Jak sprawdzić pleśń w mieszkaniu: 4 przydatne wskazówki do wypróbowania

Podczas inspekcji mieszkania prawdopodobnie będziesz się zastanawiać „jak sprawdzić obecność pleśni w mieszkaniu”. Będziesz musiał polegać na swoich zmysłach wzroku i węchu, aby wykryć każdą pleśń rosnącą gdziekolwiek. Oto krótkie zestawienie tego, co powinieneś wiedzieć o wykrywaniu jakiejkolwiek pleśni, co powinieneś wiedzieć o skutkach pleśni i co możesz z tym zrobić.

Jak sprawdzić oznaki pleśni

Wskazówka nr 1. Wyczuj wszelkie zapachy

Pleśń zwykle wydziela silne zapachy stęchlizny, które trudno zignorować. Jeśli zauważysz dziwne zapachy w mieszkaniu, może to być sygnałem ostrzegawczym, że gdzieś rośnie pleśń.

Jak sprawdzić pleśń w mieszkaniu: 4 przydatne wskazówki do wypróbowania

Zapach może pomóc Ci znaleźć źródło, w którym rośnie pleśń. Zapach może być najostrzejszy w ukrytych zakamarkach, takich jak szafki, narożniki ścian, szafki, w których znajdują się twoje rury, strychy, piwnice, a nawet pełzacze.

Najprawdopodobniej źródło zapachów pleśni znajdziesz w miejscach, w których jest dużo wilgoci. Twoja łazienka lub kuchnia mogą być doskonałą pożywką dla pleśni.

Nie opuszczaj jednak sypialni ani salonu. Pleśń uwalnia zarodniki, które mogą wylądować w innej części domu, a wilgoć może spowodować ich wzrost. Możesz również sprawdzić otwory wentylacyjne pod kątem źródła zapachu.

Wskazówka nr 2. Poszukaj przebarwionych plam

Pleśń gdzieś zostawi ślad. Pleśń występuje w różnych kolorach, więc sprawdź, czy nie ma czarnych, zielonych, niebieskich, brązowych, a nawet białych plam. Mamy przydatny przewodnik po tym, jaki kolor rośnie pleśń, na wypadek gdybyś się zastanawiał.

Jak wspomniano wcześniej, sprawdź, czy nie ma wilgotnych miejsc. Pleśń będzie się dobrze rozwijać w miejscach o dużej wilgotności, a więc wszędzie tam, gdzie może być podatna na uszkodzenia przez wodę, jak łazienka i kuchnia lub wszędzie tam, gdzie występuje duża wilgotność.

Wskazówka nr 3. Zwróć uwagę na znaki wodne lub plamy

Wielokrotnie ustaliliśmy, w jaki sposób wilgoć powoduje wzrost pleśni. Załóżmy, że są jakieś niekontrolowane uszkodzenia lub włamania, które pozostawiły ślady w mieszkaniu. W takim przypadku rzeczywiście w pobliżu rośnie pleśń.

Możesz również sprawdzić, czy nie ma łuszczącej się lub bulgoczącej farby lub wybrzuszenia płyt kartonowo-gipsowych. Są to oznaki przesiąkania wody przez ściany i kolejny znak rozpoznawczy pleśni.

Wskazówka nr 4. Monitoruj swoje zdrowie

Pleśń uwalnia zarodniki, które mogą przemieszczać się w powietrzu, co może wywołać chorobę. Te zarodniki częściej dotykają astmatyków, ale to nie znaczy, że wszyscy są bezpieczni przed pleśnią.

Możesz zacząć kichać lub kaszleć, a może możesz mieć problemy z oddychaniem, gdy jesteś w domu. Objawy te mogą oznaczać reakcję alergiczną na wdychanie zarodników pleśni.

Problem nie kończy się jednak na twoim układzie oddechowym. Twoje oczy mogą swędzieć w wyniku wspomnianej wcześniej niskiej jakości powietrza.

Może to mieć wpływ nawet na skórę, ponieważ mogą pojawić się wysypki. W niektórych przypadkach możesz również uzyskać łuszczycę.

Z powodu jakości powietrza możesz nawet czuć się zmęczony lub zawroty głowy. Jeśli zauważysz, że te objawy ustępują po wyjściu z mieszkania, może to oznaczać, że gdzieś w Twoim domu rośnie pleśń.

Co zrobić, jeśli Twoje mieszkanie ma pleśń

Jeśli szkody spowodowane przez wodę powodują pleśń, wyjaśnimy Ci, jak sobie z tym poradzić. Oto przewodnik, jak usunąć pleśń spowodowaną uszkodzeniem przez wodę.

Nawet jeśli masz do czynienia z łatwo wykrywalną pleśnią, możesz skontaktować się z właścicielem. W ten sposób możesz oszacować, ile pokryjesz kosztów.

W niektórych przypadkach Ty i Twój właściciel będziecie rozmawiać o wezwaniu specjalisty, który zajmie się tymi trudno dostępnymi miejscami. W miejscu, którego jeszcze nie zauważyłeś, mogą rosnąć pleśnie, więc profesjonalista może pomóc w pozbyciu się wszystkich pleśni, które obecnie kwitną w mieszkaniu. Możesz omówić dodatkowe koszty z wynajmującym.

Przy okazji, jeśli masz do czynienia z czarną pleśnią, zostaw to profesjonalistom. Te rzeczy są bardzo toksyczne i mogą wyrządzić ci krzywdę, jeśli sam sobie z tym poradzisz.

Aby w przyszłości zapobiegać powstawaniu pleśni, warto sprawdzić, czy rury nie są nieszczelne. Jeśli ty i twój właściciel zatrudniliście złotą rączkę, poproś ich o sprawdzenie rur w kuchni i łazience. Zapobieganie wyciekom może zmniejszyć możliwość rozwoju pleśni w tych miejscach.

W przypadku rozlania wody należy natychmiast osuszyć wszelką wilgoć. Pozostawienie rozlanej wody może pozostawić zacieki, które, jak już wspomniano, mogą być pożywką dla pleśni. Niezależnie od tego, czy jest to woda wokół zlewów, wanien czy pryszniców, chcesz, aby każde otoczenie było suche.

Jeśli to możliwe, zainwestuj w osuszacz. Pleśń rozwija się w obszarach o dużej wilgotności. Korzystanie z osuszacza może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że zarodniki pleśni wylądują w dowolnym miejscu w mieszkaniu i będą się rozwijać.

Wniosek

Pleśnie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i należy się nimi zająć natychmiast, gdy tylko je zauważysz. Utrzymuj swoje mieszkanie w zdrowiu i czystości, sprawdzając wszystkie zakamarki i zakamarki.

Warto również wspomnieć, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, usuwanie rozlanych płynów i utrzymywanie niskiej wilgotności to świetne sposoby na ograniczenie powstawania pleśni w dowolnej części mieszkania. Umiejętność sprawdzania obecności pleśni w mieszkaniu to połowa sukcesu, więc powodzenia w tworzeniu wygodnego mieszkania.