Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego i 4 proste kroki, aby go leczyć?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać mączniaka prawdziwego, ten poradnik może ci pomóc. Dowiedz się, jak wygląda mączniak prawdziwy, jak go leczyć i jak mu zapobiegać.

Co to jest mączniak prawdziwy?

Mączniak prawdziwy to specyficzny rodzaj choroby grzybowej, która atakuje wiele różnych roślin. Istnieje wiele gatunków tego rodzaju mączniaka, z których każdy atakuje określony zakres roślin.

Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego i 4 proste kroki

Zwykle mączniak prawdziwy atakuje rośliny, w tym psiankowate (papryka, pomidory, bakłażany), strączkowe (groch, fasola), dyniowate (melony, ogórki, dynie, dynia) i róże.

Gdy grzyb zacznie infekować roślinę, utworzy na liściach warstwę zarodników. Zarodniki te będą następnie przenoszone przez wiatr na inne rośliny, zarażając je w ten sposób.

Po zarażeniu przez mączniaka prawdziwego rośliny mogą rosnąć powoli i mieć obniżoną jakość i plony, jeśli infekcja jest ciężka.

Identyfikacja mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy nie jest trudny do zauważenia i zidentyfikowania. Można go zobaczyć zarówno w ogrodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jeśli zauważysz białe, sypkie nagromadzenie na liściach roślin, prawdopodobnie jest to mączniak prawdziwy. Grzyb ten pojawia się na początku jako małe plamy na niektórych częściach liści.

Z czasem rozprzestrzeni się na inne obszary, aż pokryje cały liść. Zdarza się, że jeśli mączniak prawdziwy nie zostanie natychmiast usunięty, spowoduje szkody, których nie da się naprawić.

Najlepiej, jeśli zwrócisz również uwagę na to, że mączniak prawdziwy może nie być cały czas widoczny. Może również wydawać się mniej oczywiste, ponieważ lekko zakrywa powierzchnię liścia.

Mączniak prawdziwy uwielbia chłodne, wilgotne, nieświeże warunki. Zwykle można je znaleźć na obszarach bez bezpośredniego światła słonecznego, więc warto często sprawdzać swoje rośliny.

Jak leczyć mączniaka prawdziwego

Kiedy zauważysz w domu lub ogrodzie rośliny zarażone mączniakiem prawdziwym, natychmiast odsuń je od roślin nie zarażonych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Następnie zajmij się uszkodzonymi roślinami w innym miejscu. Przytnij dotknięte liście, pąki i łodygi.

Jeśli cała roślina została zaatakowana, możesz ją kompostować, aby ograniczyć grzyba, jeśli to możliwe. Aby kontrolować i eliminować mączniaka prawdziwego, możesz użyć dowolnej z tych opcji jako sprayu:

1. Mleko w sprayu

Może to zabrzmieć dziwnie i trochę obrzydliwie, ale mleko jest naprawdę skutecznym środkiem do zwalczania mączniaka prawdziwego. Wystarczy, że przygotujesz mieszankę dwóch części mleka z trzema częściami wody i przelejesz ją do butelki ze spryskiwaczem.

Chociaż może śmierdzieć, zwłaszcza w pomieszczeniach, jest naprawdę skuteczny. Naukowcy mieli jeszcze wyjaśnić, dlaczego to działa, ale potwierdzili, że mleko naprawdę działa!

2. Soda oczyszczona w sprayu

Soda oczyszczona okazała się jednym z najbardziej przydatnych środków na różne domowe problemy. Ma wysokie pH, którego mączniak prawdziwy nie toleruje.

Aby zrobić spray, wystarczy wymieszać kilka kropel mydła do naczyń, 1 litr wody i jedną łyżeczkę sody oczyszczonej.

3. Olejek Neem w sprayu

Olejek Neem ma zdolność zakłócania produkcji zarodników grzyba. Kontroluje i ostatecznie eliminuje mączniaka prawdziwego.

Aby stworzyć spray neem, wymieszaj 1 litr wody, kilka kropli łagodnego naczynia i jedną łyżeczkę oleju neem. Wlej go do butelki z rozpylaczem i spryskaj dotknięte rośliny.

Należy pamiętać, że niektóre rośliny mogą być wrażliwe na olejek neem, dlatego przed nałożeniem roztworu na całą roślinę należy wykonać oprysk próbny na małej części rośliny.

4. Fungicyd miedzi

Jeśli nie jesteś fanem robienia sprayów do majsterkowania i wolisz coś kupić, możesz wybrać fungicyd miedzi. Ma zdolność zwalczania kilku chorób grzybowych, w tym mączniaka prawdziwego.

Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi z tyłu produktu, aby prawidłowo używać. Jest zwykle dostępny w 0,5 i 2 uncjach na galon.

Jeśli myślisz o użyciu wodorowęglanu potasu, oto artykuł, który pomoże Ci dowiedzieć się, gdzie kupić węglan potasu na mączniaka prawdziwego, który możesz sprawdzić.

Jeśli masz do czynienia z cyniami, oto konkretny przewodnik dotyczący leczenia mączniaka prawdziwego na cyniach, który możesz przeczytać.

Zapobieganie

Istnieje kilka środków zapobiegawczych, które możesz podjąć, aby uniknąć mączniaka prawdziwego. Tutaj są niektóre z nich:

  • Wybierając rośliny, wybieraj te, które są odporne na mączniaka prawdziwego. Istnieją odmiany dyniowatych (dynia, ogórki, melony), które są odporne na pleśń.
  • O ile to możliwe, sadzić w miejscach o bezpośrednim nasłonecznieniu, ponieważ pleśń często rozwija się w zacienionych obszarach.
  • Przycinaj zatłoczone obszary, aby zwiększyć przepływ powietrza wokół roślin, aby pomóc w zmniejszeniu wilgotności względnej.

Wniosek

Rośliny, podobnie jak ludzie, mogą być dotknięte chorobami, takimi jak mączniak prawdziwy. Dlatego tak ważne jest, aby ogrodnicy i właściciele roślin wiedzieli, jak rozpoznać mączniaka prawdziwego, jak najszybciej go kontrolować i unikać poważnych uszkodzeń.