Jak przygotować się do oddania osocza? 3 ciekawe potrawy do jedzenia!

Jeśli chodzi o oddawanie osocza, chcemy, abyś pokochał je tak samo, jak my to robimy, więc najlepiej jest wiedzieć, jak przygotować się do oddawania osocza. Oddawanie osocza może być przerażające, jeśli nie wiesz, co robisz. Ale nie ma się czym martwić.

Utrzymując pewne zachowania zdrowotne, możesz szybko i wygodnie oddać osocze. Darczyńcy na wszystkich poziomach doświadczenia skorzystają z tych wskazówek, niezależnie od tego, czy jest to ich pierwsza darowizna, czy nie.

Jak przygotować się do oddania osocza? 3 ciekawe potrawy do jedzenia!

Dawcy powinni pić dużo wody i stosować dietę bogatą w żelazo i białko przed oddaniem osocza, ponieważ osocze zawiera 90% wody i 10% białka, w przeciwieństwie do pełnej krwi. Dobrze byłoby zjeść zdrowy, zbilansowany posiłek co najmniej dwie godziny przed wizytą. Zdrowe odżywianie po darowiźnie to coś więcej niż tylko utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Pomaga również prowadzić zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Zanim przekażesz darowiznę, przejdziesz serię badań sprawdzających stan zdrowia, aby upewnić się, że jesteś w dobrym zdrowiu. Nie chodzi tylko o to, jest o wiele więcej do rozważenia, więc szukaj dalej!

3 pokarmy do zjedzenia, aby przygotować się do oddania osocza

Jeśli wcześniej oddawałeś płytki krwi, osocze lub krew rekonwalescencyjną, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do sprawdzania parametrów życiowych przed każdym oddaniem. Sprawdzona zostanie również waga, tętno i temperatura serca, a także hematokryt (czerwone krwinki we krwi) i całkowity poziom białka we krwi.

Znajomość hematokrytu ma kluczowe znaczenie podczas oddawania krwi, ponieważ niektóre czerwone krwinki są tymczasowo usuwane z organizmu. Pomogłoby, gdybyś miał wystarczająco dużo tego, aby bezpiecznie przekazać darowiznę. Ponadto dieta bogata w żelazo pomoże Ci utrzymać zdrowy poziom hematokrytu. Jak więc przygotować się do oddania osocza? Oto produkty do spożycia:

#1. Pokarmy bogate w żelazo

Niski poziom hemoglobiny może wskazywać na anemię oraz niedobór żelaza. Pokarmy bogate w żelazo pomagają utrzymać, a nawet podnieść poziom żelaza we krwi, jeśli masz już niski poziom. Posiłki przed umówioną wizytą powinny zawierać mięso bogate w żelazo hemowe, aby pomóc organizmowi szybciej wchłonąć żelazo.

Większość żelaza hemowego pochodzi z produktów zwierzęcych. Niektóre z najzdrowszych mięs to chude kawałki kurczaka, wołowiny i skorupiaków. Jeśli jednak jesteś wegetarianinem lub weganinem, pokarmy takie jak tofu, komosa ryżowa, fasola i soczewica są świetnymi niehemowymi źródłami żelaza zawartego w roślinach.

#2. Pokarmy bogate w białko

Przygotowując się do podania osocza, dobrze jest jeść zgodnie z zalecanym spożyciem białka lub nawet więcej. Możesz dowiedzieć się, ile białka potrzebuje Twój organizm, korzystając z kalkulatora wartości odżywczych. Następnie spożyj potrzebną ilość białka na dzień przed wizytą. Aby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych z pożywienia, wybieraj chude białka, takie jak kurczak i ryby.

#3. Pokarmy bogate w witaminę C

Spożywasz posiłki z dużą ilością witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza. Pomoże ci to wprowadzić jeszcze więcej żelaza do twojego systemu. Pokarmy bogate w witaminę C mogą być również bogate w żelazo, tak jak w przypadku niektórych pokarmów bogatych w witaminę C. Cukinia jest jednym z najzdrowszych rodzajów warzyw, ponieważ jest bogata w witaminy i minerały.

Pomogłoby, gdybyś przed konsultacją zjadł dużo kolorowych owoców i warzyw bogatych w witaminę C, aby zapobiec odwodnieniu. Należą do nich papryka, pomidory, owoce i warzywa cytrusowe, kiwi, a także papaje.

Jakiego jedzenia unikać?

Jeśli możesz, unikaj pokarmów i napojów o wysokiej zawartości sodu i tłuszczu w dniu darowizny, takich jak frytki i pizza. Lipemia to stan, w którym komórki krwi mają nadmierną ilość lipidów w stosunku do ich wielkości. Oprócz powodowania lipemii, dieta bogata w tłuszcze może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. W rezultacie osocze może wydawać się „mleczne”, co może wpływać na wyniki badań krwi. Możesz nie być w stanie oddać, jeśli wyniki twoich testów nie nadają się do oddania osocza.

Wiedza, co pić przed oddaniem osocza

Pomogłoby spożycie napojów bogatych w błonnik przed oddaniem, aby podnieść poziom żelaza we krwi. Jeśli zostaną spożyte w ciągu dwóch godzin po posiłku, mogą zmniejszyć wchłanianie żelaza. Ponadto, przynajmniej godzinę przed oddaniem darowizny, unikaj palenia i używania jakiejkolwiek formy nikotyny.

Niezbędne jest nawodnienie organizmu przed oddaniem osocza. Ponieważ osocze składa się w 90% z wody, upewnienie się, że pijesz ją dużo po oddaniu osocza, pomoże Ci szybciej się goić. Wypij od dziewięciu do trzynastu filiżanek wody w ciągu 24 godzin przed przekazaniem darowizny.

Kilka filiżanek soku owocowego może zastąpić wodę, więc śmiało, jeśli wolisz. Na przykład sok pomarańczowy jest doskonałym źródłem witaminy C, więc pij więcej. Ponadto dawcy osocza muszą powstrzymać się od picia kawy i napojów alkoholowych przez 24 godziny przed wizytą, aby uniknąć odwodnienia. Warto przeczytać, dlaczego odrzucono moje oddawanie krwi.

To okładka!

Poza wymienionymi powyżej rzeczami, jak przygotować się do oddania osocza, pamiętaj, aby wystarczająco odpocząć i zabrać ze sobą kurtkę lub sweter. Unikaj noszenia obcisłych ubrań i rękawów, których nie można podwinąć. Jeśli jesteś chory, najlepiej zostań w domu i odpocznij, aż poczujesz się lepiej. Warto wiedzieć, co jeść przed oddaniem krwi, a co po oddaniu krwi.