Jak sprawić, by piec na pelet był cichszy? 4 proste kroki

Jak wyciszyć piec na pellet? Chociaż piece na pellet są wydajne, mogą być głośne, więc warto wiedzieć, jak je zmniejszyć. W tym poście znajdziesz różne sposoby rozwiązania problemu hałasu wytwarzanego przez Twój piec. Ale wcześniej warto zauważyć, dlaczego w pierwszej kolejności wydaje hałas.

Ten typ pieca wykorzystuje jako paliwo pellet.

Jak sprawić

Jednak piece na pellet są przyjazne dla środowiska i wydajne w użytkowaniu. Niezależnie od tego, podobnie jak urządzenia mechaniczne, spodziewaj się trochę hałasu podczas pracy Twojego pieca na pellet. Generalnie dźwięk, który wytwarzają, jest płytki, więc zbyt duży hałas może wskazywać na problemy. Najczęstsze źródła hałasu to układ paliwowy, pelety i wentylator.

Kroki, aby piec na pelet był cichszy

Jak wyciszyć piec na pellet? Chociaż większość dostępnych obecnie na rynku pieców na pellet jest cicha, warto spróbować zlikwidować istniejący, zamiast kupować nowy. W miarę upływu czasu piec na pellet, który masz w domu, zacznie wydawać niepokojący hałas. To normalne, ponieważ urządzenie się zużywa. Co więcej, wpłynie to na jego wydajność i funkcjonalność.

Jeśli urządzenie generuje nadmierny hałas, możesz wypróbować niektóre z poniższych rozwiązań. Jeśli jednak uważasz, że hałas jest o wiele większy, najlepiej wezwać profesjonalną pomoc. Niemniej jednak nie zaszkodziłoby najpierw wypróbować poniższe kroki.

Krok 1. Dokręć wszystko

Ponieważ piec na pelet ma ruchome części, z czasem może się poluzować. Rozważ regularne chłodzenie i ogrzewanie tych metalowych części. Może to spowodować ich kurczenie się i rozszerzanie, a tym samym naprężanie połączeń. W takim przypadku nie przejmuj się zbytnio, ponieważ możesz to łatwo rozwiązać. Musisz zdobyć klucz lub śrubokręt, w zależności od konstrukcji pieca. Sprawdź całą jednostkę, sprawdzając wszystkie jej śruby i wkręty, aby upewnić się, że wszystkie są dokręcone.

Możliwe jest również, że silnik twojego urządzenia jest utrzymywany na miejscu za pomocą plastikowych opasek, takich jak na przykład opaska kablowa. Możesz to również dokręcić. Ale w niektórych przypadkach będziesz musiał je wymienić. W przeciwnym razie sam silnik może drżeć ze swojego miejsca. Zaleca się regularne sprawdzanie wszystkiego, aby upewnić się, że są w porządku.

Pamiętaj, że luźne śruby nie tylko wytwarzają niepotrzebny hałas, ale również wpływają na wydajność twojego pieca.

Krok 2. Wypoziomuj stopy

Podczas instalacji pieca mogłeś wypoziomować jego nóżki. Ale później mógł się przesunąć, powodując zbyt wiele wibracji. Aby rozwiązać ten problem, możesz kupić nóżki do stołu warsztatowego, które z łatwością zmieszczą się na Twoim piecu. Te elementy są zaprojektowane z gumowymi pierścieniami na dole, aby zmniejszyć wibracje i przenoszenie ruchu. Ponadto równie dobrze można uzyskać piankę odporną na ciepło i stworzyć podkładki pod stopy. Być może piec na pelet stoi bezpośrednio na podłodze z szeroką podstawą. To byłaby świetna opcja.

Pamiętaj tylko, aby wybrać materiał, który będzie w stanie wytrzymać ciepło, jeśli zdecydujesz się umieścić swój piec na wyściełanej podkładce. Oczywiście nie chciałbyś, aby materiał stopił się, powodując pożar.

Krok 3. Czyszczenie wymiennika ciepła

Piec na pellet wykorzystuje wymiennik ciepła. Spalane paliwo ogrzewa się w piecu na pelet przed oddaniem ciepła do domu. Jest to zaprojektowane w taki sposób, abyś nie napotkał zbyt dużego dymu w pomieszczeniu. Jednak ten wymiennik ciepła może zostać zatkany popiołem i zanieczyszczeniami, więc musisz go wyczyścić. Gromadzenie się zanieczyszczeń może utrudniać cyrkulację powietrza wewnątrz pieca na pelet, wpływając na wydajność urządzenia i czyniąc go głośniejszym.

Dlatego należy regularnie czyścić wnętrze urządzenia, w zależności od częstotliwości użytkowania. Załóżmy na przykład, że regularnie korzystasz z pieca na pelet. Wtedy idealnie nadaje się do sprawdzania go co miesiąc. Ale jeśli używasz urządzenia tylko zimą, to wystarczy sprawdzić w pierwszym i ostatnim dniu sezonu.

Krok 4. Czyszczenie całej jednostki

Ważne jest, aby skupić się na wymienniku ciepła urządzenia, ale pomogłoby to również wyczyścić resztę urządzenia. Podobnie jak te piece na drewno, zanieczyszczenia mogą również gromadzić się i zatykać urządzenie. Może to spowodować znacznie głośniejszy hałas. W związku z tym musisz zwrócić uwagę na niektóre obszary, w tym na ruszt paleniskowy i zbiornik paliwa. Należy pamiętać, że te trudno dostępne obszary są bardziej narażone na gromadzenie się gruzu.

Aby to zrobić, możesz potrzebować materiału ściernego, takiego jak wełna druciana. Do czyszczenia rusztu możesz użyć śrubokręta. Po prostu bądź bardzo ostrożny, kiedy to robisz. Nie chciałbyś uszkodzić swojej jednostki. Na początku może wydawać się to trudne, ale gdy się dogadujesz, będzie łatwiej. Wydaje mi się, że potrzebujesz przewodnika po czyszczeniu i konserwacji swojego pieca na pellet.

To okładka!

Wykonanie czterech prostych kroków, jak wyciszyć piec na pelet, nie tylko wyeliminuje hałas, ale także poprawi wydajność urządzenia i jego żywotność. Korzystanie z pelletu jako alternatywy to świetny sposób na ogrzanie domu bez szkody dla środowiska, chociaż czasami może być głośny. Z drugiej strony pellety można wykorzystać na wiele sposobów, np. zrobić koc obciążeniowy. Ale jak zrobić koce obciążeniowe bez pelletu? Przeczytaj to, aby się dowiedzieć!