Jak sprawdzić, czy uszkodzona przez wodę ściana prysznica wymaga wymiany?

Czy woda ze ściany prysznica jest uszkodzona? Ten artykuł może pomóc w ustaleniu, jak sprawdzić, czy uszkodzona przez wodę ściana prysznica wymaga wymiany.

To niefortunne, gdy w Twoim domu dochodzi do zalania, ponieważ trudno jest znaleźć przyczynę tego. Istnieją jednak oznaki, których możesz szukać na ścianach, a są to pęknięcia, ciemne plamy, pękanie, łuszczenie się, bulgotanie, zapach wilgoci i pleśni, żeby wymienić tylko kilka.

Jak sprawdzić

Jak woda dostaje się do ściany prysznica

Uszkodzenie ściany prysznica przez wodę może być poważniejsze, jeśli ściany są stale wystawione na działanie wody. Oto dwa sposoby, w jakie Twoje ściany mogą mieć kontakt z wodą.

1. Woda przedostająca się do fugi płytek i pękniętego uszczelnienia

Większość z nas uważa, że ​​ściany prysznica są wodoodporne i nie ma problemu z przeciekaniem przez nie wody. Jednak fuga między nimi może spowodować przesiąkanie wody, jeśli nie zostanie prawidłowo uszczelniona.

Jeśli zauważysz pęknięcia lub dziury w zaprawie, może to być wejście do środka, przez który woda może dostać się do środka.

2. Wyciek w rurach

W ścianach łazienki masz kilka rur, które doprowadzają wodę do prysznica i innych urządzeń w łazience. W przeciwieństwie do przecieków w tradycyjnych rurach, woda nie ma dokąd pójść, jeśli w tych rurach jest nieszczelność.

Woda osadza się na ścianach, powodując poważne szkody wodne. Biorąc pod uwagę, że nie będziesz w stanie łatwo dostrzec przecieków w rurach, powinieneś wiedzieć, czy istnieje przeciek, gdy ściana zostanie uszkodzona przez wodę.

Oznaki uszkodzenia wody w ścianach prysznica

Znajomość oznak zalania może być korzystna i wskazuje, że ściany prysznica mogą być uszkodzone przez wodę. Znaki te nie są łatwe do zauważenia, dlatego zawsze należy ich szukać.

1. Obecność wody za rogiem

Zbyt dużo wody zbierającej się w rogach wanny wskazuje na obecność wody za płytkami ściennymi, która kapie na ściany wanny.

2. Silne zapachy

Silny i stęchły zapach z łazienki, którego nie można się pozbyć, może być oznaką uszkodzenia przez wodę.

3. Pęknięcia i dziury w liniach zaprawy

Czy zauważysz pęknięcia lub dziury wzdłuż fug między płytkami ściennymi? Czy fugi nie są nawet w niektórych miejscach?

Pęknięcia, przebarwienia i nierówne linie fugi mogą być oznaką uszkodzenia przez wodę, a jeśli tak jest, istnieje możliwość, że woda może dostać się do twoich ścian.

4. Wilgotne miejsca na ścianach

Czy zauważyłeś wilgotne plamy na ścianach otaczających ścianę prysznica? Prawdopodobnie jest nieszczelność w rurach doprowadzających wodę do prysznica.

Jak naprawić uszkodzenia spowodowane przez wodę za ścianą prysznica

Teraz, gdy znasz już oznaki uszkodzenia ścian prysznica przez wodę, następnym krokiem jest naprawa uszkodzeń. Jest to również czas, aby zdecydować, czy sam zajmiesz się naprawą, czy poszukasz fachowej pomocy, a ta decyzja zależy od rozmiaru szkody.

Podczas dokonywania jakiejkolwiek naprawy bezpieczeństwo powinno być najwyższym priorytetem. Nawet czysta woda może zawierać szkodliwe drobnoustroje, więc zadbaj o bezpieczeństwo, nosząc rękawice ochronne, maskę przeciwpyłową, rękawiczki, jednorazowy kombinezon i kask, aby zapobiec obrażeniom.

Po poznaniu wszystkiego, co musisz nosić, aby wykonać naprawę, możesz teraz wykonać poniższe czynności.

Krok 1. Zdejmij płytki

W pierwszym kroku musisz ostrożnie usunąć płytki ze ściany. Do usunięcia płytek można użyć szpachli lub małej płaskiej listwy do podważania, pamiętając o zdejmowaniu płytek do momentu całkowitego odsłonięcia uszkodzonej płyty gipsowo-kartonowej.

Krok 2. Wytnij płytę gipsowo-kartonową

Teraz, po usunięciu płytek, możesz zobaczyć uszkodzoną przez wodę płytę gipsowo-kartonową. Prawdopodobnie będzie miękki, ponieważ ściana była wystawiona na działanie wody.

Weź ostry przyrząd lub ołówek i zaznacz proste linie na uszkodzonej przez wodę płycie gipsowo-kartonowej, którą zamierzasz wyciąć. Użyj piły do ​​​​płyt ściennych, aby wyciąć płytę gipsowo-kartonową.

Krok 3. Wyczyść płytki

Wykonaj ten krok tylko wtedy, gdy będziesz ponownie używać płytek usuniętych ze ściany, ale upewnij się, że płytki, które chcesz ponownie wykorzystać, są wolne od wszelkich pozostałości płyt kartonowo-gipsowych i starego kleju przed ich ponownym użyciem.

Oczyścić płytki mocząc je w wodzie z dodatkiem domowego środka czyszczącego. Będziesz musiał użyć szpachelki, aby zeskrobać stare kleje.

Krok 4. Wytnij i zainstaluj łatkę z płyty cementowej

Użyj piły tarczowej, aby wyciąć łatę z płyty cementowej na płytę gipsowo-kartonową. Wycięta płyta cementowa musi pasować do usuniętego obszaru płyty gipsowo-kartonowej i musi mieć taką samą grubość jak płyta gipsowo-kartonowa.

Krok 5. Zaklej złącze

Nałożyć wystarczającą ilość samoprzylepnych połączeń płyt cementowych na płytę cementową. Należy pamiętać, że standardowa taśma z siatki do suchej zabudowy nie nadaje się do tej naprawy i nie zapewni długotrwałych rezultatów, jeśli zostanie użyta.

Krok 6. Zainstaluj ponownie płytki

Możesz użyć nowych płytek lub ponownie zainstalować usunięte i wyczyszczone płytki. W razie potrzeby wymieszać cienkowarstwowy klej i nałożyć go na ścianę.

Pamiętaj, aby podczas ponownego montażu prawidłowo wyrównać linie fugi z płytkami.

Krok 7. Uszczelnij złącza

Uszczelnij szczelinę między brodzikiem a płytkami. Ten krok jest kluczowy, ponieważ nie pozwoli wodzie przeniknąć przez ścianę prysznica.

Ten krok z pewnością pomoże ci, jeśli wpadniesz w podobne problemy.

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, jak sprawdzić, czy uszkodzona przez wodę ściana prysznica wymaga wymiany, możesz teraz podjąć natychmiastowe działania, aby naprawić uszkodzoną przez wodę ścianę prysznicową. Przed przystąpieniem do naprawy zawsze upewnij się, że nosisz sprzęt ochronny.

Aby uzyskać więcej powiązanych artykułów, możesz kliknąć te artykuły, które pomogą Ci określić, jak usunąć pleśń z fugi prysznicowej i jak naprawić uszkodzoną przez wodę podłogę w łazience.