Jak rozpalić ogień w piecu na drewno bez rozpałki? 5 zaskakujących sposobów!

Zastanawiasz się, jak rozpalić ogień w piecu na drewno bez rozpałki? Nie zastanawiaj się więcej! Trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Aby rozpalić ogień w kominku zewnętrznym, potrzebujesz podpałki.

Podpałka pomaga w sprawniejszym przechodzeniu płomieni z rozpałki do kłód, w tym strażaków i gazet. A jeśli nie masz podpałki? Użyj możliwie najmniejszego drewna suszonego w piecu i zbuduj od góry do dołu ogień, aby rozpalić ogień w kominku bez rozpalania.

Jak rozpalić ogień w piecu na drewno bez rozpałki? 5 zaskakujących sposobów!

Jeśli nie masz podpałki, zobacz, jakie inne zasoby masz pod ręką. Można użyć gazety zaplątanej w pętlę, szyszek, kory kłody lub innej podpałki. Poniżej szczegółowo opisaliśmy, jak rozpalić ogień w kominku bez rozpalania, opisując wiele sposobów jego wykorzystania. Więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Sposoby rozpalenia ognia w piecu na drewno bez rozpałki

Słowo „rozpałka” określane jest jako małe kawałki łatwopalnego drewna używane do łatwiejszego rozpalenia ognia. Podpałka wspomaga ruch pioruna od źródła ciepła do drewna.

Rozpalając ogień w piecu opalanym drewnem bez rozpalania, zastanów się, jak najskuteczniej rozpalić ogień z rozpałki na drewno. Wiąże się to z badaniem sposobów zwiększenia skuteczności i przyspieszenia zapłonu kłód oraz technik rozpalania podpałki przez dłuższy czas, dzięki czemu drewno ma większą szansę na zapalenie się. Przejdźmy dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpalić ogień w piecu na drewno bez rozpalania:

#1. Preferowane są mniejsze dzienniki

Podczas rozpalania ognia powszechnie stosuje się rozpałkę, aby pomóc w przejściu ciepła z rozpalacza do drewna. Przy tak otwartym płomieniu świecy lub zapalniczki może być trudno odpalić polan. Im większa powierzchnia kłody, tym trudniej ją zapalić; większe kłody są znacznie bardziej skomplikowane niż małe rozmiary. Jeśli chcesz rozpocząć zapałkę bez potrzeby rozpalania, będziesz musiał użyć kłód o odpowiednim rozmiarze, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że kłody zapalą się od samej podpałki. Rozpalając ogień w kominku bez rozpałki, używaj najdrobniejszego drewna.

#2. Metoda odgórna

Opowiadamy się również za przyjęciem podejścia odgórnego przy próbie zapalenia zapałki w piecu na drewno bez podpałki. Rozpalanie ognia od góry do dołu jest praktycznie przeciwieństwem układania przedmiotów w piecu na drewno. Przy konstruowaniu kominka od góry do dołu umieszcza się najpierw drewno, potem rozpałkę, a na końcu podpałkę.

Rozpalenie ognia bez rozpałki może szybko zostać zakopane przez drewno na górze. Podczas rozpalania ognia od góry do dołu, ogień jest rozpalany od góry, co oznacza, że ​​jest mniej prawdopodobne, że ogień wypali się, zanim kłody mogą się zapalić. Za każdym razem, gdy rozpalasz ogień od góry, płomień jest rozpalany od góry, co oznacza, że ​​jest mniejsze prawdopodobieństwo, że ogień zgaśnie, zanim drewno będzie mogło się spalić.

#3. Skorzystaj z bali suszonych w piecu

Aby rozpalić ogień w piecu bez potrzeby rozpalania, będziesz musiał użyć możliwie suchych polan. Świeżo ścięte drewno ma wysoką zawartość wody, przez co jest nieefektywne w przypadku pożaru. Greenwood może mieć poziom wilgoci powyżej 20% w zależności od gatunku drewna i roku, w którym zostało zebrane, ale generalnie greenwood ma zawartość wody 50-60%. Drewno musi mieć bardzo niską zawartość wilgoci, aby skutecznie zapalić się w ogniu. Drewno opałowe powinno mieć wilgotność od 15% do 20%. Przyprawa polega na wysuszeniu drewna, aby uzyskać obniżony poziom wilgotności.

Drewno opałowe jest umieszczane na zewnątrz na stabilnej platformie pod markizą, ale jedna strona pozostaje odsłonięta, aby umożliwić wysuszenie go przez słońce i wiatr. Mimo, że drewno było sezonowane przez wiele lat, zachowuje pewną ilość wilgoci. Rozpalając ogień w piecu bez rozpałki, szukaj drewna suszonego w piecu, aby zwiększyć prawdopodobieństwo samozapłonu kłód i doskonałego spalania.

#4. Użyj gazety, która została zawiązana

Niektóre zgniecione arkusze gazet sprawdzają się jako podpałka podczas rozpalania ognia na kuchence z rozpałką. Pogniecione kawałki gazety nie zdążyły się zapalić na tyle długo, aby kłody mogły się spalić podczas rozpalania ognia na kuchence bez samoczynnego rozpalenia. Zamiast ściskać strony gazet w kulki, będziesz musiał zwinąć kilka arkuszy gazety razem i owinąć je w węzeł, używając go jako podpałki. Aby to podejście mogło działać, potrzebujesz od 4 do 6 arkuszy gazety. Możesz również zainteresować się tabelą rozwiązywania problemów dla Twojego pieca na drewno lub wkładu.

#5. Wykorzystaj korę z kłód

Użyj kory z drewna, które spalasz, jako alternatywy dla podpałki. Przy stosowaniu suchego drewna kora powinna odpaść przy niewielkim nakładzie pracy. Podziel go na małe kawałki, aby kłody łatwiej się zapaliły.

To okładka!

Na koniec musisz zrozumieć, jak rozpalić ogień w piecu na drewno bez rozpałki. Omówiliśmy, jak rozpalić piec na drewno, jeśli go nie masz. Dziękuję, przyjaciele, że jesteście z nami na końcu! Możesz również przeczytać o tym, jak zrobić piec opalany drewnem i jak zrobić tani piec na drewno.