Jak stwierdzić, czy drewniana podłoga jest zbyt uszkodzona przez wodę: 3 znaki

Czy chcesz podłogi drewniane, ale obawiasz się szkód spowodowanych przez wodę w przyszłości? Ten artykuł pomoże ci stwierdzić, czy drewniana podłoga jest zbyt uszkodzona przez wodę, więc jesteś we właściwym miejscu, aby uzyskać odpowiedzi.

Jeśli jesteś osobą świadomą ekologii i dalekowzroczną, nie może pomóc to, że będziesz mieć konflikt przy wyborze podłóg drewnianych ze względu na możliwe zagrożenia, które możesz napotkać w przyszłości.

Jak stwierdzić

Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, czytaj dalej. W tym artykule omówimy zalety podłóg drewnianych i jakie natychmiastowe działania można podjąć, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, gdy podłoga zostanie zawilgocona.

Uszkodzenia podłogi drewnianej przez wodę

Wybór drewna na podłogę ma wiele zalet. Prawdopodobnie chciałbyś dowiedzieć się więcej o korzyściach:

 • Przyjazny dla środowiska, pomaga zmniejszyć ślad węglowy.
 • Drewno dodaje naturalnego uroku Twojemu domowi.
 • Możesz wybierać spośród kilku projektów.
 • Jest trwały i może trwać przez dłuższy czas przy zaledwie kilku poprawkach rocznie.
 • Pomaga utrzymać ciepło w zimnych porach roku i ochłodzić dom, gdy jest gorąco.
 • Drewno jest dobrym regulatorem dźwięku.
 • Instalacja jest bardziej dostępna dzięki wykorzystaniu profesjonalnych monterów.
 • Wymagana jest niewielka konserwacja.
 • Przy tak wielu wspomnianych powyżej korzyściach możesz zauważyć, że drewniana podłoga byłaby dobrą inwestycją dla Twojego domu. Jeśli chodzi o przyszłe szkody, wypadki się zdarzają i często trudno jest je kontrolować, więc można się nauczyć, jak sobie z nimi radzić, gdy już się wydarzą.

  Oto artykuł dotyczący zalet podłóg drewnianych do dalszego zrozumienia.

  Musisz najpierw wiedzieć, jak rozpoznać oznaki zalania. Często będziesz w stanie to zauważyć od razu, a niektóre są trudniejsze do rozpoznania.

  Według Askinglot, oto kilka znaków, na które należy zwrócić uwagę:

 • Bańkowanie – Niektóre obszary lub krawędzie desek podłogowych mogą wydawać się uniesione lub zanurzone.
 • Odbarwione plamy i nienaturalne wzory – wykończenie lub farba wyblakły; zanikły naturalne wzory drewna; mogą pojawić się rozmyte lub śliskie plamy, które mogą być pleśnią.
 • Wybrzuszenie – Deski podłogowe mogą mieć miejsca pęcznienia lub bulgotania, które można łatwo zauważyć.
 • Poza tym, jeśli drewniana podłoga zostanie nasączona wodą, może stać się zmiękczona i łatwo się złamać; mogą również pojawić się zapachy stęchlizny. Te dwa czynniki mogą pomóc Ci natychmiast określić, czy Twoja drewniana podłoga jest uszkodzona przez wodę.

  Szybkie działania przeciwko dalszym szkodom spowodowanym przez wodę

  Oto, co możesz zrobić po zauważeniu nasączonych desek drewnianych:

  Krok 1. Znajdź przyczynę zalania

  Zidentyfikowanie, skąd płynie płyn i natychmiastowe rozwiązanie problemu, pomogłoby zatrzymać przepływ wody. Pomaga zapobiegać dalszym uszkodzeniom.

  Źródłem może być nieszczelna rura wodna, szczeliny w oknach lub drzwiach, które umożliwiają przedostawanie się wody podczas ulewnego deszczu, lub elementy wyposażenia, takie jak lodówka, pralka lub zmywarka. Niezależnie od tego, upewnij się, że prawidłowo rozwiązałeś problem.

  Krok 2. Oczyść obszar

  Po rozwiązaniu problemu z wodą musisz teraz oczyścić obszar, w którym znajdują się rzekome uszkodzenia. Ciężki sprzęt i meble mogą zwiększyć obciążenie i spowodować więcej uszkodzeń podłogi.

  Oczyszczenie obszaru pomogłoby również uczynić go wygodnym do czyszczenia.

  Krok 3. Suszenie wilgotnego obszaru

  Tutaj potrzebujesz ściągaczki i mokrego odkurzacza. Użyj ściągaczki, aby zebrać wilgoć, dzięki czemu odkurzacz na mokro będzie łatwiej ją odessać.

  Jeśli nie masz mokrego odkurzacza, możesz użyć mopa i ręcznika, aby wchłonąć wilgoć.

  Ustawienie osuszacza lub otwarcie drzwi i okien w celu zapewnienia dobrego przepływu powietrza może pomóc w osuszeniu zawilgoconych desek. Pozostaw na co najmniej 24 godziny, upewniając się, że wyschnie.

  Krok 4. Usuwanie pleśni

  Jeśli są widoczne pleśnie, najlepiej je leczyć przed dalszym rozsiewem. Oprócz istniejących na rynku produktów przeznaczonych do zwalczania pleśni, możesz użyć jednego z następujących produktów, które mogą być dostępne w Twojej kuchni:

  • Ocet i soda oczyszczona
  • Nadtlenek wodoru
  • Boraks z wodą
  • Olejek z drzewa herbacianego z wodą

  Umieszczenie mieszanki w butelce ze spryskiwaczem ułatwia aplikację. Nałóż bezpośrednio wybraną mieszankę i pozostaw na chwilę.

  Jeśli musisz zmienić deskę, ponieważ jest ona mocno uszkodzona przez wodę, możesz poprosić o pomoc profesjonalisty lub zastosować się do następujących kroków:

  Krok 1. Oceń szkody i znajdź przyczynę zalania.

  Krok 2. Zidentyfikuj i zmierz deski, które należy wymienić. Pamiętaj, aby wybrać deski drewniane podobne do innych, aby nie powodować dysharmonii w projekcie.

  Krok 3. Usuń deski, a następnie sprawdź, czy podłoga pod nimi jest mokra. Jeśli jest mokry, najpierw musisz go wysuszyć.

  Krok 4. Następnie możesz przystąpić do wymiany drewnianych desek. Jeśli to możliwe, lepiej byłoby pozostawić tę czynność profesjonalistom.

  Krok 5. Na koniec możesz przeszlifować całą podłogę, aby uzyskać jednolity wygląd, a następnie przystąpić do nakładania uszczelniacza, a następnie wykańczania.

  Wniosek

  Mamy nadzieję, że ta treść pomogła Ci dowiedzieć się, jak stwierdzić, czy drewniana podłoga jest uszkodzona przez wodę. Aby zapoznać się z bardziej podobnym artykułem, możesz zapoznać się z tymi dwoma artykułami dotyczącymi zeskrobywania podłóg uszkodzonych przez wodę i naprawy podłogi pływającej uszkodzonej przez wodę.