Jak przyszyć wiązanie kocowe? Najlepszy przewodnik 4-krokowy

Jeśli chcesz nauczyć się szyć na wiązaniach kocowych, nauczymy Cię czterech prostych kroków! Poradnik ten najlepiej sprawdza się w przypadku satynowych wiązań, które słyną z kocyków. Możesz jednak zastosować podobne techniki do innych materiałów.

Zawsze pomocne jest obramowanie koca, aby poprawić jego wykończenie. Wiązanie zapewnia również, że Twój koc się nie strzępi, szczególnie w przypadku niektórych materiałów, takich jak polar. Ale dzięki poniższemu przewodnikowi możesz użyć dowolnego materiału na koc z satynowym wiązaniem.

Jak przyszyć wiązanie kocowe? Najlepszy przewodnik 4-krokowy

Jak przyszyć wiązanie na koc dla początkujących

Nie daj się zastraszyć w szyciu wiązania na kocu samodzielnie. Ten czteroetapowy przewodnik nauczy Cię, jak używać satynowego wiązania koca, które zwykle znajdziesz wstępnie przycięte i gotowe do włożenia koca.

1. Przygotuj koc i umieść wiązanie

Zbierz swój koc, zanim umieścisz go na środku satynowego wiązania. Krótszy bok wiązania znajdzie się na wierzchu lub prawej stronie koca, natomiast dłuższy pod kocem. Wkładając koc w wiązanie, zawsze sprawdzaj, czy dociera on do samego końca zagięcia wiązania.

2. Zszyj oprawę ręcznie lub na maszynie do szycia

Oprawę można szyć ręcznie lub maszynowo ściegiem zygzakowym. Zacznij od początku wiązania, upewniając się, że otrzymujesz również dolną krawędź. Jeśli używałeś maszyny do szycia, możesz ustawić jej szerokość na 4,25.

3. Dopasuj rogi

Dopasowanie rogów jest niezbędne podczas szycia wiązania koca. Aby to zrobić, po prostu przestaniesz szyć, gdy jesteś blisko rogu i zabezpieczysz ściegiem wstecznym, aby utworzyć zagięcie na skos. Niektórym osobom łatwiej jest też zostawić igłę i szyć bez zabezpieczania jej stebnówką.

Złóż wiązanie przez krawędź boku, który zamierzasz szyć, aby uciąć róg i kontynuować szycie. Zawsze możesz wykonać najłatwiejszą dla siebie technikę przycinania narożników koca, zwłaszcza jeśli używasz maszyny do szycia.

4. Wykończ koc

Na koniec dodasz kolejny kawałek wiązania, aby wykończyć cały koc, używając technik, których się właśnie nauczyłeś. Przydatną wskazówką, aby uzyskać ładniejszy wygląd podczas łączenia z kolejnym satynowym paskiem do wiązania, jest wykonanie kilku ściegów poślizgowych w rogach.

Jak szyć narożniki do wiązania koca?

Szycie na wiązaniu kocowym jest stosunkowo proste i szybkie, ponieważ przyszywasz do koca tylko wstępnie odmierzone materiały. Jednak niektórym osobom trudno jest wiązać rogi koca, szczególnie dla początkujących. Jeśli używasz maszyny do szycia, wykonaj następujące czynności:

Oszywanie narożników maszyną do szycia

 • Gdy szyjesz blisko rogu koca, zatrzymaj go i wyjmij go z maszyny do szycia.
 • Przytnij nitki i wykonaj plisę z wiązaniem wokół górnego i dolnego rogu, aby ją uciąć.
 • Przypnij róg, który właśnie ukosowałeś, i umieść materiał z powrotem na maszynie do szycia i przyszyj ścieg fastrygujący do plisy.
 • Jak przycinać narożniki kołdry samowiążącej

  Inną metodą wiązania koca jest użycie jego tylnej tkaniny jako wiązania, znanego również jako kołdra samowiążąca. W tym przypadku ścięte rogi zmienisz nieco inaczej:

 • Przytnij róg materiału na plecach i złóż pierwszą krawędź, aby ukryć surową stronę.
 • Złóż ponownie obramowanie, aby zakryć wierzchni materiał i złóż róg oprawy, aby utworzyć trójkąt. Sprawdź, czy dolna krawędź zagiętego rogu oprawy jest równa z górnym materiałem lub krawędzią pikowania.
 • Złóż pozostałą surową krawędź tak, aby stykała się z górną częścią kołdry, i złóż ją ponownie, aby zakryć krawędź kołdry.
 • Sprawdź, czy powstałe rogi są ostre i zgrabne, zanim przypniesz wszystko na swoim miejscu i przyszyjesz oprawę.
 • Jak uszyć satynowe wiązanie na szydełkowym kocu?

  Fantastycznym sposobem na wykończenie szydełkowego koca jest obszycie go satynową lamówką.

 • Umyj satynowe wiązanie łagodnym detergentem w ciepłej wodzie i wysusz przed przyszyciem do szydełkowego koca, aby zapobiec skurczeniu. Następnie wytnij satynowe paski, tak aby każdy miał dwa kawałki na długość i szerokość. Pomiar będzie o 4 cale większy niż długość i szerokość twojego koca.
 • Złóż szydełkowy koc wzdłuż i wszerz i zrób to samo dla każdej satynowej wyprawy. Zaznacz środkowy punkt każdego kawałka satyny i krawędź koca. Połóż koc i paski, aby dopasować oznaczenia i przypiąć elementy wiążące na miejscu, umieszczając pół cala koca w ich fałdach.
 • Sfastryguj i przyszyj satynowe paski do koca z ¼ cala naddatkiem na szew na końcu każdego paska. Zakończ, docinając narożniki.
 • Wniosek

  Najlepszym sposobem na wykończenie koca jest przyszycie na lamówce koca. W tym momencie nauczyłeś się technik szycia na wiązaniach kocowych za pomocą satynowych pasków. Zasadniczo wkładasz koc w środek satynowego paska, a następnie szyjesz wiązanie wokół koca.

  Nauczyliśmy Cię również, jak wycinać narożniki, nawet jeśli zrobiłeś samowiążącą kołdrę lub szydełkowy kocyk. Ogólnie rzecz biorąc, wiązanie koca i robienie ściętych narożników to proste techniki, które każdy miłośnik majsterkowania musi znać. Jeśli masz więcej pytań, zostaw je poniżej!