Jak stwierdzić, czy w kanałach powietrznych jest pleśń? 3 pomocne znaki

Pleśń to naturalnie występująca substancja chemiczna wykryta w powietrzu. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się, jak stwierdzić, czy w kanałach powietrznych jest pleśń.

Zazwyczaj można go zobaczyć od razu, ale może również rozwinąć się w kanałach powietrznych, gdzie go nie widać. Istnieją jednak metody wykrywania i usuwania pleśni w kanałach powietrznych.

Jak stwierdzić

Obecność pleśni w kanałach powietrznych jest niebezpieczna, ponieważ system będzie cyrkulował powietrze i rozprowadzał zarodniki pleśni po całym domu.

Ponieważ pleśń w kanałach powietrznych nie jest widoczna tak jak pleśń na ścianach, ustalenie, czy jest w nich pleśń, może być trudne. Jednak nadal istnieją objawy, które należy sprawdzić, aby ustalić, czy w przewodach powietrznych jest pleśń.

Jakie są oznaki pleśni w kanałach powietrznych?

1. Widoczny wzrost pleśni

Czasami możesz stwierdzić, że w przewodach powietrznych znajduje się pleśń, ponieważ możesz zaobserwować pleśń rozwijającą się w innym miejscu domu lub budynku. Na przykład grzyb może być widoczny wokół i na otworach wentylacyjnych i kanałach powietrznych.

Zarodniki pleśni można popchnąć w kierunku otworów wentylacyjnych przez ruch powietrza przez otwory wentylacyjne. W rezultacie pleśń może również rozwijać się na otworach wentylacyjnych i kanałach powietrznych.

Jeśli zauważysz obszary zielonego, czarnego lub białego grzyba na swoich otworach wentylacyjnych, możesz mieć problem z pleśnią.

2. Zapach stęchlizny

Podczas pracy grzejnika lub chłodnicy powietrza zauważysz wyraźny zapach wydobywający się z otworu wentylacyjnego, w którym rośnie pleśń. Ten zapach powstaje, gdy w powietrzu jest wystarczająco dużo pleśni, aby mógł się rozwijać.

Według wielu obserwatorów pleśń może mieć zapach stęchlizny lub ziemisty. Zapach pleśni może być uciążliwy, ale to dobra rzecz, ponieważ ułatwia wykrywanie bardziej znaczących ognisk pleśni.

Jest szansa, że ​​smród nie przedostanie się do całego domu, ale skupi się tylko w jednym pomieszczeniu. Zapach nadal można znaleźć w najbliższej okolicy i innych częściach domu.

3. Wskazania choroby i alergie

Pleśń w kanałach powietrznych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia Ciebie i Twojej rodziny, co jest najbardziej niebezpieczne. Zarodniki pleśni mogą powodować oznaki i objawy u każdego.

Jednak niektóre osoby mają wrażliwość na zarodniki pleśni, co czyni je szczególnie podatnymi na spleśniałe przewody.

Pleśń może powodować swędzenie, podrażnienie oczu, kichanie lub kaszel oraz problemy z oddychaniem, jeśli wystąpią w pomieszczeniach, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nawet w najcięższych przypadkach wdychanie zarodników pleśni może powodować zmęczenie i zawroty głowy.

Co powoduje wzrost pleśni w kanałach powietrznych?

Dopóki w przewodach jest wilgoć i wysoka temperatura, w środku będzie rozwijać się pleśń. W ciepłym, wilgotnym środowisku istnieje doskonałe warunki do rozwoju pleśni.

Pleśń może rozwijać się w kanałach powietrznych, jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu, masz słabą wentylację lub jeśli masz wilgoć w sufitach.

Pleśń może rozwijać się w kanałach powietrznych, jeśli system chłodzenia jest zbyt duży dla obszaru, który masz. Konieczna jest ocena rozmiaru sprzętu, aby upewnić się, że nie masz do czynienia z pleśnią w małym miejscu.

Z reguły do ​​powstania wilgoci potrzeba około 20 stopni zmiany temperatury. Twoje kanały powietrzne mogą zostać zaatakowane przez pleśń i pleśń, jeśli przez jakiś czas nie będziesz na nie zwracać uwagi.

Co więcej, różnice temperatur między powietrzem zewnętrznym a wewnętrznymi kanałami powietrznymi mogą prowadzić do tego samego problemu. Gdy różnica temperatur między przewodami a ścianami jest wystarczająco duża, wilgoć skrapla się na przewodach, tworząc idealne środowisko do rozwoju pleśni.

W tym scenariuszu możesz wymagać profesjonalnej obróbki pleśni i czyszczenia kanałów. Oto pomocny przewodnik, jak uzyskać bezpłatną inspekcję formy.

Jak czyścić pleśń z kanałów powietrznych?

Jeśli znajdziesz pleśń w kanałach powietrznych, działaj szybko, aby ją usunąć. Brak działania przedłuża wzrost i rozprzestrzenianie się pleśni, zwiększając potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Jeśli zauważysz pleśń, natychmiast ją usuń. Aby usunąć pleśń z kanałów powietrznych, użyj naturalnych środków, takich jak nasączony wybielacz.

Możesz także kupić produkty do zwalczania pleśni. Jeśli nie możesz wyczyścić kanałów powietrznych z powodu problemu z pleśnią, pomocne mogą być profesjonalne usługi usuwania pleśni.

Pozbywając się pleśni samodzielnie, narażasz się na jej działanie, być może powodując problemy zdrowotne. Nieprawidłowe usunięcie pleśni może spotęgować problem, rozprzestrzeniając pleśń i powodując więcej szkód.

Oto dodatkowy przewodnik, jak zapobiegać pleśni w klimatyzatorze okiennym.

Wniosek

Wiedząc, jak stwierdzić, czy w kanałach powietrznych jest pleśń, najskuteczniejszą metodą usunięcia pleśni jest zatrudnienie profesjonalisty. Będą przestrzegać ścisłych protokołów bezpieczeństwa, upewniając się, że nie narażają Twojej rodziny i Twojego domu na żadne niebezpieczeństwa podczas procesu.

Ponadto wykorzystują odpowiednie środki czyszczące bezpieczne dla twoich otworów wentylacyjnych i najbardziej skuteczne przeciwko pleśni.