Jak stwierdzić, czy włókno jest uszkodzone przez wodę: 4 pomocne znaki

Drukarki 3D to innowacje technologiczne, które wymagają filamentów do tworzenia określonych projektów. Ważne jest, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać, czy filament jest uszkodzony przez wodę, abyś mógł naprawić określone błędy, jeśli chodzi o maszynę.

Co to są filamenty do drukarek 3D?

Filamenty to atramenty drukarki 3D. Filamenty używane w druku 3D nazywane są termoplastami – tworzywami sztucznymi, które podczas ogrzewania topią się, a nie palą. Po stopieniu materiał można formować i zestala się podczas chłodzenia.

Jak stwierdzić

Filamenty są dostarczane w szpulach o wadze od 500 gramów do 2 kilogramów. Jeśli chodzi o grubość, użytkownik może wybrać od 1,75 milimetra do 3 milimetrów. Filamenty te są podawane i stapiane w komorze grzewczej drukarki 3D i przepuszczane przez dyszę, tworząc drukowany przedmiot.

Rodzaje włókien

Filamenty mają różną wrażliwość na wilgoć, co oznacza, że ​​każdy z nich będzie wymagał określonych warunków przechowywania i pracy. Drukowane obiekty z każdego filamentu również będą miały różne właściwości, w zależności od właściwości filamentów. Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych filamentów stosowanych w druku 3D:

  • ABS – Znany również jako akrylonitryl-butadien-styren, ABS wytwarza wytrzymałe, trwałe i nietoksyczne materiały, takie jak Legos.
  • PLA – Kwas polimlekowy jest pochodzenia roślinnego, ulega biodegradacji i jest twardszy niż ABS.
  • Nylon – Tani, trwały i elastyczny nylon topi się w wysokich temperaturach 240 stopni Celsjusza.
  • TPE – Elastomery termoplastyczne wytwarzają bardzo elastyczne przedmioty drukowane.
  • HIPS – Polistyren wysokoudarowy jest podobny do ABS, ale jest rozpuszczalny w limonenie, rozpuszczalniku na bazie cytrusów.
  • PVA – Alkohol poliwinylowy jest rozpuszczalnym w wodzie filamentem, który może być używany jako materiał nośny w drukarkach z podwójną wytłaczarką.

Obecnie włókna te łączy się z płatkami lub proszkami innych materiałów, takich jak mieszanki drewna, piaskowiec, wapień, włókno węglowe, żelazo, mosiądz, aluminium, miedź i brąz. Chociaż te włókna kompozytowe są droższe, dostosowują właściwości dodanych materiałów. Na przykład włókna kompozytowe wykonane z włókna węglowego oferują większą wytrzymałość, ale także wyższe koszty.

Oznaki, że żarnik jest uszkodzony przez wodę

Filamenty mają charakter higroskopijny, co oznacza, że ​​szybko wchłaniają wilgoć. Nie jest łatwo stwierdzić, czy filament wchłonął zbyt dużo wody, patrząc na szpulę. Najlepszym sposobem, aby stwierdzić, czy doszło do absorpcji wilgoci, jest przetestowanie filamentów w drukarce 3D i obserwacja następujących oznak.

1. Pękające dźwięki podczas wytłaczania

Odgłosy pękania lub trzaskania podczas wytłaczania są spowodowane szybkim zagotowaniem nadmiaru wilgoci. Temperatura głowicy drukującej jest znacznie wyższa niż temperatura wrzenia wody, co powoduje, że wilgoć wyskakuje ze stopionego włókna w postaci pęcherzyków.

2. Para, sączenie lub sznurowanie z wytłaczarki

Objawy te występują poważnie, gdy używany filament jest wilgotny. Możliwe jest również, że filament będzie nadal płynął nawet po wyłączeniu operacji wytłaczania.

3. Zacięcia wytłaczarki

Woda wchłonięta przez włókna przedostaje się pomiędzy bloki budulcowe polimeru. Te elementy budulcowe nazywane są monomerami, a podczas ogrzewania przestrzenie pomiędzy tymi jednostkami są opuszczane przez wodę. Włókna zamieniają się następnie w pastę, która może zatkać ekstruder lub dyszę.

4. Słaba jakość wydruków

Jak wspomniano w poprzednim akapicie, wilgoć wkrada się pomiędzy poszczególne jednostki włókien, wpływając na ich trwałość. Powstały wydrukowany obiekt będzie miał zmniejszoną wytrzymałość na rozciąganie i może łatwo pęknąć. Inne skutki wchłaniania wilgoci przez filamenty to obecność rozmytych/szorstkich powierzchni oraz słaba przyczepność wydruku.

Jak wysuszyć włókno uszkodzone przez wodę

Istnieją trzy podstawowe sposoby suszenia filamentu uszkodzonego przez wodę, a mianowicie:

1. Suszarki do filamentów

To urządzenie jest specjalnie zaprojektowane do suszenia mokrych włókien. Różne suszarki mają różne metody suszenia, ale zasada pozostaje taka sama.

Do pracy szpule wkładane są do suszarki, ustawiane są ustawienia, a wysuszony filament jest gotowy po zadanym czasie. Niektóre suszarki filamentu można również zainstalować z drukarką 3D, umożliwiając jednoczesne suszenie i drukowanie z wysuszonego filamentu.

2. Piekarniki

Piekarniki to niezawodne urządzenia, zarówno podczas gotowania, jak i suszenia. W przypadku mokrych filamentów wrzuć szpulkę do nagrzanego piekarnika i odczekaj 4 do 6 godzin.

Temperatura suszenia zależy od materiału filamentu. Typowe są ustawione na 40 do 45 stopni Celsjusza (PLA) lub około 80 stopni Celsjusza dla ABS i nylonu.

3. Suszarki do żywności

Jeśli piekarnik nie może utrzymać docelowej temperatury, możesz zamiast tego użyć suszarki do żywności. Suszarki do żywności działają w niższej temperaturze niż piekarniki, więc podczas suszenia ABS i nylonu należy używać najwyższej temperatury, gdy nie można osiągnąć 80 stopni Celsjusza.

W przeciwieństwie do elektroniki, nie zaleca się używania suszarki do włosów do suszenia mokrych włókien. Ta technika wysuszy tylko powierzchnie, ale nie wnętrze szpuli.

Po zakończeniu suszenia filamentu możesz wznowić drukowanie. Zdarzają się sytuacje, w których wydrukowane obiekty muszą zostać usunięte ze stołu drukarskiego. W takich przypadkach dostępne są wskazówki online, które pomogą Ci w tym scenariuszu.

Nie chcesz, żeby wysuszone włókna znów zamoczyły się, prawda? Dlatego przechowuj je w środowiskach o kontrolowanej wilgotności, takich jak hermetyczne pudełka z pakietami osuszającymi.

Wniosek

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy filament jest uszkodzony przez wodę, jest przepuszczenie go przez drukarkę 3D. Otrzymany produkt będzie przejawiał wchłanianie wilgoci i będziesz wiedział, co z tego zrobić.