Jak sprawdzić element podgrzewacza wody? 3 proste kroki!

Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić element podgrzewacza wody? Następnie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o elemencie wody i o tym, jak słabe elementy wpływają na podgrzewacze wody w domu oraz dlaczego sprawdzenie go pomoże ci rozwiązać problem.

Jako właściciel domu lub przyszły właściciel elektrycznego podgrzewacza wody, musisz dowiedzieć się, jak rozwiązywać problemy z urządzeniem, jeśli coś pójdzie nie tak z wydajnością urządzenia.

Jak sprawdzić element podgrzewacza wody? 3 proste kroki!

Elementy grzejne są odpowiedzialne za wytwarzanie ciepłej wody w Twoim podgrzewaczu wody, a jeśli ten element ulegnie awarii, nie będziesz mógł przygotować ciepłej wody. Jeśli przez jakiś czas wymieniłeś lub przyniosłeś podgrzewacz wody, być może należy sprawdzić, czy działa poprawnie, czy nie. Inspekcja pomoże również ustalić, czy coś innego powoduje, że woda pozostaje zimna. Omówmy więcej na ten temat poniżej. Czytaj dalej!

Po co sprawdzać elementy grzejne?

Czy z kranu z ciepłą wodą wypływa zimna woda? Następnie musisz sprawdzić element grzejny. Jest odpowiedzialny za nagrzewanie się zimnej wody, a jeśli podzespół ulegnie awarii, nie dostaniesz ciepłej wody z podgrzewacza wody. W elektrycznym podgrzewaczu wody u góry i na dole znajdują się dwa elementy grzejne oraz ich termostat. Sprawdź więc górny i dolny element grzejny. Niektóre wskazówki pomogą ci określić, czy element grzejny nie działa lub wymaga wymiany, na przykład nie wytwarza ciepłej wody, a przejście na zimną wodę zajmuje tylko chwilę, i nie pokazuje rezystancji w multimetrze.

Kroki sprawdzania elementu podgrzewacza wody

Musisz sprawdzić ciągłość elementu grzejnego i musisz do tego użyć multimetru. Jeśli nie masz pojęcia, jak korzystać z multimetru, nie martw się, ponieważ poniższe kroki poprowadzą Cię do korzystania z multimetru cyfrowego i analogowego. Ponieważ podgrzewacze wody różnią się między sobą, do poluzowania niektórych śrub w panelu dostępu potrzebny jest płaski łeb śruby lub śruba Philips. Przewód elektryczny lub element to droga elektryczności. Jeśli nie ma ciągłości, energia elektryczna nie może przez nią przepływać i nie może wykonywać swojej pracy. Aby zmierzyć lub sprawdzić stan elementu, musisz użyć multimetru analogowego lub cyfrowego. Czy jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić element podgrzewacza wody? Zróbmy to.

Krok 1. Wyłącz zasilanie elektryczne i podgrzewacz wody

Przede wszystkim musisz wyłączyć elektryczne źródło swoich podgrzewaczy wody. Skieruj się w stronę poszczególnych wyłączników elektrycznych i wyłącz je. Zainstalowanie oddzielnego lub indywidualnego podgrzewacza wody pomoże Ci rozwiązać problem lub wyłączyć zasilanie elektryczne bez wyłączania całego domu. Z drugiej strony, jeśli grzejnik jest podłączony bezpośrednio do głównego przewodu, musisz wyłączyć główne zasilanie elektryczne. Po wyłączeniu zasilania elektrycznego podejdź do podgrzewacza wody i wyłącz go.

Krok 2. Usuń panel dostępu

Panel dostępowy składa się z termostatu i elementu grzejnego pokrytych podkładką izolacyjną oraz plastikowej osłony, która je chroni. Poluzuj śruby łączące za pomocą płaskiego łba lub śruby krzyżakowej. Zdejmij panel dostępu i odłóż go na bok. Po usunięciu wewnątrz panelu zauważysz piankę, zwaną podkładką izolacyjną. Niektóre grzejniki mają na sobie całą podkładkę izolacyjną, co wymaga ich usunięcia, ale podkładki są wywijane do góry w innych markach lub modelach. Wyjmij podkładkę izolacyjną, odwróć ją i zdejmij plastikową osłonę.

Krok 3. Czytanie multimetrem

Zdjęcie osłony ochronnej odsłoni termostat, element grzejny i przewody. Poluzuj śruby w grzałce i usuń przewody łączące. Tym razem odczytasz rezystancję za pomocą multimetru. Zwróć uwagę, że jeśli twój multimetr wskazuje rezystancję elementu grzejnego od 10 do 30 omów, ma on ciągłość. Jeśli dojdzie do zera, nie może zasilać elektryczności przez komponent.

Przed sprawdzeniem elementu należy ustawić multimetr na zero w multimetrach analogowych, ustawiając rezystancję w omach i ściskając końcówki przewodów. Musisz obrócić tarczę do najniższej rezystancji w omach dla cyfrowego. Umieść przewody na każdym zacisku, a jeśli odczytuje od 10 do 30 omów rezystancji, twój element grzejny jest w porządku, ale jeśli wskazuje zero, jest uszkodzony i wymaga zastąpienie. Z drugiej strony sprawdź, czy jest krótki, jeśli wskazuje zero. Spróbuj włożyć przewód do zacisku, a drugi do nakrętki lub zbiornika; jeśli się wyświetla, jest w koszuli i nadal wymaga wymiany. Możesz sprawdzić oba elementy grzejne w tym samym procesie. Możesz również przeczytać o tym, jak przetestować termostat do elektrycznego podgrzewacza wody za pomocą multimetru cyfrowego.

To okładka!

Teraz, gdy w końcu odkryłeś właściwy sposób sprawdzania grzałki wodnej, możesz sam przetestować go w domu i stwierdzić, czy wymaga wymiany, czy nie. Właściciele domów muszą się tego nauczyć, aby ustalić, czy inne części podgrzewaczy wody są uszkodzone i powiedzieć im, co dalej. Jeśli mylisz się z innymi krokami, proponuję poprosić specjalistę o dodatkowe szczegóły. Kliknij te linki, aby przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, jak wymienić element podgrzewacza wody i gdzie wziąć stary podgrzewacz wody.