Jak radzić sobie z uszkodzonym przez wodę dywanem w piwnicy: 3 najlepsze sposoby

Kiedy burza uderza w twój dom, jedną z wielu rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę, jest piwnica. Dlatego niezbędna jest nauka radzenia sobie z uszkodzonym przez wodę dywanem do piwnicy. Mamy również kilka strategii szybkiego suszenia, które z łatwością mogą Ci pomóc!

Czyszczenie piwnicy, a zwłaszcza dywanu, będzie bolało. Czy nie chodzi o to, że chciałbyś, aby twoja piwnica była wykonana ze stali nierdzewnej, która została zapieczętowana?

Jak radzić sobie z uszkodzonym przez wodę dywanem w piwnicy: 3 najlepsze sposoby

Radzenie sobie z uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę w piwnicy

Upewnij się, że zalany dywan w piwnicy jest bezpieczny przed wysuszeniem. Przed zejściem na dół wyłącz prąd, jeśli woda jest w pobliżu gniazdek elektrycznych.

Nawet jeśli woda jest czysta, upewnij się, że używasz sprzętu ochronnego. Spodnie, długie rękawy, wodoodporne buty, gumowe rękawiczki i okulary ochronne są w zestawie. Jeśli woda jest z zewnątrz lub zawiera ścieki, warto zastosować wentylator i osłonę twarzy.

1. Wybielać i dezynfekować

Zdezynfekuj wszelkie odsłonięte podłogi lub płyty ścienne, które mogły zostać skażone przez powódź. Wlej pół wiadra z gorącą wodą i jednym lub dwoma tryskaczami niezbędnego domowego wybielacza, a następnie wytrzyj wszystko.

2. Kup osuszacz

Ustaw osuszacz w swojej piwnicy. Osuszacz skutecznie usunie resztki wody z wykładziny w piwnicy, a także z powietrza.

3. Wyjmij sodę oczyszczoną

Po odessaniu jak największej ilości wody za pomocą mokrego odkurzacza i podjęciu dodatkowego etapu osuszania, będziesz chciał jeszcze bardziej wysuszyć dywan w piwnicy i użyć sody oczyszczonej, aby zapobiec lub zatrzymać rozwój pleśni.

Jednak w tym scenariuszu będziesz chciał uzyskać sodę oczyszczoną niezbrylającą się, jeśli to w ogóle możliwe. Jest stworzony specjalnie do dywanów. Komercyjna soda oczyszczona będzie działać równie dobrze, ale możesz zauważyć, że szybciej tworzy grudki, co utrudnia równomierne nakładanie na dywan.

Jeśli na dywanie znajdują się miejsca, w których zbiera się woda, przykryj je dokładnie sodą oczyszczoną. Wyszoruj go pędzelkiem o sztywnym włosiu i odłóż na co najmniej kilka godzin, a najlepiej kilka dni.

Chodzenie po dywanie pokrytym sodą oczyszczoną, wierzcie lub nie, pomoże. Dzieje się tak, ponieważ naturalny materiał pochłaniający, czyszczący i dezodoryzujący będzie w stanie dotrzeć do najgłębszych szczelin, w których najprawdopodobniej rozwinie się pleśń.

Kiedy będziesz gotowy, odkurz całą sodę oczyszczoną z dywanu za pomocą konwencjonalnego odkurzacza pionowego. Jeśli wylałeś dużo, być może będziesz musiał zetrzeć wierzchnią warstwę za pomocą szczotki i szufelki i trzymać w pobliżu stertę śmieci, aby złapać odpady. Ponieważ zbyt duża ilość sody oczyszczonej może spowodować uszkodzenie odkurzacza, najlepiej zachować ostrożność i zamieść jak najwięcej wcześniej lub użyć odkurzacza na mokro i na sucho.

Kroki suszenia mokrego dywanu w piwnicy

Krok 1. Pozbądź się wody

Po pierwsze, mimo że poziom wody wciąż się podnosi, musisz usunąć jak najwięcej wody. Najbardziej niesamowitym narzędziem do radzenia sobie z zalanym dywanem w piwnicy jest pompa. Większość wypożyczalni sprzętu wypożyczy ci pompę, jeśli jeszcze jej nie masz.

Odkurzacz sklepowy to najbardziej fantastyczna alternatywa dla pompy. Będziesz jednak musiał go często opróżniać. Być może będziesz musiał przejść przez to wiele razy, aby usunąć całą wodę.

Krok 2. Opróżnij pokój

Następnym krokiem jest oczyszczenie przestrzeni. Zacznij od mebli i cięższych przedmiotów na wykładzinie i zejdź w dół. Nadmiar wody zetrzeć szmatką, a następnie rozłożyć do wyschnięcia na plandece.

Mokry dywan jest bardziej podatny na odklejanie się od podłoża, a nawet może się rozpaść. W rezultacie staraj się unikać chodzenia po nim tak często, jak to możliwe. Nadepnięcie na nią spowoduje degradację wyściółki.

Krok 3. Wysuszyć dywan

Aby wysuszyć wilgotne dywany w piwnicy, użyj wentylatorów i osuszaczy. Chociaż zwykłe wentylatory będą działać, nie są przeznaczone do suszenia i mogą się przegrzewać lub zwierać. Zamiast tego wynajmij wysokowydajne dmuchawy i osuszacze do suszenia strukturalnego.

Krok 4. Wymień wykładzinę dywanową

W większości przypadków wyściółka będzie musiała zostać usunięta i wymieniona. Większość ochraniaczy w stanie mokrym jest wykonana z ubitej pianki, która łatwo się rozpada.

Ponadto jego wymiana kosztuje tylko od 30 do 60 USD za stopę kwadratową. Jeśli chcesz wysuszyć wykładzinę dywanową, nie podnoś jej najpierw, ponieważ szybciej się zapadnie.

Krok 5. Oczyść i zdezynfekuj

Musisz wyczyścić i zdezynfekować wykładzinę w piwnicy po wyschnięciu. Ten krok powstrzyma zapachy, a także zanieczyszczenia i bakterie z wód powodziowych.

Zacznij od zdezynfekowania podłoża za pomocą galona wody i filiżanki wybielacza. Poczekaj, aż wyschnie, a następnie przystąp do wymiany amortyzacji. Dywany należy następnie ułożyć i wyczyścić parą lub szamponem.

Wniosek

Chociaż może się wydawać, że suszenie i ponowne użycie dywanów uszkodzonych przez wodę jest proste, istnieje ryzyko, że to zrobi. Możesz nie mieć narzędzi, wiedzy lub umiejętności, aby odnowić swoje dywany, chyba że pracowałeś w branży podłóg i wykładzin.

Dlatego uzyskanie pomocy od ekspertów zawsze będzie najlepszą radą. Mamy nadzieję, że ten artykuł o tym, jak radzić sobie z uszkodzonym przez wodę dywanem w piwnicy, dostarczył ci wystarczających informacji!