Jak sprawdzić, czy Twój paszport jest uszkodzony przez wodę? Najlepszy przewodnik

Jak sprawdzić, czy twój paszport jest uszkodzony przez wodę? To pierwsze pytanie, które zadasz sobie, jeśli przypadkowo wylejesz wodę na swój paszport.

Uszkodzony paszport

Paszporty pozwalają nam podróżować po świecie, zwiedzać, a nawet mieszkać w różnych krajach. Istnieje jednak kilka przepisów dotyczących podróżowania z paszportem, a jednym z nich jest to, że paszport nie powinien być zbyt uszkodzony.

Jak sprawdzić

Jeśli nie masz pewności, czy Twój paszport jest uszkodzony, sprawdź okładkę książki oraz stronę zawierającą Twoje dane osobowe i swoje zdjęcie. Uszkodzenie przez wodę, znaczne rozdarcie, rozdarcie, wyrwane lub brakujące strony wizowe oraz niezatwierdzone znaki są kolejnymi dowodami uszkodzenia.

Inne rodzaje uszkodzeń to:

Nieczytelne szczegóły, laminacja została usunięta, co oznacza, że ​​​​zdjęcie zostało zamienione – strony, których brakuje, oderwały się lub są na krawędzi odpadania.

Jeśli zauważysz typowe zużycie, takie jak wachlowanie stron lub wygięcie paszportu, paszport może nie zostać uszkodzony.

Czy mogę podróżować, korzystając z mojego uszkodzonego paszportu?

Uszkodzone paszporty są nieważne, co utrudnia opuszczenie kraju lub odwiedzenie innego. Dlaczego nie możemy podróżować z uszkodzonym paszportem i co się stanie, jeśli to zrobimy?

Jeśli chodzi o podróżowanie, podstawową funkcją paszportu jest pomoc służbom granicznym w identyfikacji nas, gdy wjeżdżamy do innego kraju. Paszport nie może być zbytnio uszkodzony, ponieważ jest to ważny dokument prawny określający podróżującego.

Musi zawierać wszystkie Twoje informacje i zdjęcia oraz legalnie wydany paszport.

Jeśli zdecydujesz się podróżować z uszkodzonym paszportem, możesz utknąć na granicy i nie możesz wjechać do wybranego kraju. Scenariusz może się skomplikować. O wiele prościej jest uniknąć tego problemu niż sobie z nim poradzić.

Istnieje również możliwość aresztowania w obcym kraju lub automatycznej deportacji. Dlatego niezbędne jest posiadanie paszportu w doskonałej formie.

Jak sprawdzić, czy Twój paszport jest uszkodzony przez wodę?

Możemy stwierdzić, że paszport jest uszkodzony przez wodę, jeśli strona z danymi biologicznymi jest przebarwiona. Osoby z poważnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę w dowolnym miejscu w księdze paszportowej, takimi jak rozlane chemikalia lub atrament, muszą zostać zwrócone do Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych w celu wydania nowego paszportu.

Musisz również dołączyć wniosek paszportowy. Departament Stanu USA zezwala na używanie paszportów z niewielkimi znakami wodnymi, ponieważ paszporty te nie są uważane za uszkodzone.

Jak wymienić uszkodzony paszport amerykański

Procedurę wymiany uszkodzonego paszportu określa krajowy urząd wydający paszport w kraju, którego jesteś obywatelem. Niektóre kraje umożliwiają ubieganie się o nowy dokument online, podczas gdy inne wymagają złożenia wniosku osobiście w centrum serwisowym.

Masz dwie możliwości, jeśli musisz wymienić uszkodzony paszport:

1. Złóż wniosek o nowy paszport

Jeśli Twój paszport jest uszkodzony, nieczytelny lub zdeformowany, musisz złożyć wniosek o zupełnie nowy paszport. Jeśli wybierzesz tę opcję, złożysz wniosek o paszport w taki sam sposób, jak ubiegający się o wizę po raz pierwszy.

Najlepiej byłoby dokonać akceptacji paszportu w lokalnym urzędzie pocztowym lub urzędniku krajowym / miejskim. Dołącz uszkodzony paszport oraz inny dokument potwierdzający obywatelstwo.

Wraz z innymi dokumentami powinieneś zdecydowanie rozważyć złożenie oświadczenia. Dołącz gwarancję, że pokryłeś wszystkie swoje bazy.

2. Odnowienie paszportu za uszkodzony paszport

Jeśli Twój paszport jest nieco bardziej zniszczony niż typowe zużycie, ale poza tym jest w dobrym stanie, musisz złożyć wniosek osobiście, stawiając się na wcześniej zaplanowaną wizytę.

Jeśli musisz wymienić paszport osoby nieletniej, dane obojga rodziców muszą być zawarte w formularzu wniosku. Rodzice muszą towarzyszyć nieletniemu, aby osobiście szukać zastępstwa

Gdy dojdzie do uszkodzenia, musisz udać się do najbliższej ambasady USA, aby rozpocząć procedurę wymiany, jeśli jesteś za granicą. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, będziesz musiał zapłacić jeszcze więcej, aby szybciej uzyskać paszport.

Jak chronić swój paszport przed uszkodzeniem

Jeśli podróżujesz regularnie, istnieje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia paszportu. Zainwestuj w etui na paszport, aby zabezpieczyć go przed rozlaniem i rozdarciem w bagażu.

Jeśli lubisz zawsze mieć przy sobie paszport, ale wybierasz się w miejsce, w którym panuje ciężka pogoda, przygotuj dokładne, kolorowe duplikaty paszportu, aby mieć je przy sobie zamiast oryginału.

Zabezpieczy to Twój cenny dokument podróży, ale także zapewni Ci coś, co pomoże Ci w przypadku kradzieży lub zgubienia paszportu podczas podróży.

Możesz zapobiec katastrofie związanej z uszkodzeniem paszportu, sprawdzając swój paszport na długo przed podróżą za granicę. Jeśli odkryjesz problem, będziesz mógł uzyskać zastępczy paszport bez żadnych ograniczeń czasowych ani dodatkowych opłat.

Jeśli kładziesz paszport na biurku lub szafce, istnieje możliwość, że paszport zostanie uszkodzony, zwłaszcza jeśli biurko lub szafka są uszkodzone przez wodę. Przeczytaj poniższy artykuł o tym, jak naprawić biurko uszkodzone przez wodę i jak naprawiać szafki uszkodzone przez wodę w domu, aby zapobiec uszkodzeniu twoich rzeczy i paszportu.

Wniosek

Teraz, gdy nauczyłeś się, jak rozpoznać, czy paszport jest uszkodzony przez wodę, sprawdź paszport, aby ustalić, czy jest on nieznacznie uszkodzony lub wymaga wymiany. Procedura składania wniosków jest czasochłonna.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz teraz zrobić, jest częste sprawdzanie paszportu pod kątem jakichkolwiek uszkodzeń.