materiał na plisowaną zasłonę. Zmierz około 3 cale od obu końców tkaniny, a następnie użyj całkowitej długości otrzymanej w kroku 2 (w naszym przypadku 75 cali), aby wyciąć długość tkaniny.

Aby uzyskać długość zasłony, zmierz długość okien, a następnie dodaj do niej 10 cali. Używasz tych 10 cali materiału na rąbek.

Krok 4: Szycie boków panelu

Na krawędzi tkaniny odmierz 3/4 cala, złóż i użyj żelazka do prasowania. Następnie złóż kolejne 3/4 cala i ponownie wyprasuj. Ten akt da ci w sumie 1 i pół cala na fałd. Użyj maszyny do szycia, aby wykonać ścieg na końcu zakładki. Powtórz ten proces dla drugiego końca tkanin.

Krok 5: Szycie górnej i dolnej części zasłony

Obszycie guzika będzie takie samo jak po bokach. Powtórz proces w kroku 3, odmierzając ¾ cala od dołu, składając go, prasując. Następnie odmierz kolejne cala, złóż, wyprasuj, a następnie przejdź do maszyny do szycia, aby wykonać ścieg na całej szerokości materiału.

Możesz powiększyć dolny brzeg niż bok, ale musisz to uwzględnić podczas pomiaru długości zasłony.

Jeśli nie masz pewności, jak duży ma być rąbek, możesz przyszyć guzik na końcu, aby sprawdzić długość zasłony i dowiedzieć się, jaką długość możesz wykorzystać na rąbek.

Na wierzch tkaniny odmierz 4 cale, złóż tkaniny i dociśnij żelazkiem. Złóż kolejne 4 cale i ponownie wyprasuj. Przetnij materiał z około ¼ połączenia z każdej strony, a następnie na całej długości materiału.

Krok #6: Przymocuj taśmę plisującą i haczyk

Następnym krokiem jest ułożenie taśmy plisowanej na odwrocie materiału. Zagnij końce taśmy plisowanej, a następnie użyj szpilki, aby przymocować ją do materiału.

Za pomocą maszyny do szycia przeprowadź ścieg po bokach taśmy plecionej w poprzek, łącząc w ten sposób taśmę plecioną z materiałem.

Po szyciu:

 • Weź haczyk i przymocuj końce zębów do kieszeni.
 • Wciśnij haczyk do środka i zabezpiecz go dolną częścią haczyka.
 • Powtórz ten proces dla pozostałych plis, z których każda znajduje się 5 cali od siebie.
 • Krok 7: Przypnij zakładkę

  Aby nadać plisy czystszy wygląd, możesz zdecydować się na sczepianie plisy przez ręczne przyszycie ich u podstawy. Aby to zrobić, trzymaj razem każdą stronę jednej zakładki. Zaczynasz od wewnątrz jednej z plis, aby ukryć węzeł.

  Krok #8: Zawieś zasłony z zakładkami

  Tak, twoja kurtyna jest gotowa. Możesz je teraz powiesić, korzystając z dowolnej wybranej opcji. Mam nadzieję, że udało mi się podpowiedzieć, jak uszczypnąć plisowane zasłony!

  Ile materiału potrzebuję na zasłony plisowane?

  Oprócz wiedzy o tym, jak uszczypnąć zasłony plisowane, niezbędna jest również znajomość liczby materiałów potrzebnych do wykonania zasłony plisowanej.

  Na początek musimy zastanowić się, co nazywa się pełnią zasłony. Wypełnienie zasłony to po prostu liczba tkanin potrzebnych do pokrycia określonej szerokości karnisza.

  Aby obliczyć tę pełnię zasłony, musisz przestrzegać następujących podstawowych wskazówek.

  Całkowita płaska tkanina = długość ścieżki kurtyny + pełnia.

  Jeśli zasłona ma długość 200 cm i wypełnienie 50%,

  Całkowite płaskie tkaniny będą miały 200 cm + 100 cm = 300 cm

  Wniosek

  Tak, ten artykuł wyposażył Cię w wiedzę o tym, jak szczypać plisowane zasłony. Myślę, że teraz jesteś zaskoczony, jak łatwo jest to osiągnąć. Uprzejmie podziel się swoimi doświadczeniami, pytaniami i sugestiami dotyczącymi zasłon w polu komentarza.