Jak sprawdzić, czy tablica logiczna jest uszkodzona przez wodę: 6 znaków

Gdy Twoje urządzenie popłynęło, prawdopodobnie zapytasz, jak sprawdzić, czy tablica logiczna jest uszkodzona przez wodę. W tym artykule dowiesz się, co zrobić, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.

Przede wszystkim, poniżej wymieniono znaki ostrzegawcze, że tablica logiczna urządzenia jest uszkodzona przez wodę:

Jak sprawdzić
 • Bateria się nie ładuje.
 • System telefonu nie rozpoznaje baterii.
 • Wyświetlacz telefonu nie pokazuje podświetlenia ani obrazu.
 • Telefon losowo się zawiesza.
 • Porty USB nie działają.
 • Telefon się nie włącza.

Co zrobić, jeśli tablica logiczna jest uszkodzona przez wodę

Pierwszym krokiem w każdej sytuacji, w tym w przypadku wchłonięcia lub zachlapania sprzętu elektronicznego jakąkolwiek cieczą, jest wyłączenie wszystkich źródeł zasilania, gdy tylko będzie to bezpieczne.

Oto wskazówki, o których musisz pamiętać:

 • Przede wszystkim zwracaj uwagę na swoje osobiste bezpieczeństwo! Odłączając jakikolwiek sprzęt od zasilania domowego lub innego źródła, postępuj ostrożnie.
 • Chroń się przed wszelkim możliwym niebezpieczeństwem porażenia prądem, jeśli stoisz w wodzie lub masz mokre ubranie, zanim spróbujesz wyciągnąć zanurzony lub przemoczony sprzęt elektryczny.

 • Znajdź bezpieczną technikę odłączania gadżetu elektrycznego, jeśli nadal znajduje się pod wodą i jest podłączony do zewnętrznego źródła zasilania. Znajdź wyłącznik lub przełącznik tego źródła zasilania i wyłącz go, jeśli to możliwe.
 • Jeśli zdecydujesz się odłączyć wtyczkę lub zasilacz od gniazdka, które nie zostało wyłączone, zachowaj ostrożność.

 • Odzyskanie utopionego lub przemoczonego urządzenia elektronicznego z baterią wiąże się z własnym zestawem zagrożeń. Zwarty akumulator może spowodować pożar lub reakcję chemiczną.
 • Nigdy nie dotykaj elektronicznego gadżetu, jeśli zauważysz lub poczujesz ciepło, dym, parę, bulgotanie, wybrzuszenie lub topnienie.

  • Jeśli urządzenie jest nadal używane, wyłącz je.
  • Obróć i potrząsaj urządzeniem, aby sprawdzić, czy wyciekł płyn.
  • Weź baterię, jeśli to w ogóle możliwe.
  • Zdemontuj urządzenie, jeśli to możliwe, aby opróżnić pozostały płyn i rozpocząć czyszczenie elementów wewnętrznych. Dotyczy to szczególnie kwaśnych napojów, takich jak soki owocowe i płynów zasadowych, takich jak woda do prania.

  Jak czyścić tablice logiczne

  Jeśli zdecydujesz się samodzielnie wyczyścić uszkodzone przez wodę tablice logiczne, oto rzeczy, o których musisz pamiętać:

  Krok 1. Całkowicie zdemontuj gadżet, usuwając wszystkie przewody, otwierając wszystkie porty i usuwając osłony, aby uzyskać dostęp pod nimi. Nasącz płytkę logiczną całkowicie do odpowiedniego pojemnika wypełnionego alkoholem izopropylowym, aby usunąć wszelkie pozostałości płynu wokół lub pod dowolnymi elementami.

  Użyj stężenia 90 procent lub więcej, które można uzyskać w aptece lub drogerii. Jako alternatywę dla wody destylowanej lub dejonizowanej możesz użyć wody oczyszczonej, ale wyschnięcie zajmie więcej czasu.

  Keton, aceton i benzyna to rozpuszczalniki, których należy unikać. Jeśli chcesz poznać właściwe chemikalia, przeczytaj ten artykuł o tym, jaki środek chemiczny działa na płytki drukowane uszkodzone przez wodę.

  Krok 2. Wytrzyj płytkę logiczną szczoteczką do zębów, małym pędzlem lub inną miękką szczotką, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia lub osady z drażniącej cieczy. Płytę główną należy czyścić ostrożnie, aby uniknąć uszkodzenia lub wybicia elementów.

  Aby zapobiec korozji powierzchni stykowych kabli taśmowych, należy zwrócić szczególną uwagę na złącza i końcówki. Jeśli masz myjkę ultradźwiękową, możesz dokładniej wyczyścić odsłonięte części deski.

  Co więcej, brud i rdzę zostaną usunięte z miejsc, do których nie dosięgnie szczoteczka do zębów.

  Krok 3. Gdy masz pewność, że tablica logiczna jest świeża i wolna od korozji, wysusz ją suszarką ustawioną na zimno. Zamiast tego możesz powoli podgrzać płytę główną i wysuszyć płyn czyszczący, umieszczając go pod lampą biurkową.

  Krok 4. Sprawdź końcówki kabli i złącza pod kątem śladów korozji lub zanieczyszczeń po wyschnięciu części.

  Krok 5. Wymień baterię w smartfonie na nową lub na taką, o której wiesz, że jest w dobrym stanie. Jeśli Twój gadżet został zanurzony, prawie na pewno będziesz potrzebować nowej baterii.

  Absorpcja nie jest dobra w przypadku akumulatorów litowych i innych rodzajów akumulatorów. Ponownie, każde wyskakiwanie, wybrzuszanie, topienie lub odbarwienie baterii oznacza, że ​​jest tostowa.

  Wyrzucaj go tylko do centrum recyklingu baterii. Nie zostawiaj go nigdzie indziej ze względów bezpieczeństwa.

  Krok 6. Po zbudowaniu sprzętu rozpoczyna się prawdziwy proces oceny uszkodzeń. Szukaj, co działa i wymieniaj elementy w sposób systematyczny, a nie jednorazowy.

  W mniejszym gadżecie elektronicznym bateria, wyświetlacz LCD i tablica logiczna najprawdopodobniej ulegną awarii w tej kolejności. Ponieważ szkody spowodowane przez wodę są tak powszechne, likwidatorzy muszą wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy mają do czynienia z roszczeniami dotyczącymi uszkodzonych przez wodę towarów zasilanych energią elektryczną.

  To, czy elementy elektroniczne mogą zostać przywrócone po zdarzeniu spowodowanym zalaniem, zależy od rodzaju sprzętu, pochodzenia wody i wielkości uszkodzenia. Aby pomóc likwidatorom w radzeniu sobie z tym powszechnie zgłaszanym ryzykiem, najlepiej jest zapoznać się z różnymi rodzajami szkód spowodowanych przez wodę, na co zwracać uwagę podczas rozpatrywania tych roszczeń i jak przywrócić ubezpieczonego do stanu sprzed powstania szkody.

  Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, przejrzyj ten poradnik jak czyścić elektronikę uszkodzoną przez wodę.

  Wniosek

  Nie musisz utonąć w niepewności, gdy próbujesz sprawdzić, czy tablica logiczna jest uszkodzona przez wodę. Ten artykuł uratuje Twoje urządzenie przed dalszymi uszkodzeniami wody!