Jak serge za pomocą maszyny do szycia w zaledwie 2 krokach

Możesz nauczyć się obrzucania maszyną do szycia w dwóch krokach. Najpierw porozmawiamy o tym, jakiej stopy użyć, aby ułatwić ten proces. I oczywiście poznasz wskazówki i porady dotyczące obsługi maszynowej.

Ale najpierw, czy już wiesz, co to jest szycie w szyciu? Następnie przeczytaj o tej technice, aby pomóc Ci zrozumieć, jak prawidłowo jej używać.

Jak serge za pomocą maszyny do szycia w zaledwie 2 krokach

Jak łatwo serge na maszynie do szycia

Krok 1. Zamocuj stopkę i skonfiguruj maszynę

 • Zszyj szwy i przytnij tak, aby mieć około 1/4 cala na obszycia
 • Przeczytaj instrukcję obsługi konkretnej maszyny do szycia i zdejmij jej standardową stopkę
 • Wymień stopkę na stopkę do obrzucania i użyj selektora ściegu, aby użyć ściegu zygzakowego lub owerlokowego, odpowiedniego do obrzucania
 • Jeśli nie masz owerlokowej lub overcastowej stopki, możesz użyć dowolnej stopki z szerokim otworem pośrodku
 • Użyj odpowiedniej długości i szerokości ściegu, zwykle 2,5 mm i 3,5 mm
 • Umieść materiał pod stopką i sprawdź, czy prowadnica na maszynie jest wyrównana z krawędzią materiału
 • W przypadku lekkich i średnich materiałów, zakończ naddatek szwu razem, podczas gdy dla cięższych materiałów zakończ naddatek osobno

Krok 2. Rozpocznij szycie

 • Powoli obróć igłę do siebie i dostosuj szerokość ściegu, jeśli zauważysz, że igła uderza w stopkę
 • Dopasuj igłę do mostka, aby uniknąć nierównych ściegów i wykonaj ściegi zygzakowate wzdłuż rąbka materiału
 • Upewnij się, że krawędzie są wyrównane z prowadnikiem na stopce podczas szycia naddatków szwów
 • Sprawdź, czy prawy punkt każdego zygzaka ledwo sięga krawędzi tkaniny
 • Zszyj początek i koniec szwu, aby zabezpieczyć ściegi zygzakowate
 • Nigdy nie ciągnij materiału, zwłaszcza po zakończeniu obszywania, ponieważ może to uszkodzić ściegi
 • Naciśnij otwarte szwy, aby zakończyć

Czy maszyna do szycia może serżować?

Jeśli nie masz sergera, możesz użyć swojej zwykłej maszyny do szycia, aby obsłużyć swoje projekty. Jest to możliwe dzięki stopce owerlokowej, a krawędzie projektu wykończą się tak profesjonalnie, jak te wykonane za pomocą specjalistycznej maszyny serger. Ponadto sprawdź, czy Twoja maszyna do szycia jest wyposażona w owerlok lub ścieg owerlokowy lub użyj ściegu drabinkowego lub szpilkowego jako alternatywy do wykończenia szwów za pomocą maszyny do szycia.

Przeczytaj, czym jest maszyna do szycia serger, aby dowiedzieć się więcej o tym specjalistycznym urządzeniu do obrzucania. Czy w ogóle warto, jeśli można serge na zwykłej maszynie do szycia?

Jak szyć za pomocą zwykłej maszyny do szycia?

Najlepszym sposobem na obszycie na zwykłej maszynie do szycia jest sprawdzenie, czy jest ona w stanie wykonać ścieg owerlokowy i czy masz stopkę do owerlokowania. Ale jeśli nie możesz wykonać ściegu owerlokowego, możesz wykończyć krawędź ściegiem drabinkowym, aby uzyskać wygląd sergera.

Czy wiesz, że możesz też pikować maszyną do szycia? Dowiedz się, jak uszyć kołdrę na maszynie do szycia w naszym przystępnym samouczku.

Czy szyjesz przed czy po szyciu?

Możesz obszyć przed szyciem lub nawet po szyciu szwu. Niektórzy nawet serge, gdy robią szew. To powszechna dyskusja w społeczności szwalniczej na temat tego, czy najpierw musisz szyć, czy najpierw serge. Ale ostatecznie będzie to zależeć od twoich osobistych preferencji i konkretnego projektu, który robisz.

Dla tych, którzy są nowicjuszami w obrzucaniu, najlepiej najpierw uszyć, a potem obszyć. Możesz mieć mniej miejsca na błędy, zwłaszcza podczas pracy z trudnymi szwami. Ale jeśli chcesz obszywać, a potem szyć, przyniesie to korzyści na przykład podczas szycia zamka błyskawicznego.

Czy robię owerlok przed czy po szyciu?

Wiedza, kiedy wykonać owerlok podczas szycia, zależy od tego, co uważasz za najwygodniejsze. Pamiętaj, że niektóre projekty skorzystają na dociśnięciu ich po zszyciu lub overlockowaniu ich surowych krawędzi przed szyciem, aby zmniejszyć objętość. Istnieją również wzory, w których chcesz najpierw fastrygować lub przyszyć na maszynie do szycia przed owerlokowaniem brzegów.

Podczas szycia odzieży można również wykonać owerlok po skończeniu i przed stebnowaniem. W ten sposób możesz najpierw przymierzyć ubrania i dokonać niezbędnych poprawek przed zakończeniem szwów.

Jak zakończyć krawędzie szycia?

 • Serwerowanie
 • Zszywanie krawędzi lub stebnowanie
 • Szwy zygzakowate
 • Obrębianie
 • Cięcie krawędzi nożycami do różu
 • Obrębianie
 • Taśma odchylenia
 • Szew francuski

Jak wykończyć krawędzie materiału bez szycia?

Taśma dolna

Wstępnie zagnij krawędź tkaniny i wyprasuj przed umieszczeniem taśmy wzdłuż złożonej krawędzi. Następnie zawiń tkaninę na taśmie i dociśnij żelazkiem.

Klej do tkanin

Uszczelnij skróconą krawędź klejem do tkanin w przypadku projektów, które nie będą prane i często noszone, aby się nie strzępiły. Nałóż gładką linię kleju wzdłuż krawędzi tkaniny, a następnie dociśnij i uszczelnij.

Pink nożyce

Szybko wykańczasz krawędź bez ryzyka strzępienia się, używając nożyczek zygzakowatych, zwanych nożycami do zacierania. Wytnij czystą linię jak najbliżej krawędzi i gotowe.

Wniosek

I to wszystko! Aby przypomnieć, jak obszyć maszyną do szycia, wystarczy użyć stopki do owerloków i użyć ściegu owerlokowego lub zygzakowatego. Drabinka lub ścieg szpilkowy są również dobrą alternatywą, jeśli nie masz ustawienia ściegu owerlokowego na swojej maszynie.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci w serge bez sergera. Zostaw nam pytanie, jeśli masz je poniżej.