Jak sprawdzić oznaki pleśni po uszkodzeniu przez wodę: 3 kroki

Martwisz się, jak sprawdzić ślady pleśni po zalaniu domu? Te problemy często zdarzają się jeden po drugim, a radzenie sobie z jednym musi przejść do drugiego.

Każdemu przedmiotowi, który nie jest przyjazny dla wody i nie jest pokryty warstwą ochronną, może dojść do uszkodzenia przez wodę. Może się to zdarzyć w różnym stopniu, w zależności od trwałości przedmiotu i czasu jego kontaktu z wodą.

Jak sprawdzić oznaki pleśni po uszkodzeniu przez wodę: 3 kroki

Testowanie powagi szkód spowodowanych przez wodę zależy również od tych czynników i zwykle najgorszy poziom uszkodzeń powoduje dalsze problemy, zwłaszcza w przypadku materiałów organicznych. Woda jest jednym z głównych sprawców gnicia, a innym piżmem i nieznośnymi pleśniami!

Kroki kontroli pleśni w rzeczach uszkodzonych przez wodę

Pleśnie wymagają określonej ilości wilgoci, aby pomóc w rozwoju ich zarodników w kolonie organizmów rozmnażających się. Kiedy coś z Twojego domu, mebel, panele ścienne, podłoga, a nawet drewniane belki zamoczy się i pozwoli na utrzymanie wilgoci przez jakiś czas, możesz spodziewać się kiełkowania pleśni.

Do zaobserwowania masy kolonii z zarodników potrzeba około dwóch lub trzech dni. Jeśli niedawne powodzie i burze powodują, że martwisz się pleśnią, powinieneś przyjść sprawdzić następnego dnia lub za każdym razem, gdy poinformowany zostaniesz, że możesz bezpiecznie wrócić do domu.

Po upewnieniu się co do uszkodzeń spowodowanych przez wodę, oto kilka kroków, które możesz wykonać, aby sprawdzić, czy pleśń zaczęła prawidłowo rosnąć w twoim domu.

Krok 1. Zapach obszaru

Jednym z charakterystycznych punktów wskazujących na rozwój kolonii pleśni jest zapach. Pleśnie są zazwyczaj piżmowe, a ich zapach jest tym gorszy, im więcej jest ich obecnych.

Formy wydzielają specyficzny zapach niezależnie od ich koloru i mogą być Twoim przewodnikiem podczas inspekcji. Kiedy sprawdzasz cały dom, możesz rozpocząć poszukiwania, podążając za możliwym źródłem zapachu.

Może to również mieć zastosowanie, jeśli podejrzewasz tylko niektóre miejsca, w przypadku których kolejny krok jest wysoce zalecany do sprawdzenia.

Krok 2. Otwórz i spójrz na wszystkie możliwe rosnące powierzchnie

Po znalezieniu kolonii pleśni podążających za zapachami, następną rzeczą jest sprawdzenie wszystkich miejsc, które są powszechnie zamieszkane. Są to miejsca, które zazwyczaj są wilgotne, słabo wentylowane lub z nadmierną wilgocią i kondensacją.

Zwłaszcza w przypadkach, gdy uszkodzenie spowodowane przez wodę jest spowodowane niezauważonym wyciekiem lub problemami z hydrauliką i uszczelnieniem dachu, pleśń może być dość uporczywa. Ponieważ te obszary były mokre przez długi czas, pleśnie mogą być grube i prawdopodobnie zaczyna się gnić.

Musisz także przejść przez zadaszone obszary, które wykazują nawet nieco większą wilgotność niż normalna. Pleśnie na tych obszarach są zwykle już w stanie obserwowalnym, co oznacza, że ​​zarodniki wykiełkowały jakiś czas temu i już się rozprzestrzeniły.

Krok 3. Sprawdź każde inne możliwe miejsce

Po najbardziej podejrzanych obszarach możesz rozszerzyć poszukiwania mas pleśniowych na każdą inną przestrzeń w domu. Powinieneś sprawdzić wszystkie meble, wszystko, co jest wykonane z drewna lub ma tapicerkę, i wszystko, co ekologiczne.

Pleśń może rosnąć na wszystkim, co zawiera biomasę lub tam, gdzie może utknąć razem z wilgocią. Aby mieć pewność, należy przejrzeć wszystkie miejsca, które spełniają te wymagania.

Oprócz zapachu i wskazówek wizualnych istnieją również inne sposoby testowania obecności pleśni. Opakowania DIY i domowe rozwiązania pozwalają określić, czy dana plamka jest pleśnią.

Jednym z nich jest zmieszanie rozcieńczonego roztworu wybielacza z wodą. Zanurz kawałek bawełnianego wacika w roztworze i postukaj nim w podejrzaną plamkę; jeśli natychmiast się rozjaśnia, a po chwili powraca do pierwotnego koloru plamki, to jest to pleśń.

Bez wskazówek i dostępu do obszaru możesz podejrzewać, że obszar pozostaje mokry przez kilka dni. Jeśli powierzchnia wykonana z drewna zaczyna wgniatać i stawać się miękka w dotyku, możliwe jest również porażenie przez różne grzyby powodujące gnicie.

Sprawdź ten artykuł, aby dowiedzieć się, ile czasu zajmuje pleśń gnicie drewna w Twoim domu.

Jak czyścić po uszkodzeniu przez wodę

Po znalezieniu całej rozprzestrzeniającej się pleśni, następnym krokiem jest zabicie ich, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się, oczyszczenie pozostawionej masy, a następnie zastosowanie środków zapobiegawczych i substancji, aby już nie wracały.

Formy można czyścić zwykłymi metodami. Odkurzyć masy włókniste, wyczyścić uszkodzony przez wodę przedmiot, zdezynfekować, a następnie wysuszyć.

Do przedmiotów domowych, takich jak dywan i tapicerka, najlepiej użyć odpowiedniego odkurzacza na mokro, a następnie wyczyścić uszkodzoną wodą powierzchnię za pomocą pary. Do dezynfekcji wymieszać i spryskać rozcieńczonym roztworem wybielacza i wody.

Do wyschnięcia można go wystawić na słońce i wysuszyć na powietrzu. Odkurz jak najwięcej wody, a następnie użyj wentylatora i osuszacza, aby przyspieszyć ten proces.

Odpowiednie produkty można kupić w sklepach i zastosować je po wyschnięciu, aby zapobiec nawrotom pleśni.

Przeczytaj ten artykuł dalej, w którym znajdziesz odpowiedzi na pytanie, jak obchodzić się z drewnem uszkodzonym przez wodę.

Które powierzchnie są często formowane po uszkodzeniu przez wodę?

Jak wspomniano, pleśń zwykle następuje po każdym uszkodzeniu przez wodę; jednak są one częstsze w określonych przestrzeniach niż w innych. Oto niektóre z takich powierzchni, które łatwo się formują:

 • Płytki łazienkowe
 • Zaprawa
 • Papier
 • Tektura
 • Drewno
 • Tapeta
 • Farby
 • Płyta gipsowo-kartonowa
 • Materiały izolacyjne
 • Tkanina
 • Dywan
 • Zabawki gumowe
 • Tapicerka

Po obawach powodziowych możesz zwalczać plagę pleśni, susząc wszystko później. Wyczyść je, aby usunąć wszelkie możliwe zarodniki pleśni i inne bakterie.

Wniosek

Nie wystarczy nasz zdrowy rozsądek, aby wiedzieć, jak sprawdzić oznaki pleśni po uszkodzeniu przez wodę, zwłaszcza po raz pierwszy. Zawsze możesz dowiedzieć się o doświadczeniach innych, a następnie spróbować samodzielnie je opanować, prosząc o profesjonalną poradę.